Zajímavosti

Speciál pro rodiče: Druhé pololetí je tady, obnovte školákovi psací potřeby a kupte nové přezůvky

Reklama

Mostecko - Přestože jste v září investovali potřebnou částku do pořízení školních pomůcek, již v průběhu ledna může být stav psacích potřeb, aktovky či pracovního koutku nevyhovující. V následujícím článku vám dáme pár tipů, na co se zaměřit.

1. Vyberte dítěti správnou psací potřebu

Nákup správné psací potřeby nepodceňujte a nekupujte záměrně příliš levnou s tím, že ji dítě stejně ztratí nebo zničí. Jedná se o základní pracovní pomůcku. Pero by mělo být lehké a ergonomicky tvarované, aby podporovalo správný úchop. „Pro lidskou ruku je nejpřirozenější špetkový úchop, kdy se palec opírá o tužku bříškem, prostředníček ji podepírá a ukazováček je položen shora. Proto vybírejte pero, které má v úchopové části trojúhelníkový tvar a je měkké a neklouže. Podporuje správné držení a psaní, dítě si nenamáhá zápěstí či ruku a ani po dlouhém psaní je nechytá křeč," vysvětluje Jana Martínková ze společnosti Activa, která ve specializovaném internetovém obchodě Activáček.cz nabízí ergonomicky tvarované psací potřeby pro děti. „Pro prvňáčky i starší školáky jsou vhodné takzvané rollery. Nedělají kaňky a při psaní lehce a hladce kloužou po papíře. Mají jinou viskozitu inkoustu, lépe se vsakují a není na ně nutné tolik tlačit. Pro děti, které se psaním teprve začínají, je vhodná náplň s šíří stopy 0,5 mm," dodává Martínková.

2. Doplňte chybějící zásobypastelky

Přestože jste na začátku roku poctivě vybavili penál svého školáka, jeho aktuální stav může být diametrálně odlišný. Je načase sečíst škody. Zkontrolujte, zda dítě během uplynulých měsíců nepoztrácelo či nezničilo psací pomůcky. Mělo by mít stále k dispozici všechny barvy pastelek, nůžky, tužky, gumu, ořezávátko, pera a náhradní náplně. Revizi si zaslouží také desky a obaly na sešity, které mohou být po prvním pololetí již značně poškozené a potrhané. Počítejte i s tím, že s novým pololetím bude nutné dokoupit také další sešity a zápisníky. Vaší pozornosti by nemělo ujít ani vybavení do výtvarné výchovy. Vodové barvy mohou být vypotřebované, fixy i voskovky poztrácené, vypsané či polámané.

3. Žáček jako ze škatulky

Na každé aktovce či batohu je po čase znát jejich každodenní používání. Děti je navíc často odkládají na zem, ať už ve škole nebo venku. Uvnitř navíc nosí každý den svačiny a tekutiny, kvůli kterým se velice často útroby tašky zašpiní. Pokud je to potřeba, vyčistěte aktovku zvnějšku i zevnitř vlhkým hadříkem. Děti mají navíc často tendenci nosit aktovku či batoh jen na jednom rameni. Proto se přesvědčte, že má správně nastavené popruhy a aktovka na zádech dobře sedí, zvláště pokud dítě povyrostlo. Zkontrolujte také to, zda se aktovce netrhají popruhy, není děravá či jinak poškozená a má na sobě stále dobře viditelné reflexní prvky, které zvyšují bezpečnost školáka ve tmě. Zaměřte se také na stav jeho přezůvek, které mohou být po prvním pololetí nejen okopané a děravé, ale také malé.

batoh4. Překontrolujte stůl i židli

Ve školním věku děti velice rychle rostou, proto je nutné po uplynulém půlroce opět překontrolovat aktuální stav jejich pracovního prostředí. Správným nastavením stolu a židle vašeho žáčka se totiž vyhnete nejen jeho hrbení a následným problémům se zády, ale podpoříte také jeho stabilitu při psaní. „Dětská židle by měla mít sedák, který začíná ve výšce okolo 35 centimetrů nad podlahou. Její celkové nastavení by mělo splňovat to, aby nohy dítěte svíraly při sezení v kolenou pravý úhel. Chodidly přitom musí dosáhnout na zem. Stůl by měl být v takové výšce, aby byla horní deska v úrovni volně spuštěných loktů dítěte. Jejich ohyby by opět měly svírat pravý úhel," upozorňuje na závěr Martínková.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

 • 18. říjen 2016

  Litvínov - Hokejisté Litvínova na domácí ledové ploše hostili v úterý v podvečer hokejisty Mountfield Hradec Králové. Dramatické utkání mělo dynamický náboj až do samotného konce. V osmapadesáté minutě Litvínov vyrovnal a po prodloužení tak nakonec Verva vyhrála 3:2. Domácí se tak radují ze dvou bodů.

 • 18. říjen 2016

  Most - Čtvrtým rokem po sobě okořenili stolní hokejisté podzimní část sezóny akcí s názvem 24 hodin stolního hokeje. Letos poprvé byl tento neobvyklý turnaj zařazen do projektu ČUS – Sportuj s námi a v mosteckém Středisku volného času se při něm představila více než stovka hráčů a hráček.

Co se chystá

 • 20. říjen 2016

  Most - Členové místního Svazu bojovníků za svobodu položí 27. října při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa květiny a věnce u sochy Tomáše G. Masaryka. Jejich setkání se uskuteční v obřadní síni magistrátu. Pietní akt by měl začít zhruba ve čtvrt na tři odpoledne, zvána je i široká veřejnost.

 • 18. říjen 2016

  Most - Příznivci a fanoušci undergroundové hudby v pátek slaví svátek. Mostecký music club Metro totiž opět rozvibruje Drum & Bass a tentokrát se je na co těšit. Do Mostu totiž zavítá český DJ a producent Rido.

 • 18. říjen 2016

  Kadaň - Oblíbená hudební skupina Katapult opět míří do Kadaně. Tentokrát v rámci nového tour „Kladivo na život".

 • 17. říjen 2016

  V oblastním muzeu v Mostě bude v listopadu rušno. Návštěvníci se můžou těšit na dvě výstavy a dva přenáškové cykly. Dozvědět se tu můžete něco například o bitvě u Chlumce, nebo se podívat do minulosti Mostecka. Mimo to vás ale také čekají výstavy "Chleba za milion" a předsavení navráceného barokního obrazu "Vražda jeptišek v Mostě".

 • 15. říjen 2016

  Most, Ústecký kraj - Festival určený zejména pro začínající regionální kapely Festklip zvolí nejlepší hudební klipy. Vyhlášení vítězů zůstává v Mostě. Náš zpravodajský server bude slavnostní večer vysílat v živém přenosu.

Tipy na výlet

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.