Sobota 21. říjen 2017
Svátek má Brigita
Archivováno

Mostecko – V sobotu 27. dubna se v barokním areálu kaple a studánky sv. Víta v Sinutci uskuteční kulturně duchovní happening, který zde pod názvem Svatomarkovské procesí již osmým rokem pořádá občanské sdružení Středohoří sobě.

Účastníci této obnovené tradice si budou moci pod vedením kapelníka skupiny Ritornello Michala Pospíšila z připravených zpěvníčků zazpívat spoustu barokních písniček nebo shlédnout divadelní frašku Trpasličí klíč o jednom fiktivním sinuteckém zázraku. Nebude chybět ani program pro děti.

„Pouhá oprava kaple je pro nás málo. Prostřednictvím akcí, jako je Svatomarkovské procesí, chceme postupně oživit sinutecký areál tak, aby se stal chloubou zdejšího kraje," uvedla Olga Syrovátková, předsedkyně spoluorganizujícího Spolku pro záchranu kaple sv. Víta.

Ústředním bodem tohoto kulturně duchovního happeningu je ale procházka rozkvetlou krajinou Českého středohoří (cca 4 km) spojená s tradičním žehnáním úrodě u pozdně barokního soklíku v polích pod vsí Kozly, který byl letos konečně restaurován. Na návsi v Kozlech připravila Bílinská přírodovědná společnost výstavu fotografií dokumentující záchranu této plastiky. Závěr procesí je jako každý rok korunován milým pohoštěním připraveným na statku Zámeckých sadů v Chrámcích s ochutnávkou bioproduktů z ovoce pěstovaného v okolních sadech.

Jako každý rok bude vypraven speciální autobus, který sveze „přespolní" účastníky procesí po trase Ústí nad Labem – Lovosice – Třebenice. Místa v autobuse je možné si rezervovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

„Svatomarkovské procesí ale letos nebude jediná akce, která se v Sinutci uskuteční. Kromě několika brigád v červnu uspořádáme premiérové „Sinutecké kuropění", které se ponese v hudebně-ornitologickém duchu," upozornil místopředseda sdružení Středohoří sobě Vít Honys na další plány v tomto roce.


Svatomarkovské procesí

Základ tradice svatomarkovských procesí sahá až do doby antické, k římským pohanským obřadům Robigalií. Jejich smyslem bylo dosáhnout ochrany úrody před obilní snětí. Ve snaze potlačit pohanské obyčeje se v křesťanském období vnější forma těchto zvyklostí proměnila do podoby pravidelných křesťanských procesí do polí, která měla být prosbou za každoroční dobrou úrodu a ochranu proti živelným pohromám. K jejich konání se posléze ustálily dokonce dva termíny. Prvním byl svátek sv. Marka (25. dubna), druhým pak tzv. Křížové dny (německy Bitttage, latinsky Rogationes) mezi pohyblivými svátky velikonočními a svátkem Nanebevstoupení Páně.

Zdejší procesí na svatého Marka bývala dle farní pamětnice v Kozlech zahajována ve farním kostele sv. Martina litanií ke Všem svatým. Poté vyšlo procesí do polí po stanovené trase, na které byly zpravidla čtyři zastávky u křížků, božích muk či kapliček, které někdy mohly být ozdobeny improvizovanými oltáříky. Na těchto místech kněz kropil osení ve spojení s krátkou pobožností (čteno evangelium sv. Marka s oracemi proti špatnému počasí), účastníci přitom zapíchávali do posvěcené půdy drobné improvizované křížky, aby obilí bylo chráněno před nepohodou. Pak se průvod vracel do kostela. Každý den se chodilo jinou trasou, během tří dnů tak procesí prošlo kolem většiny křížů, božích muk a kaplí v okolí, včetně přifařených obcí Jablonec, Sinutec, Odolice a Bělušice.

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací