Úterý 26. květen 2020
Svátek má Filip

Mostecko - Pojďte s námi na kopec Českého středohoří, z něhož je báječný, téměř kruhový rozhled do kraje.

Ujdeme jen nějakých šest kilometrů, ale vzhledem k tomu, že metrů po rovině bude jen minimum a že nahoře se vyplatí se zdržet, jedná se vlastně s dopravou na výchozí místo o několikahodinový výlet.

Autem se dopravíme do Českých Zlatníků u Mostu, které těsně sousedí s Obrnicemi. Sem je dobré spojení i vlakem, a to hned z několika směrů, protože jde o železniční křižovatku.

Auto pohodlně a zdarma zaparkujeme u hřiště ve Zlatníkách, prakticky naproti hostinci Podkova, otevřeného o víkendu (včetně pátku). Alespoň tak hlásá cedule.

1705zlatnikkostel03

Kostel v Českých Zlatníkách. Foto: V. Novotný

Vyplatí se odskočit si ke kostelu a pak se vrátit zpátky na červenou turistickou značku. Po ní odbočíme z hlavní zlatnické ulice směrem k silniční magistrále Most – Bílina. Ale nebojte, komunikaci s hustým a rychlým provozem jen podejdeme a vracíme se podél ní k cíli. Tedy ke kopci, který se tyčí do výšky 522 metrů a působí zblízka docela masívně. Vystoupáme přes polovinu jeho výšky, protože zdejší nová Národní přírodní rezervace v Chráněné krajinné oblasti České středohoří o rozloze téměř 80 hektarů začíná ve výšce 250 metrů nad mořem. Vyhlášena byla v roce 2017.

Cesta brzy začíná stoupat a stejně rychle se schová do uzoučké polní stezky, občas navíc se sníženým profilem, připomínajícím zelený tunel. Za to je nově a vzorově vyznačená. Na stromech, kamenech, zatlučených trámech, kůlech i tyčích – tam všude najdete svítící červenou značku. O pěšinu se každoročně staral KČT z Obrnic, čistil ji při akcích Turisté přírodě, jak nás informoval bývalý předseda okresní komise značkařů Václav Procházka z Obrnic. Takže v té době nebyl problém vyjet až na vrchol s kočárkem. Dnes už to nejde ani s kolem, takže skupina přírodovědných studentů pražského gymnázia bicykly raději po chvíli zamkla u cesty a pokračovala nahoru pěšky. Jinak jsme prakticky nikoho nepotkali.

Zabloudit se nedá, nejen kvůli značení, ale i proto, že vás nečeká prakticky žádná křižovatka.

1705zlatnikvyhled12

České Zlatníky z vrcholu Zlatníku, v pozadí Most. Foto: V. Novotný

Pod vrcholem narazíme na louku se vzácným kavylem Ivanovým – trávou, lidově zvanou Ivanovy vousy. Kratičká odbočka doleva vede na startoviště Paraglidového klubu Krupka.

A už jsme nahoře. Vrchol tvoří menší skalnaté pole se znělcovými kameny, protažené oválně směrem ke Krušným horám. Shora se otevře téměř 360 stupňů široký výhled až směrem k Praze na jedné a Krušným horám na druhé straně. V přímém přenosu můžete pozorovat provoz na mosteckém letišti, odkud v pravidelných intervalech s vytúrovaným motorem nabírá výšku na komerční seskoky zákazníků oranžový Sky Walker, střídaný vzlety a přistáními větroňů. Uvidíme velkou část Středohoří, řadu obcí okolo Mostu i povrchový důl Bílina.

Zlatník nabízí z jedné strany i skalní jehly, jsou však zvětralé. Přesto láká horolezce. Ve věžích hnízdí Výr velký.

Výstup není dlouhý, jen středně náročný, a stojí za to. Při jasném počasí s dobrou viditelností určitě nebudete litovat.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací