E-MOSTECKO.CZ | Nejaktuálnější zpravodajství z Mostecka a Litvínovska http://www.e-mostecko.cz/component/content/?view=featured Sat, 22 Oct 2016 19:48:24 +0200 Joomla! - Open Source Content Management - Version 2.5.28 cs-cz Noční rozruch v bytových domech. Hádky museli zklidňovat muži v uniformách http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10173-nocni-rozruch-v-bytovych-domech-hadky-museli-zklidnovat-muzi-v-uniformach http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10173-nocni-rozruch-v-bytovych-domech-hadky-museli-zklidnovat-muzi-v-uniformach

Most - Strážníci mostecké městské policie museli během noční směny zasahovat dvakrát u podobných událostí. V obou případech dostali hlášení o napadání v bytových domech.

2210napadani

Foto: Michal Hrdlička

První byla v Javorové ulici v bloku 525, kde dle slov oznamovatele došlo k hádce mezi dvěma muži. Jeden z nich se dožadoval boucháním a křikem vstupem do bytu s tím, že chce navrátit finanční hotovost. Hlídka po příjezdu na místě muže zklidnila a posléze zjistila, že k fyzickému napadení zde nedošlo, nebyl poškozen žádný majetek a ani jedna ze stran nepožaduje podání trestního oznámení. Hlučný muž byl z domu, kde rušil nájemníky, vykázán a po zjednání klidu a poučení osob hlídka z místa odjela.

Ke druhé události došlo v ulici Moskevská v bloku 410, kde mělo dojít dle slov oznamovatelky v jednom z bytů k napadení ženy, která má být po napadení zraněna na hlavě. Po příjezdu na místo zde již zasahovala hlídka Policie ČR a celou věc již řešila. Strážníci vyčkali do vyřešení události na chodbě a posléze místo opustili.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Hlavní Most Zpravodajství Sat, 22 Oct 2016 14:41:05 +0200
Hrdinové z hořící chemičky dostanou medaile za statečnost http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10172-hrdinove-z-horici-chemicky-dostanou-medaile-za-statecnost http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10172-hrdinove-z-horici-chemicky-dostanou-medaile-za-statecnost

Praha - Vybraní zaměstnanci společnosti Unipetrol RPA, kteří svou odvahou výrazným způsobem přispěli k řešení závažné havárie etylenové jednotky v srpnu 2015, dostanou ocenění Za statečnost. Stane se tak v úterý 25. října 2016 v prostorách Trojského zámku v Praze. Obdrží služební medaile a plakety Hasičského záchranného sboru České republiky. My vám hrdiny z chemičky představíme nyní blíže!

220chemicka

Jedny z nejhorších chvil na etylenové jednotce v srpnu 2015. Foto: e-mostecko.cz

Konkrétně se jedná o pana Karla Táboříka – operátora a technologa společnosti Unipetrol RPA, který oddělením hořící pece od ostatního zařízení zamezil šíření požáru.

Dále se jedná o Ing. Petra Králerta – velitele Hasičského záchranného sboru podniku Unipetrol RPA, který osobně spustil monitory v místě havárie, čímž zahájil hasební zásah, a dále zajistil včasnou evakuaci všech více než 3000 zaměstnanců do bezpečí.

Oceněno bude i celé zasahující družstvo Hasičského záchranného sborupodniku Unipetrol RPA ve složení: Radek Novotný, Eduard Podešť, Robert Pajer, Tomáš Vyhnálek, Josef Schöpp, Lukáš Eibl, Jan Jurda, Libor Matějovič, Tomáš Novotný a Josef Kučerka. Jmenovaní zajišťovali nasazení mobilní požární techniky a vodních proudů na ochlazování technologických zařízení ohrožených požárem. Díky jejich odvaze bylo zabráněno eskalaci požáru a dalším materiálním ztrátám.

[article]9490[/article]

Plná charakteristika oceněných medailí Za statečnost

Karel Tábořík
Operátor a technolog společnosti Unipetrol RPA, s. r. o.

Důvodem pro ocenění jmenovaného pana Karla Táboříka je mimořádné nasazení při odstraňování následků havárie ethylenové jednotky ze dne 13. srpna 2015. Jmenovaný byl od počátku požáru na místě a snažil se ho usměrnit ještě před příjezdem jednotek požární ochrany. Dobrovolně provedl kontrolu a zabezpečení pecí po havarijním odstavení jednotky. Práci běžně vykonávanou 2-3 operátory provedl sám. Dále oddělil hořící pec od ostatního technologického zařízení, čímž zamezil šíření požáru. Prostor opustil až v okamžiku, kdy nebylo možné pro šířící se plameny pokračovat v činnosti. V průběhu celé mimořádné události se pohyboval na svěřeném úseku a zabezpečoval technologie. Za prokázanou odvahu a výrazný přínos k řešení mimořádné události byl pan Karel Tábořík navržen na udělení medaile Za statečnost.

Ing. Petr Králert
Velitel HZS podniku Unipetrol RPA, s. r. o.

Ing. Petr Králert během mimořádné události v areálu Chempark Záluží s nasazením vlastního života osobně spustil požární monitory v místě havárie ethylenové jednotky a tím zahájil hasební zásah. Dále svojí osobní statečností, autoritativním jednáním a správným rozhodnutím zajistil včasnou evakuaci všech 3142 zaměstnanců. Ing. Králert se osobně zapojil do velmi rizikové zásahové činnosti, ale přitom si zachoval nadhled pro přijímání závažných velitelských rozhodnutí. Díky soustředění dostatečného množství sil a prostředků došlo k rychlé lokalizaci požáru a celý zásah byl zvládnut bez ztrát na lidských životech

Dále budou služební medailí Za statečnost oceněni:

Radek Novotný - velitel směny HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Eduard Podešť - strojník HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Robert Pajer - strojník HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Tomáš Vyhnálek - velitel družstva, HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Josef Schöpp - strojník HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Lukáš Eibl - strojník HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Jan Jurda - hasič technik-chemická služba, HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Libor Matějovič - hasič technik-strojní služba, HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Tomáš Novotný - strojník HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.
Josef Kučerka – bývalý hasič HZS podniku Unipetrol RPA, s.r.o.

Jmenovaní si převezmou ocenění za svou příkladnou práci odvedenou při havárii etylenové jednotky dne 13. srpna 2015 v areálu Chempark Záluží. V době obou výbuchů i při následném požáru velitel směny A pan Radek Novotný se svými kolegy zajišťovali nasazení mobilní požární techniky a vodních proudů na ochlazování technologických zařízení ohrožených požárem. Díky jejich odvaze a těmto činnostem zabránili další eskalaci požáru a dalším velkým materiálním ztrátám.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Hlavní Most Zpravodajství Sat, 22 Oct 2016 08:53:07 +0200
Chcete strávit sobotu netradičně? Přijeďte na Lesnou šlapat zelí. Holínky a kroj vám půjčí http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10169-chcete-stravit-sobotu-netradicne-prijedte-na-lesnou-slapat-zeli-holinky-a-kroj-vam-pujci http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10169-chcete-stravit-sobotu-netradicne-prijedte-na-lesnou-slapat-zeli-holinky-a-kroj-vam-pujci

Lesná - V Horském areálu Lesná se v sobotu 22. října opět po roce pokusí oživit zaniklé krušnohorské tradice. Každoročně se tu koncem října v Krušnohorském muzeu koná šlapání zelí podle starých zvyků. Obout holínky a vlézt si do kádě, může kdokoliv.  

Ilustrační foto: web Horský hotel Lesná

Během odpoledne se tradiční metodou vyrábí oblíbená pochoutka - krájí se zelí, krouhá, šlape a nakládá. Šikovné šlapačky v krušnohorských krojích přibližují návštěvníkům podzimní obyčeje Krušných hor, vaří zelné speciality podle starých receptur z Krušnohoří včetně zelného burčáku a před zraky veřejnosti pečou lesenské zelňáky.

Zájemci se mohou podívat, jak se správně šlape, ale také si tuto náročnou činnost sami vyzkoušet. K zapůjčení bude i krušnohorský kroj a umyté holínky. Součástí lidové tradice jsou i zabíjačkové hody s možností zakoupení tlačenky, jelítek, jitrnic a dalších vepřových specialit.

]]>
info@e-mostecko.cz ((ika)) Hlavní Most Zpravodajství Fri, 21 Oct 2016 19:04:40 +0200
Přijde další soud? Odpadlíci hnutí Severočeši.cz svolávají novou valnou hromadu. Justice už jednou jejich jednání označila za neplatné http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10164-prijde-dalsi-soud-odpadlici-hnuti-severocesi-cz-svolavaji-novou-valnou-hromadu-justice-uz-jednou-jejich-jednani-oznacila-za-neplatne http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10164-prijde-dalsi-soud-odpadlici-hnuti-severocesi-cz-svolavaji-novou-valnou-hromadu-justice-uz-jednou-jejich-jednani-oznacila-za-neplatne

Most – Zmatky v hnutí Severočeši.cz pokračují. Podle soudem označeného pravého křídla politického subjektu svolala druhá parta lidí kolem Bronislava Schwarze a Jiřího Zelenky další valnou hromadu za zády oficiálního vedení hnutí.

2110severocesi

Představitelé části hnutí, které si "nerozumí" se současným vedením. Foto: e-mostecko.cz

Severočeši.cz zastoupení Hanou Jeníčkovou, jedinou statutární představitelkou hnutí, připomněli v páteční tiskové zprávě zaslané médiím, že soud již přitom v létě 2016 rozhodl o tom, že valná hromada konaná v únoru 2014 takzvanými „schwarzovci a zelenkovci“ je neplatná a všechny následné kroky nemají žádnou právní oporu a jsou rovněž neplatné. Včetně podání kandidátních listin do letošních krajských voleb a Senátu.

„Na valné hromadě v únoru 2014, kterou soud označil za neplatnou a která se konala pro pouhých sedm odpadlíků, došlo ke zdecimování členské základny. Nepohodlné členy rovnou vyházeli a ostatním poslali dopis, že nejsou členy, protože nikdy do politického hnutí nevstoupili. Členská evidence byla již v listopadu 2013 v době stoupajících ambicí Bronislava Schwarze (toužícího po obsazení funkce předsedy hnutí) jím ukradena ze sídla hnutí v budově Stavebního bytového družstva Krušnohor v ulici Československé armády v Mostě pod záminkou „udělání pořádku“. Poté následovaly již zmíněné čistky,“ připomněl mluvčí hnutí Petr Prokeš.

Hnutí upozorňuje, že vzhledem k tomu, že nová valná hromada není svolána v souladu s platnými stanovami hnutí, povede tento krok k dalším soudním sporům.

Jak se píše dále v tiskové zprávě, „trpělivost s možným dvouletým čekáním na další soudní rozhodnutí o neplatnosti valné hromady ale neprojevila Hana Jeníčková, která je jediným statutárním představitelem Severočechů.cz.“ Proto napsala předpokládaným účastníkům jednání dopis. Píše se v něm: „Vážení delegáti pozvaní na valnou hromadu politického hnutí Severočeši.cz, upozorňuji Vás touto cestou, že pozvánka na tzv. „Řádnou valnou hromadu Hnutí Severočeši.cz“, konanou v Mostě, v salonku na hradě Hněvín, dne 24. října 2016, od 15.30 hodin, je NEPLATNÁ. Žádost nebyla podána v souladu s platnými stanovami hnutí. Žádost o svolání valné hromady nebyla doručena do sídla hnutí. Žádost nebyla projednána v předsednictvu.“

„Svolání předem neplatné valné hromady považujeme za projev snahy Bronislava Schwarze a Jiřího Zelenky nadále prohlubovat rozkol v hnutí. Tento rozkol jmenovaní pánové způsobili již na konci roku 2013, aby hnutí mohli ovládnout. Po jejich posledním kroku – tedy po svolání nové valné hromady – se zdá, že urovnání poměrů uvnitř hnutí je nereálné,“ zhodnotil Luboš Pitín, předseda kontrolní komise Severočechů.cz.

]]>
info@e-mostecko.cz ((pp, oh)) Hlavní Most Zpravodajství Fri, 21 Oct 2016 13:38:20 +0200
Poznala muže přes internet, on jí okradl o 11 tisíc http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10162-poznala-muze-pres-internet-on-ji-okradl-o-11-tisic http://www.e-mostecko.cz/zpravy/most/10162-poznala-muze-pres-internet-on-ji-okradl-o-11-tisic

Most - Na známost přes internet doplatila jedna mladá žena z Mostu. Na sociálních sítích se seznámila s 33letým mužem, kterého pozvala k sobě domů a nechala ho ve svém bytě. Ten využil její krátké nepřítomnosti a z kabelky jí měl odcizit z peněženky platební kartu.

2110internetznamostIlustrační foto

Našel i PIN a kartu zneužil k výběru finanční hotovosti. Platební kartu pak nepozorovaně vrátil zpět do peněženky a z bytu zmizel. Poškozená mu volala na telefon, muž se však stal nedostupným. Policie po provedeném šetření 33letého muže z Moravy obvinila z přečinu krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Poškozená Mostečanka utrpěla škodu ve výši 11 000 korun. Obviněnému hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

]]>
redakce@e-mostecko.cz (Kuba Zápotocký) Hlavní Most Zpravodajství Fri, 21 Oct 2016 11:37:13 +0200