Sobota 21. říjen 2017
Svátek má Brigita
Archivováno

Annaberg – Buchholz – Celé město je jedna vánoční hora – to je motto letošního adventu a Vánoc v Annabergu-Buchholz. Nepřeháníme, moře světel uvidí všichni, kteří na tradiční hornické město pohlédnou ve směru od Chemnitz nebo Frohnau. Na patě vrchu Pöhlberg je tvořeno nespočtem světel a lampiček, oblouků a světlonošů, pyramid a vánočních stromků. Známý kostel sv. Anny a vánoční trh v centru historického centra města, oblíbeného cíle v Krušných horách, dotváří atmosféru „Annaberské vánoční hory".

Ilustrační foto: Wolfgang Thieme

 

Horníci, skřítci, jídlo a řemesla

Vánoce u sousedů, to je velká pyramida na náměstí, obrovský vánoční strom, svět kouzelných skřítků „Wichtelů", hornické a tradiční akce, ukázky řemesel a regionální gastronomické speciality.

 

Představí se řezbáři, včelaři nebo perníkáři

Známka regionálních výrobků Echt Erzgebirge je letos velké téma. Ve vstupním prostoru na vánoční trh budou představeny nové kreace Sdružení krušnohorských řemeslníků a výrobců hraček. Uvidíte umění zpracování dřeva v novém designu, téma nese název „Tradice a tvar". Sochaři a řezbáři přímo na vánočním trhu v Annabergu přetvoří neforemné dřevěné kmeny na nádherné postavy.

 

Prezentovat se budou také typická krušnohorská řemesla. Budete moci obdivovat například palírnu, udírnu a výrobnu včelích produktů, vánočních pyramid a hvězd, manufakturu na výrobu ponožek a pekárnu perníků.

 

Děti budou péct se skřítky

Kouzelný svět skřítků „Wichtelů" je již dlouho známkou vánočního trhu v Annabergu. Je určen především dětem. V pekařské dílně skřítků děti mohou samy upéct chutné vánoční cukroví. Kdo by rád připravil dárky a překvapení pro své rodiče, je srdečně vítán v kutilské dílně. Ze dřeva a látky, z filcu a nití, z perel a větviček vznikají v rukou dětí nejkrásnější umělecká díla.

Jídlo jako z babiččiny plotny

Vánoční zábava ale zdaleka ještě nekončí. „Annaberská vánoční kniha", adventní kalendář s příběhy, říkankami a nádhernými „hrátkami Wichtelů" udělá radost nejen dětem. Restaurace ve městě Vás zvou na kulinářskou cestu objevů Krušnými horami. Pod heslem: „Jídlo jako z babiččiny plotny" budou pro hosty annaberského vánočního trhu připraveny typické regionální recepty. Na zahřátí je k dispozici svařené víno v různých variacích a také chutný nápoj „Feuerzangenbowle".

 

Hornické zvyky, hornický průvod, hudba

Hornický advent a hornický průvod, ale také koncerty, slavnostní setkání a občerstvení při poslední směně v dole, proslulý annaberský hornický oltář a návštěvnické doly ukazují, že Annaberg-Buchholz a hornické zvyky jsou dvě strany jedné mince. Mnoho návštěvníků říká: "Annaberg-Buchholz, to jsou celé Krušné hory v jednom městě".

 

Průvod čítá více jak tisíc lidí

Skutečným vyvrcholením je hornický průvod saských horníků, hutníků a bratrstev na konci adventu 22. prosince. Také v letošním roce se jej zúčastní organizace z celého Saska, Spolkové republiky a z České republiky. V době od 13.30 do 15.00 hodin se představí více než 1000 osob v tradičních krojích v centru města Annaberg. Vyvrcholením je mocný hornický koncert u velkého, pozdně gotického halového kostela Saska, kostela sv. Anny.

 

Budou se hledat poklady

Vydat se můžete také na adventně-předvánoční hledání pokladů při akcích v místních kostelích, vánočních výstavách v historickém hamru Frohnauer Hammer, v Krušnohorském muzeu (Erzgebirgsmuseum) a v kulturním domě Erzhammer, slavnostních návštěvách dolů Markus-Röhling- a Dorotheastolln, které se nazývají Mettenschichten, při adventních a vánočních výstavách na annaberském vánočním trhu a ve vánočně naladěném „vánočním domě Erzhammer".

 

Kdy a v kolik?

Navštívit Annabert můžete každý den v týdnu, od neděle do čtvrtka běží zábavu v čase 10 až 19 hodin, v pátek a sobotu pak od 10 do 21 hodin. Další potřebné informace najdete na stránkách města na adrese www.annaberg-buchholz.de.

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací