Kam na výlet

Vydejte se k sousedům, Annaberg se proměnil v kouzelnou svítící horu

Reklama
Ilustrační foto: Wolfgang Thieme

Annaberg – Buchholz – Celé město je jedna vánoční hora – to je motto letošního adventu a Vánoc v Annabergu-Buchholz. Nepřeháníme, moře světel uvidí všichni, kteří na tradiční hornické město pohlédnou ve směru od Chemnitz nebo Frohnau. Na patě vrchu Pöhlberg je tvořeno nespočtem světel a lampiček, oblouků a světlonošů, pyramid a vánočních stromků. Známý kostel sv. Anny a vánoční trh v centru historického centra města, oblíbeného cíle v Krušných horách, dotváří atmosféru „Annaberské vánoční hory".

 

Horníci, skřítci, jídlo a řemesla

Vánoce u sousedů, to je velká pyramida na náměstí, obrovský vánoční strom, svět kouzelných skřítků „Wichtelů", hornické a tradiční akce, ukázky řemesel a regionální gastronomické speciality.

 

Představí se řezbáři, včelaři nebo perníkáři

Známka regionálních výrobků Echt Erzgebirge je letos velké téma. Ve vstupním prostoru na vánoční trh budou představeny nové kreace Sdružení krušnohorských řemeslníků a výrobců hraček. Uvidíte umění zpracování dřeva v novém designu, téma nese název „Tradice a tvar". Sochaři a řezbáři přímo na vánočním trhu v Annabergu přetvoří neforemné dřevěné kmeny na nádherné postavy.

 

Prezentovat se budou také typická krušnohorská řemesla. Budete moci obdivovat například palírnu, udírnu a výrobnu včelích produktů, vánočních pyramid a hvězd, manufakturu na výrobu ponožek a pekárnu perníků.

 

Děti budou péct se skřítky

Kouzelný svět skřítků „Wichtelů" je již dlouho známkou vánočního trhu v Annabergu. Je určen především dětem. V pekařské dílně skřítků děti mohou samy upéct chutné vánoční cukroví. Kdo by rád připravil dárky a překvapení pro své rodiče, je srdečně vítán v kutilské dílně. Ze dřeva a látky, z filcu a nití, z perel a větviček vznikají v rukou dětí nejkrásnější umělecká díla.

Jídlo jako z babiččiny plotny

Vánoční zábava ale zdaleka ještě nekončí. „Annaberská vánoční kniha", adventní kalendář s příběhy, říkankami a nádhernými „hrátkami Wichtelů" udělá radost nejen dětem. Restaurace ve městě Vás zvou na kulinářskou cestu objevů Krušnými horami. Pod heslem: „Jídlo jako z babiččiny plotny" budou pro hosty annaberského vánočního trhu připraveny typické regionální recepty. Na zahřátí je k dispozici svařené víno v různých variacích a také chutný nápoj „Feuerzangenbowle".

 

Hornické zvyky, hornický průvod, hudba

Hornický advent a hornický průvod, ale také koncerty, slavnostní setkání a občerstvení při poslední směně v dole, proslulý annaberský hornický oltář a návštěvnické doly ukazují, že Annaberg-Buchholz a hornické zvyky jsou dvě strany jedné mince. Mnoho návštěvníků říká: "Annaberg-Buchholz, to jsou celé Krušné hory v jednom městě".

 

Průvod čítá více jak tisíc lidí

Skutečným vyvrcholením je hornický průvod saských horníků, hutníků a bratrstev na konci adventu 22. prosince. Také v letošním roce se jej zúčastní organizace z celého Saska, Spolkové republiky a z České republiky. V době od 13.30 do 15.00 hodin se představí více než 1000 osob v tradičních krojích v centru města Annaberg. Vyvrcholením je mocný hornický koncert u velkého, pozdně gotického halového kostela Saska, kostela sv. Anny.

 

Budou se hledat poklady

Vydat se můžete také na adventně-předvánoční hledání pokladů při akcích v místních kostelích, vánočních výstavách v historickém hamru Frohnauer Hammer, v Krušnohorském muzeu (Erzgebirgsmuseum) a v kulturním domě Erzhammer, slavnostních návštěvách dolů Markus-Röhling- a Dorotheastolln, které se nazývají Mettenschichten, při adventních a vánočních výstavách na annaberském vánočním trhu a ve vánočně naladěném „vánočním domě Erzhammer".

 

Kdy a v kolik?

Navštívit Annabert můžete každý den v týdnu, od neděle do čtvrtka běží zábavu v čase 10 až 19 hodin, v pátek a sobotu pak od 10 do 21 hodin. Další potřebné informace najdete na stránkách města na adrese www.annaberg-buchholz.de.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.