21. února 2017 Svátek má Lenka

Litvínov - Čtyřicátník Zdeněk Koza z Litvínova se focení věnuje přes deset let. Zaměřuje se na umělecký akt a portrét, cizí mu není ani reportážní fotografie. Prošel třeba redakcí Mosteckého deníku. Zpravodajskému webu e-mostecko.cz odpověděl na několik otázek.

Jaký rozdíl je ve focení aktů a žánru glamour?

Rozdíl je především ve vnímání laickou veřejností. Do kategorie glamour se dostávají fotky, kde není hlavním tématem lidské nahé tělo, ale případné, většinou malé odhalení jen doladí atmosféru výsledné fotografie. Ale určitě to není nějaká přesná formulace. V podstatě takto vnímám rozdíl já.

Jak dlouho se fotografování aktů nebo glamour věnuješ, a co Tě k tomu přivedlo?

Věnuji se tomu více jak deset let a přivedl mne k tomu vynikající český fotograf František Drtikol, který řekl: „V mé tvorbě se opírám o biblický výrok Genesis: Bůh stvořil člověka k obrazu svému. Že ho nestvořil oblečeného, je jisté, neboť člověk se rodí nahý, a proto se dívám na nahotu jako na dílo Boží, jako na krásu samu, jako na nejmorálnější a nejsamozřejmější věc. V nahotě přestávají rozdíly společenské a zůstává prostě nahá krása člověka."

Jaký typ žen nebo slečen nejčastěji fotíš a pro jaké příležitosti?

Nejčastěji fotím pro komerční focení, protože provozuji ateliér. Takže typ si nevybírám. Snažím se spíše dokázat, že každý člověk může mít krásné fotografie. Vyznávám proto důležitou podmínku. Je důležité mít dost času a pohodlí pro to, aby člověk zvládl uvolnit toho člověka, kterého máme v sobě.


www.zdenekkoza.cz


Kde podle tebe nejvíce vynikne ženská krása: v ateliéru, interiéru nebo exteriéru? V jakých prostorech Tě nejvíce baví ženu fotit.

Je jasné, že odpověď je přesně stejná, jako otázka. Všude a všechna. Ale je faktem, že s některými modelkami spolupracuji dlouhodobě a tam už víme, kde a co budeme fotit. Jde hodně o to, že každý z nás má talent na něco jiného. A stejné je to i s modely. Každému člověku sedí něco více a něco méně.

Stalo se Ti někdy, že by se žena při focení styděla? Jak se pak odbourává stud?

Stydí se devět z deseti. Vlastně i více. Ono lidem, když se podívají na mé stránky zdenekkoza.cz, tak jim připadá, že je to strašně jednoduché fotit umělecký akt. Ale to není vůbec pravda. Neexistuje nikdo, koho by fotograf svlékl. Jde v podstatě vždy jen o to, dokázat tomu již předběžně rozhodnutému člověku, že proti němu nestojí nějaký neuměl, ani cvok a že svoji nahotu mu může svěřit. A čas? Tak to je různé. Od půl hodiny klidně až po několik.

Upravuješ ještě nějak zásadně fotografie v počítači?

Jak kdy. Záleží vždy na záměru. Ono je totiž chybné si myslet, že zásadní úpravy fotografií nastaly až s digitální dobou. Tak to ale není. Jde spíše o to, že moderní technologie přiblížily fotografii nejširší veřejnosti. Současné fotoaparáty už nenutí fotografa k tomu, aby něco věděl o technice focení. Téměř vše zvládne čip umístěný ve fotoaparátech, a co nezvládne, to se jednoduše smaže. S úpravami je to stejné. Dříve to musel být mistr v práci v temné komoře. Velmi často to byli lidé s nadáním pro malbu a vznikaly fantastické výtvory, které měly jen základ ve fotografii. Nyní díky počítačům a vhodným programům se grafikou a úpravou fotografií může zabývat i někdo, kdo s fotkou nemá vůbec nic společného.

A ještě se musím zeptat, máš-li nějakou vtipnou historku z focení. Najde se nějaká?

Je jich docela hodně, ale ve vztahu k uměleckému aktu se mi jedna zapsala hodně hluboko. Fotím se svou modelkou v přírodě a ona stojí nahá na kameni. Záměrem bylo, aby vynikla póza modelu a dramatické nebe. Fotili jsme někdy brzy po poledni, což není ideální ve vztahu ke slunci. Proto mi dalo hodně práce nastavit modelku tak, aby nikde zbytečně nepřekážel nějaký stín, který by poškodil výslednou fotografii. A když už jsem jí otáčel ruku, hlavu, nohu pět minut, tak si normálně stoupla a říká: „Ty nejsi úplně normální viď?" Proč, ptám se. „Protože já jsem tady nad tebou. Stojím tak, že vidíš ty nejintimnější místa a ty mne tady ještě „buzeruješ", protože se ti nelíbí stín na nose, noze, ruce. Ty jsi normální cvok." Samozřejmě nás to oba odbouralo. Ale fotka se povedla a vy se na ni můžete jako na hlavní u tohoto článku podívat.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.