23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Z Mostecka

Z Litvínovska

Ze sportu

Most - Muzeum v Mostě svým návštěvníkům nabízí expozice přírodovědné a společenskovědní. V přírodovědné expozici zhlédnete mineralogii krušnohoří, geologickou minulost Mostecka a přírodu severozápadních Čech. Ve společenskovědní expozici lze zhlédnout historický nábytek ze 17.-19. století a biografii baronky Ulriky von Levetzow.

Expozice Přírodou severozápadních Čech je zaměřena především na ukázky fauny žijící v oblasti severozápadních Čech, zároveň představuje návštěvníkům i místní flóru. Zajímavé minerály jako např. žlutý topaz a galenit z Cínovce, dále uranové slídy a smolinec z Jáchymova, růžový baryt z Moldavy, žlutý radiobaryt z Lahoště a  zhlédnete v expozici Mineralogie Krušnohoří, na niž navazuje výstava Geologická minulost Mostecka.


Muzeum má otevřeno úterý až pátek od 9.00 do17.00 hodin. V sobotu a  neděli od 13.00 do 17.00 hodin.


 

Ta zachycuje geologickou historii od karbonu po recent. Vedle typických hornin je ve vitrínách vystavena karbonská flóra z antracitového ložiska u Brandova v Krušných horách a mořská fauna ze svrchní křídy. Dále soubor flóry z bývalého dolu Ležáky, originál želvy Trionyx pontanus, kosterní nálezy savců, mezi nimiž na Mostecku dominují kosti mamutů atd. 

Společenskovědní expozice baronky Ulriky von Levetzow je věnována stručné biografii baronky její nejbližší rodině, zámku v Třebívlicích a osudům její pozůstalosti. Do dějin 19.století se tato původem meklenburská šlechtična zapsala jako poslední velká láska Johanna Wolfganga Goetha. Láska dvaasedmdesátiletého básníka k sedmnáctileté dívence, která se pro něj stala inspirací pro napsání "Elegie", jedné z nejpůsobivějších milostných básní všech dob.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.