Kam na výlet

Nezapomenutelný zážitek: Švédové dobudou pevnost Königstein

Reklama

Königstein - Hledáte tip na zajímavé prožití víkendu? Máme pro vás zcela jistě zajímavou akci, a není ani daleko. Vydat se budete muset kousek za hranice na pevnost Königstein. Napadnou ji totiž Švédové. Akce se koná v sobotu i v neděli ve 14 hodin. Informoval o tom web www.drazdany.info.

O nezapomenutelné zážitky a zábavu návštěvníků se postará 17 uniformovaných skupin a 400 příznivců historického šermu z různých koutů Evropy.

Program dobytí pevnosti

Přítomny budou rovněž významné historické osobnosti z doby třicetileté války jako např. generalisimus Valdštejn či hrabě von Tilly. Na pevnostní plošině budou znít celý víkend dělové rány a výstřely z mušket, na cvičišti Paradeplatz bude probíhat ukázkový výcvik.

K vidění bude polní ležení se 120 stany, které návštěvníkům přiblíží každodenní život vojáků v tehdejších dobách: vaření na otevřeném ohni, vojenská a civilní řemesla. Svou práci tu bude předvádět zbrojíř, knoflíkář, pasíř, ale i felčar ošetřující zraněné vojáky.

Uvidíte zde ukázky pikenýrů a šermu, přípravu střelby z mušket a děl, scény z verbování a soudu, dril mušketýrů, nástupy za zvuku bubnů a fanfár. V sobotu v 10:30 dopoledne se jednotky vypraví v průvodu nahoru na pevnost, kde proběhne v 11 hodin oficiální zahájení akce. Ve 14 hodin se uskuteční velký bojový útok na pevnost. A  v 17 h bude vytroubena večerka.

Cestování do minulosti je tak snadné...

Nastartujme stroj času a vraťme se téměř o čtyři století zpět do historie, do doby třicetileté války (1618-1648), kdy se pod pevností usídlila švédská vojska na svém tažení směrem do Čech. Naším strojem času lze dějiny i měnit, takže tentokrát Švédové na Königstein zaútočí. Povel k útoku bude vydán v sobotu i v neděli úderem druhé hodiny odpolední. (14 h - začátek hodinového šermířského představení).

Na pevnostní plošině vojáci zbudují polní tábor a předvedou, jak dovedně umí zacházet s kordy a šavlemi  i střílet z mušket a děl. K vidění tu budou rovněž stará řemeslná umění, příprava pokrmů na ohništi, felčař starající se o zraněné, jakož i historické technologie výroby a opravy vozů a zbraní, výcvik mušketýrů a nástupy za zvuku bubnů a famfár.

Akce je součástí běžného vstupného na pevnost.

Historické souvislosti

Ale ve skutečnosti bylo vše samozřejmě úplně jinak: V roce 1639 táhly švédské oddíly z Pirny směrem do Čech, aniž by pevnost napadly.  Na Königsteinu tak vlastně nikdy k žádnému švédskému obléhání nedošlo. Tato pevnost ani dokonce nikdy nebyla dobyta, a tak ji lze dodnes s úspěchem považovat za nedobytnou. Švédové se v blízkosti pevnosti sice roku 1639 utábořili, ale po prvním výstřelu z pevnostního kanónu se rozhodli na pevnost nezaútočit.

Pevnost Königstein česky "Králův kámen" získala své jméno podle českého krále Václava I. Ve středověku stál na tomto místě hrad, který náležel k českému království. První písemná zmínka o Königsteinu pochází z roku 1241, kdy zde král Václav I. zpečetil tzv. Hornolužickou hraniční listinu "in lapide regis" tj. "na králově kameni". V této listině byly vytyčeny hranice mezi Horní Lužicí, Míšeňskou nížinou a Děčínským územím.


 

Základní informace

KDY: 01.–02. června 2013 | pevnost je otevřena denně 9–18 h | pokladna zavírá o hodinu dříve
SOBOTA: 10:30 vmašírování jednotek po pěší stezce nahoru do pevnosti | 11 h slavnostní zahájení v areálu pevnosti - na cvičišti "Paradeplatz" | 14 h boj o pevnost | 17 h vyhlášení večerky
NEDĚLE: 14 h boj o pevnost | 15:45 rozloučení s jednotkami na cvičišti "Paradeplatz"

KDE: Pevnost Königstein | cca 30 km JV od Drážďan, cca 10 km od města Pirna | adresa: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | příjezd/mapa http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html | koordináty  50° 55' 8.48'' SŠ, 14° 3' 24.23'' VD

VSTUPNÉ: 8 €/ 6 € | rodinné tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp. 21 € | skupinové slevy
vstupné obsahuje všechny akce na pevnosti, použití výtahu a vstup na všechny výstavy

AUDIOGUIDE v češtině 2,50 € (k dispozici jsou i další jazyky) | ke každému audioprůvodci za 2,50 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma

INFORMACE v češtině www.festung-koenigstein.de <http://www.festung-koenigstein.de> | český blog www.drazdany.info/wackerbarth <http://www.drazdany.info/wackerbarth>

www.drazdany.info

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.