23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Z Mostecka

Z Litvínovska

Ze sportu

Kopisty u Mostu – Novou sezonu zahájili první březnovou sobotu v Podkrušnohorském technickém muzeu v Kopistech u Mostu. Na návštěvníky čekala novinka – expozice, kde se mohou v umělé dvacetimetrové štole a dalších výstavních síních dozvědět více o historii dobývání nejen uhlí, ale i rud v oblasti Krušných hor.

Druhý nejstarší parní stroj pohánějící důlní výtah v Česku. Foto: www.e-mostecko.cz

Expozice o rudném dobývání se nachází ve vile, ve které původně sídlilo vedení uhelného dolu, v jehož areálu se muzeum nachází. Vila prošla kompletní rekonstrukcí. „Chceme, aby naši návštěvníci pochopili a tak trochu i na vlastní kůži poznali, jak se v Českých zemích těžilo a těží nejen uhlí, ale také rudy, a to na obou stranách Krušnohoří," uvedl pro Mostecké listy Zbyněk Jakš, ředitel muzea.

Projít můžete napodobeninu důlní štoly s olověnou žílou či minipotůčkem. Na stěně můžete vidět netopýra a v jedné sloji kutá horník. „Mysleli jsme také na děti. Aby i je expozice zaujala, mají možnost vyzkoušet si těžbu rudy, provést výdřevu, zazdít vyrubanou chodbu, rudu mohou naložit do vozíčku a převést. A mohou mezi sebou soutěžit, komu se to povede rychleji. Atraktivní je pro ně pak hlavně simulovaný odpal, tedy práce střelmistra," dodal Zbyněk Jakš.

Zábavní místnost ocení v nové expozici hlavně děti.Expozici doplnily také modely, naučné panely s výklady, kde nescházejí ani informace o hornických tradicích, ukázky přístrojů a zařízení, ale také uniforem nebo třeba hornické kůže.

Kromě nové expozice si můžete prohlédnout staré i novější důlní stroje, které pracovaly v hlubině i na povrchu. Za pozornost stojí druhý nejstarší parní stroj pohánějící výtahy někdejšího dolu Julius III. Dnes je bohužel nefunkční, jedná se ale o navrácení jeho původní podoby, ideální by bylo jej návštěvníkům předvádět v pohybu, alespoň za pomoci elektromotoru. Původní výtopna byla zničena už za války, posléze byla pára přiváděna z nedalekého areálu chemičky.

Návštěvníci si oblíbili také simulovanou uhelnou štolu, kde stojí kombajn, několik vagonků i závěsná lokomotiva. Jaký byl dole pod zemí hluk, si všichni mohou živě představit, když spustí pásové a další dopravníky.

Podkrušnohorské technické muzeum najdete v areálu bývalého dolu Julius III v Kopistech nedaleko Mostu. Sezona v muzeu začíná 1. března, otevřeno je kromě pondělí a státních svátků každý den od 9 do 16 hodin s tím, že poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Od zastávky tramvaje je muzeum vzdálené přibližně dva kilometry pěšky, ideální je doprava automobilem.

http://www.youtube.com/watch?v=XkU2Lvzc_HE&feature=youtu.be

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.