Kam na výlet

VIDEO: Simulovaný výlet pod zem, starobylý parní stroj. Po zimě znovu vítejte v technickém muzeu u Mostu

Reklama

Kopisty u Mostu – Novou sezonu zahájili první březnovou sobotu v Podkrušnohorském technickém muzeu v Kopistech u Mostu. Na návštěvníky čekala novinka – expozice, kde se mohou v umělé dvacetimetrové štole a dalších výstavních síních dozvědět více o historii dobývání nejen uhlí, ale i rud v oblasti Krušných hor.

Druhý nejstarší parní stroj pohánějící důlní výtah v Česku. Foto: www.e-mostecko.cz

Expozice o rudném dobývání se nachází ve vile, ve které původně sídlilo vedení uhelného dolu, v jehož areálu se muzeum nachází. Vila prošla kompletní rekonstrukcí. „Chceme, aby naši návštěvníci pochopili a tak trochu i na vlastní kůži poznali, jak se v Českých zemích těžilo a těží nejen uhlí, ale také rudy, a to na obou stranách Krušnohoří," uvedl pro Mostecké listy Zbyněk Jakš, ředitel muzea.

Projít můžete napodobeninu důlní štoly s olověnou žílou či minipotůčkem. Na stěně můžete vidět netopýra a v jedné sloji kutá horník. „Mysleli jsme také na děti. Aby i je expozice zaujala, mají možnost vyzkoušet si těžbu rudy, provést výdřevu, zazdít vyrubanou chodbu, rudu mohou naložit do vozíčku a převést. A mohou mezi sebou soutěžit, komu se to povede rychleji. Atraktivní je pro ně pak hlavně simulovaný odpal, tedy práce střelmistra," dodal Zbyněk Jakš.

Zábavní místnost ocení v nové expozici hlavně děti.Expozici doplnily také modely, naučné panely s výklady, kde nescházejí ani informace o hornických tradicích, ukázky přístrojů a zařízení, ale také uniforem nebo třeba hornické kůže.

Kromě nové expozice si můžete prohlédnout staré i novější důlní stroje, které pracovaly v hlubině i na povrchu. Za pozornost stojí druhý nejstarší parní stroj pohánějící výtahy někdejšího dolu Julius III. Dnes je bohužel nefunkční, jedná se ale o navrácení jeho původní podoby, ideální by bylo jej návštěvníkům předvádět v pohybu, alespoň za pomoci elektromotoru. Původní výtopna byla zničena už za války, posléze byla pára přiváděna z nedalekého areálu chemičky.

Návštěvníci si oblíbili také simulovanou uhelnou štolu, kde stojí kombajn, několik vagonků i závěsná lokomotiva. Jaký byl dole pod zemí hluk, si všichni mohou živě představit, když spustí pásové a další dopravníky.

Podkrušnohorské technické muzeum najdete v areálu bývalého dolu Julius III v Kopistech nedaleko Mostu. Sezona v muzeu začíná 1. března, otevřeno je kromě pondělí a státních svátků každý den od 9 do 16 hodin s tím, že poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Od zastávky tramvaje je muzeum vzdálené přibližně dva kilometry pěšky, ideální je doprava automobilem.

&feature=youtu.be

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 21. říjen 2016

  Lom - Hned dvě dopravní nehody téměř ve stejný okamžik zaměstnaly záchranáře na Litvínovsku. Ke střetu dvou osobních aut došlo nejprve na křižovatce v Lomu. Karambol se obešel naštěstí bez zranění. Zároveň záchranáři vyjížděli na silnici mezi Loučnou a Osekem, kde havarovala mimo vozovku řidička osobního auta, ve kterém cestovalo i šestileté dítě. Auto po nárazu do stromu skončilo na boku.

 • 21. říjen 2016

  Litvínov, Louny - Policie v Litvínově sdělila ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu podvodu 42letému muži z Lounska a 31leté ženě z Litvínova. Muž měl jako pronajímatel bytu vystavit ženě doklady o uhrazení nájmu, které však neuhradila.

 • 20. říjen 2016

  Litvínov - V pátek 21. října to bude již deset let, co do litvínovského Magic baru vstoupil první zákazník. Udržet se deset let na trhu, to už stojí za pořádnou oslavu. A protože žádný bar by nefungoval bez zákazníků, oslava je přichystána pro všechny, kteří sem rádi chodí.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.