Zajímavosti

Jak vybrat tu nejbezpečnější helmu a chránič páteře?

Reklama

ČR, Krušné hory - V poslední době zaplnily média zprávy o nebezpečných pádech na sjezdovkách i děsivé statistiky o zraněných lyžařích. O lyžování i snowboardingu se začalo mluvit jako o nebezpečných, téměř adrenalinových sportech. Na co se při výběru bezpečné helmy a chrániče páteře soustředit, vám poradí následující článek.

U většiny sportů, těch zimních nevyjímaje, platí, že míra bezpečí odpovídá zdatnosti a rozumu sportovce. Pokud se i přes ohleduplnou jízdu lyžař nebo snowboardista dostane do kolize nebo jej překvapí nečekaný pád, můžou u něj ochranné prvky výrazně snížit vážnost zranění.

Průvodce lyžařskými a snowboardovými helmami

Před nákupem je dobré mít přehled o různých typech helem, s nimiž se můžete v kamenných obchodech i e-shopech setkat. Dle tvaru se helmy dělí na fullshellové a halfshellové. Halfshellové (poloskořepinové) helmy mají v oblasti uší textilní vložku. Je v nich tedy lépe slyšet a v případě jarního lyžování či tepla můžete u některých typů ušnice dokonce odepnout. Fullshellové (celoskořepinové) helmy mají spíše závodní vzhled. Pevná konstrukce těchto helem totiž chrání celou hlavu včetně uší. Celoskořepinové helmy jsou vhodné pro závodní a extrémnější styl jízdy, protože kromě ochrany uší některé modely umožňují i připevnění chráničů čelistí. Podle Roberta Kubaczky, provozovatele e-shopu se snowboardovým vybavením Blackcomb.cz, není třeba u rekreační jízdy rozlišovat lyžařské a snowboardové helmy. „Rozdíl mezi helmami je v podstatě jen otázkou designu a módy. Z hlediska bezpečnosti jsou lyžařské a snowboardové helmy totožné, výběr tedy záleží na vkusu a pohodlí zákazníka," dodává Kubaczka.

Atesty garantují odolnost helmy

Helmy lze také členit dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Sendvičové (injected) helmy jsou vyráběny vstřikováním pěny do plastové skořepiny. Tyto helmy bývají pevnější, ale také těžší než ostatní typy helem. In-mold helmy naopak vznikají vtlačením polystyrenu a jeho spojením s tuhou skořepinou helmy. Tyto helmy bývají lehčí a vydrží méně nárazů než sendvičové helmy. Na trhu dnes najdete také hybridní helmy, u kterých je in-mold technologie použita na horní polovině a injected technologie ve spodní polovině helmy. Je-li pro vás při nákupu bezpečnost nejvyšší prioritou, určitě zkontrolujte, zda má helma český (ČSN EN 1077) nebo evropský bezpečnostní atest (EN 1077:2007). Ten zaručuje, že byla helma řádně testována a je dostatečně odolná. Helmy označené evropskou normou se také označují třídou bezpečnosti: helmy třídy A (class A) chrání větší část hlavy a jsou odolnější než helmy třídy B. „Evropské standardy jsou nicméně opravdu přísné a třídě A vyhovují většinou hlavně závodní, profesionální či celoskořepinové helmy," upřesňuje Kubaczka.

Jak vybrat bezpečný chránič páteře?

Chrániče páteře (páteřáky) fungují tak, že při nárazu rozloží ničivou sílu po celé své ploše a tím ochrání kritické místo zad. Páteřáky dělíme dle typu na tvrdé (pevné) a měkké. Tvrdé páteřáky se skládají z propojených plastových dílů, které se ohýbají podle polohy páteře. Tyto chrániče jsou těžší než měkké páteřáky. Měkké páteřáky se skládají z jednolitého kusu elastické hmoty. Ta je sice měkká, ale v případě nárazu okamžitě ztvrdne a ochrání záda. Z bezpečnostního hlediska není mezi měkkými a tvrdými páteřáky velký rozdíl, lze je ale posuzovat podle norem. Páteřáky jsou většinou certifikovány normami ČSN EN 1621-2 (nebo CE EN 1621-2) ve dvou úrovních. Úroveň číslo dvě (level 2) vydrží větší nárazy než úroveň číslo 1 (level 1). Podobně jako u helem i u páteřáků platí, že vyšší level certifikace podléhá velmi náročným kritériím a vyžadují jej hlavně závodní jezdci. „Existují také páteřáky integrované přímo v batohu, jejich bezpečnostní funkce ale při přeplnění batohu a jeho pohybování na zádech není 100%," dodává Kubaczka.

Helma i páteřák musí sedět, jinak vás neochrání

Aby helma i páteřák mohly dobře sloužit, musí vám pořádně sedět. Po nasazení na hlavu nesmí helma při předklonu sklouzávat ani se jinak pohybovat. Velikost helmy by měla odpovídat obvodu vaší hlavy v centimetrech. Pro správné zjištění velikosti je třeba měřit obvod hlavy zhruba 2–3 cm vodorovně nad obočím. Jen tak získáte správný údaj. Helma pak bude nejen pohodlná, ale i bezpečná. Správná velikost hraje roli i při výběru páteřáků. Vhodný chránič by měl začínat hned pod krční páteří a končit až u kostrče. Při pohybu by se měl přizpůsobit tak, že se nebude shrnovat ani škrtit.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Na litvínovské strážníky se obrací také obyvatelé Litvínova, kteří si nevědí rady ve svízelných životních situacích. Během jediného víkendu strážníci nejprve pomáhali zastavit tekoucí vodu při poruše rozvodů vody v ulici Větrná a kontaktovat havarijní službu.

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Obsluha kamerového systému litvínovských strážníků si v odpoledních hodinách všimla zaparkovaného vozidla, ve kterém seděl řidič. O muži mají strážníci povědomost, že má zákaz řízení. Informuje o tom velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.