Sobota 16. říjen 2021
Svátek má Havel

Prácheň - Národní přírodní památka Panská skála (597 m) je vulkanický čedičový útvar, který vyčnívá z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Panská skála je nejstarší chráněný geologický útvar na českém území a má rozlohu 1,26 ha.

Skála je tvořena pěti až šestibokými sloupci. Ty jsou uspořádány svisle a šikmo a jsou dlouhé až 12 m a v průměru mají okolo 20 - 25 cm.
Celý útvar připomíná píšťaly varhan a proto se často skále říká "Kamenné varhany". Pod skálou se nachází malé jezírko, které vzniklo z vytěžené jámy a je plněno dešťovou vodou.

0807varhany2

Panská skála vznikla nárazem kontinentální africké litosférické desky do evropské, což vedlo ve druhohorách a třetihorách k alpinskému vrásnění a tím se znovu aktivovala vulkanická činnost. Právě ta dala v této krajině vzniknout novým zlomům v zemské kůře.

0807varhany6

Přes tyto zlomy mohlo opět proudit magma k povrchu. V oblasti Panské skály se vzhůru tlačilo zhruba před 30 miliony let magma čedičového složení, které ale zůstalo v přívodním kanálu a nikdy se nedostalo na povrch. Uvězněné magma začalo velice pozvolna chladnout. Dnes tak můžeme vidět odlišnost od okolí.

0807varhany3

Panská skála má romantický vzhled a díky tomu se stala vyhledávaným místem nejen turistů, ale například i filmařských štábů. Natáčela se tam jedna z nejznámějších českých pohádek Pyšná princezna. Také ji využili filmaři při natáčení francouzského filmu o kouzelníkovi Merlinovi v roce 2011. Také je zachycena v klipu Paulie Garanda – Zázrak. Objevila se ale také v českém filmu Hodinářův učeň z roku 2020.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací