Kam na výlet

Svatomarkovské procesí o víkendu oživí Chrámce

Reklama

Mostecko – V sobotu 27. dubna se v barokním areálu kaple a studánky sv. Víta v Sinutci uskuteční kulturně duchovní happening, který zde pod názvem Svatomarkovské procesí již osmým rokem pořádá občanské sdružení Středohoří sobě.

Účastníci této obnovené tradice si budou moci pod vedením kapelníka skupiny Ritornello Michala Pospíšila z připravených zpěvníčků zazpívat spoustu barokních písniček nebo shlédnout divadelní frašku Trpasličí klíč o jednom fiktivním sinuteckém zázraku. Nebude chybět ani program pro děti.

„Pouhá oprava kaple je pro nás málo. Prostřednictvím akcí, jako je Svatomarkovské procesí, chceme postupně oživit sinutecký areál tak, aby se stal chloubou zdejšího kraje," uvedla Olga Syrovátková, předsedkyně spoluorganizujícího Spolku pro záchranu kaple sv. Víta.

Ústředním bodem tohoto kulturně duchovního happeningu je ale procházka rozkvetlou krajinou Českého středohoří (cca 4 km) spojená s tradičním žehnáním úrodě u pozdně barokního soklíku v polích pod vsí Kozly, který byl letos konečně restaurován. Na návsi v Kozlech připravila Bílinská přírodovědná společnost výstavu fotografií dokumentující záchranu této plastiky. Závěr procesí je jako každý rok korunován milým pohoštěním připraveným na statku Zámeckých sadů v Chrámcích s ochutnávkou bioproduktů z ovoce pěstovaného v okolních sadech.

Jako každý rok bude vypraven speciální autobus, který sveze „přespolní" účastníky procesí po trase Ústí nad Labem – Lovosice – Třebenice. Místa v autobuse je možné si rezervovat na e-mailu jankvapil@post.cz.

„Svatomarkovské procesí ale letos nebude jediná akce, která se v Sinutci uskuteční. Kromě několika brigád v červnu uspořádáme premiérové „Sinutecké kuropění", které se ponese v hudebně-ornitologickém duchu," upozornil místopředseda sdružení Středohoří sobě Vít Honys na další plány v tomto roce.


Svatomarkovské procesí

Základ tradice svatomarkovských procesí sahá až do doby antické, k římským pohanským obřadům Robigalií. Jejich smyslem bylo dosáhnout ochrany úrody před obilní snětí. Ve snaze potlačit pohanské obyčeje se v křesťanském období vnější forma těchto zvyklostí proměnila do podoby pravidelných křesťanských procesí do polí, která měla být prosbou za každoroční dobrou úrodu a ochranu proti živelným pohromám. K jejich konání se posléze ustálily dokonce dva termíny. Prvním byl svátek sv. Marka (25. dubna), druhým pak tzv. Křížové dny (německy Bitttage, latinsky Rogationes) mezi pohyblivými svátky velikonočními a svátkem Nanebevstoupení Páně.

Zdejší procesí na svatého Marka bývala dle farní pamětnice v Kozlech zahajována ve farním kostele sv. Martina litanií ke Všem svatým. Poté vyšlo procesí do polí po stanovené trase, na které byly zpravidla čtyři zastávky u křížků, božích muk či kapliček, které někdy mohly být ozdobeny improvizovanými oltáříky. Na těchto místech kněz kropil osení ve spojení s krátkou pobožností (čteno evangelium sv. Marka s oracemi proti špatnému počasí), účastníci přitom zapíchávali do posvěcené půdy drobné improvizované křížky, aby obilí bylo chráněno před nepohodou. Pak se průvod vracel do kostela. Každý den se chodilo jinou trasou, během tří dnů tak procesí prošlo kolem většiny křížů, božích muk a kaplí v okolí, včetně přifařených obcí Jablonec, Sinutec, Odolice a Bělušice.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.