Kam na výlet

Zřícenina na trase z Mostu do Středohoří vstává z mrtvých

Reklama

Hrobčice - Kostel sv. Jakuba v Mrzlicích se dočkal. Kulturní památka, která je již na některých mapách (cyklotrasa č. 25 z Mostu do Českého středohoří) označována jako zřícenina kostela, vstává z mrtvých.

"Na začátku měsíce Občanské sdružení na Záchranu kostela sv. Jakuba v Mrzlicích v čele s předsedkyní Janou Biedermannovou zahájilo práce na rekonstrukci střechy kostela. Letos by se měla opravit více jak polovina střechy hlavní lodě kostela a většina oken," uvedla starostka Hrobčic Jana Syslová.

Záchranné práce začaly

Areál kostela sv. Jakuba je dominantou zdejší krajiny Českého středohoří snadno rozeznatelnou z širokého okolí a je unikátním dokladem ucelené stavební fáze pozdního klasicismu, nenarušené stavebními zásahy z mladšího období.

Kostel jako celek je ve špatném stavu, přesto se o jeho záchranu pokoušíme, aby tato unikátní památka nezanikla a Hrobčicko získalo důstojný společenský prostor a expozici o své historii. Tím, že je kostel prázdný a není církví využíván již od 70. let, bychom ho rádi využili jako společenské centrum pro celé hrobčicko, které zde citelně chybí.

V zrekonstruovaném kostele bude dostatek místa pro putovní výstavy i stálou expozici o historii Hrobčicka.

Předpokládané náklady I. etapy 2013 projektu záchrany kostela v Mrzlicích, která zahrnuje kompletní rekonstrukci střechy a oken kostela jsou přibližně 2 milióny korun.

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.