Sobota 21. říjen 2017
Svátek má Brigita
Archivováno

Königstein - Hledáte tip na zajímavé prožití víkendu? Máme pro vás zcela jistě zajímavou akci, a není ani daleko. Vydat se budete muset kousek za hranice na pevnost Königstein. Napadnou ji totiž Švédové. Akce se koná v sobotu i v neděli ve 14 hodin. Informoval o tom web www.drazdany.info.

O nezapomenutelné zážitky a zábavu návštěvníků se postará 17 uniformovaných skupin a 400 příznivců historického šermu z různých koutů Evropy.

Program dobytí pevnosti

Přítomny budou rovněž významné historické osobnosti z doby třicetileté války jako např. generalisimus Valdštejn či hrabě von Tilly. Na pevnostní plošině budou znít celý víkend dělové rány a výstřely z mušket, na cvičišti Paradeplatz bude probíhat ukázkový výcvik.

K vidění bude polní ležení se 120 stany, které návštěvníkům přiblíží každodenní život vojáků v tehdejších dobách: vaření na otevřeném ohni, vojenská a civilní řemesla. Svou práci tu bude předvádět zbrojíř, knoflíkář, pasíř, ale i felčar ošetřující zraněné vojáky.

Uvidíte zde ukázky pikenýrů a šermu, přípravu střelby z mušket a děl, scény z verbování a soudu, dril mušketýrů, nástupy za zvuku bubnů a fanfár. V sobotu v 10:30 dopoledne se jednotky vypraví v průvodu nahoru na pevnost, kde proběhne v 11 hodin oficiální zahájení akce. Ve 14 hodin se uskuteční velký bojový útok na pevnost. A  v 17 h bude vytroubena večerka.

Cestování do minulosti je tak snadné...

Nastartujme stroj času a vraťme se téměř o čtyři století zpět do historie, do doby třicetileté války (1618-1648), kdy se pod pevností usídlila švédská vojska na svém tažení směrem do Čech. Naším strojem času lze dějiny i měnit, takže tentokrát Švédové na Königstein zaútočí. Povel k útoku bude vydán v sobotu i v neděli úderem druhé hodiny odpolední. (14 h - začátek hodinového šermířského představení).

Na pevnostní plošině vojáci zbudují polní tábor a předvedou, jak dovedně umí zacházet s kordy a šavlemi  i střílet z mušket a děl. K vidění tu budou rovněž stará řemeslná umění, příprava pokrmů na ohništi, felčař starající se o zraněné, jakož i historické technologie výroby a opravy vozů a zbraní, výcvik mušketýrů a nástupy za zvuku bubnů a famfár.

Akce je součástí běžného vstupného na pevnost.

Historické souvislosti

Ale ve skutečnosti bylo vše samozřejmě úplně jinak: V roce 1639 táhly švédské oddíly z Pirny směrem do Čech, aniž by pevnost napadly.  Na Königsteinu tak vlastně nikdy k žádnému švédskému obléhání nedošlo. Tato pevnost ani dokonce nikdy nebyla dobyta, a tak ji lze dodnes s úspěchem považovat za nedobytnou. Švédové se v blízkosti pevnosti sice roku 1639 utábořili, ale po prvním výstřelu z pevnostního kanónu se rozhodli na pevnost nezaútočit.

Pevnost Königstein česky "Králův kámen" získala své jméno podle českého krále Václava I. Ve středověku stál na tomto místě hrad, který náležel k českému království. První písemná zmínka o Königsteinu pochází z roku 1241, kdy zde král Václav I. zpečetil tzv. Hornolužickou hraniční listinu "in lapide regis" tj. "na králově kameni". V této listině byly vytyčeny hranice mezi Horní Lužicí, Míšeňskou nížinou a Děčínským územím.


 

Základní informace

KDY: 01.–02. června 2013 | pevnost je otevřena denně 9–18 h | pokladna zavírá o hodinu dříve
SOBOTA: 10:30 vmašírování jednotek po pěší stezce nahoru do pevnosti | 11 h slavnostní zahájení v areálu pevnosti - na cvičišti "Paradeplatz" | 14 h boj o pevnost | 17 h vyhlášení večerky
NEDĚLE: 14 h boj o pevnost | 15:45 rozloučení s jednotkami na cvičišti "Paradeplatz"

KDE: Pevnost Königstein | cca 30 km JV od Drážďan, cca 10 km od města Pirna | adresa: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | příjezd/mapa http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html | koordináty  50° 55' 8.48'' SŠ, 14° 3' 24.23'' VD

VSTUPNÉ: 8 €/ 6 € | rodinné tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp. 21 € | skupinové slevy
vstupné obsahuje všechny akce na pevnosti, použití výtahu a vstup na všechny výstavy

AUDIOGUIDE v češtině 2,50 € (k dispozici jsou i další jazyky) | ke každému audioprůvodci za 2,50 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma

INFORMACE v češtině www.festung-koenigstein.de <http://www.festung-koenigstein.de> | český blog www.drazdany.info/wackerbarth <http://www.drazdany.info/wackerbarth>

www.drazdany.info

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací