Zajímavosti

Street Hard Workers: Odmítají bezmyšlenkové bloumání po městě a alkohol, raději cvičí

Reklama

Chomutov – Už jste někdy slyšeli název street workout? Jde o cvičení, při kterém se používá váha vlastního těla. Mohou se k tomu použít i jednoduché prvky – hrazda, bradla, ale třeba i lavička v parku. Právě street workoutu se věnuje seskupení mladých lidí v Chomutově, které si říká Street Hard Workers.

Zakladatelé street workout cvičení v Chomutově a v Jirkově.

První oficiální začátek mají street workouteři zaznamenaný přesně: Psal se 23. říjen 2012, kdy Marek Šulc vytvořil na sociální síti facebook stránku pro seskupení, na které by bylo možné domlouvat společné tréninky. Ale neoficiálně seskupení fungovalp v rámci společného setkávání a cvičení mnohem dříve.

Smysl seskupení

„Smyslem našeho seskupení je sdružovat lidi, kteří chtějí zdravě žít, distancují se od požívání alkoholu a drog, mají rádi společné tréninky s vlastní vahou těla a chtějí své znalosti a zkušenosti předávat ostatním a dále se snažit vytvořit v našem okolí síť hřišť především pro dospívající, na kterých by mohli posilovat a nevydali se cestou užívání drog a nebo bezmyšlenkového bloumání po městě," říká Rostislav Vošický.

Co je street workout?
Street workout vychází z kalisteniky – cvičení s vlastní vahou těla, které se používalo již ve starověku. Jak z anglického názvu vyplývá tak cvičení s vlastní vahou těla je prováděno buď v parku a nebo v přírodě. Cvičení je prováděno na jednoduchých prvcích – hrazda, bradla, žebřiny, šplhací tyče a nebo k posilování může posloužit i lavička.

 

Důvod vytvoření hřiště s vlastní vahou těla

Seskupení hledalo po městě Chomutov a Jirkov vhodné prostory pro venkovní cvičení, ale brzy zjistilo, že ani v jednom městě či nejbližším městě se nenachází žádné hřiště, kde by bylo možné cvičit s vlastní vahou těla. „Všechna hřiště v obou městech jsou zřízena pouze pro děti do 12 let, a protože jsme nechtěli na sebe upozorňovat jak cvičením na prvcích pro mladší děti, tak využívat veřejné osvětlení a další městský mobiliář (lavičky apod.), zkontaktovali jsme obě města s žádostí o setkání se starostou Jirkova a následně o setkání s primátorem Chomutova, abychom mohli prezentovat naše návrhy na vytvoření hřišť v obou městech," přibližuje Rostislav Vošický, co předcházelo vzniku specializovaným hřištím.

Nedokážete si představit, co takový street workout obnáší? Třeba toto. Dokážete to?

Nedokážete si představit, co takový street workout obnáší? Třeba toto. Dokážete to?

„Se starostou Jirkova panem Ing. Štejnarem jsme se setkali 20. Května, kde nás srdečně přijal, prohlédl naši power pointovou prezentaci s návrhem umístění hřiště a i s návrhem konkrétních prvků pro cvičení s vlastní vahou těla. Starosta Jirkova pan Ing. Štejnar byl z našeho nápadu nadšen a tím začala praktická spolupráce s městem Jirkov. Následně jsme zkontaktovali město Chomutov a k setkání došlo s paní Mgr. Hanou Novákovou, kde byla odprezentována podobná prezentace jako pro město Jirkov, jen s jiným umístěním hřiště," připomíná workouter. Odsouhlasen byl prostor u dnešního skate parku. Seskupení komunikovalo s projektanty obou měst, aby výsledná podoba hřiště odpovídala využitím prvků ke cvičení s vlastní vahou těla pro dospělé, a to v širokém věkovém spektru.

Zakladatelé seskupení jsou Marek Šulc, Daniel Šulc, Vítězslav Grus, Martin Novotný, Martin Vinš, Jan Kazík, Tomáš Kochlöffel, Marcel Kalčev, David Vydržel, Samuel Posejpal, Jan Kováč, Cyril Novák, Rostislav Vošický a Ing. Vladimíra Kulhavá. Na počátku jednání s městy mělo seskupení na facebooku, kde se domlouvají termíny setkání a cvičení, okolo 30 členů. V dnešní době má seskupení okolo 110 členů.

Kde vnikl street workout?
Street workout se začal objevovat především v 90. Letech 20. století v USA v tzv. chudinských čtvrtích kde lidé neměli peníze na cvičení ve fitnes centrech a tak ke cvičení využívali běžné prvky na ulici a to například právě výše zmíněné lavičky, lampy veřejného osvětlení, stromy v parku apod. Toto cvičení bylo prokombinováno s gymnastikou a začala vznikat videa zveřejňovaná na internetu, na kterých především černošské obyvatelstvo předvádělo až artistické cviky v podobě třeba lidské vlajky atd. První seskupení lidí v USA se jmenovalo Bartendaz a patří mezi hlavní představitele street workoutu stejně jako představitelé skupiny Barstarzz a nebo velmi známá osoba Hannibal for King.
Návrh hřiště u chomutovského skateparku.

 

Název hřiště u skate-parku v Chomutově dala statečná bojovnice s leukémií

„Rozhodli jsme se, že hřiště u skateparku v Chomutově pojmenujeme „Vlaďka" po naší kamarádce Ing. Vladimíře Kulhavé, která na počátku kontaktovala obě města a vedla jednání o výstavbě obou hřišť. Ing. Vladimíra Kulhavá v roce 2010 prodělala léčbu akutní lymfoblastické leukémie v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze a následně se vrátila do běžného života i přesto, že i nadále měla oslabenou imunitu a musela se znovu po dlouhém pobytu na lůžku naučit chodit," připomíná mladý muž. „Během její léčby nikdy neměla negativní náladu a radost a smích přenášela jak na zdravotnický personál, tak na spolubojovníky s leukémií a nás jako návštěvníky nemocnice. Její smysl pro humor a bojovnost je pro nás ostatní natolik velkou inspirací jak se postavit mnohem silnějšímu nepříteli a boj nevzdat, dokud nezazní klakson označující konec utkání, že jsme se rozhodli pojmenovat hřiště právě po ní, aby nám při každém cvičení došlo, že člověk si nesmí stanovit limity svých možností, nefňukat a při každém tréninku ze sebe dostat jen to nejlepší, protože zde bojuje pouze sám se sebou," vypráví Rostislav Vošický.

„Pokud má někdo podobné názory a životní směr jako my Street Hard Workers, tak budeme rádi když se k nám přidáte," vyzývá Rostislav.

Chtějí síť hřišť v dalších městech

„Naším dalším cílem je zkontaktovat další města a obce v okolí a vytvořit síť hřišť pro cvičení s vlastní vahou těla a následně dělat putovní veřejná utkání tzv. Batlle, při kterých budou cvičenci předvádět své triky na různých prvcích. Na celostátní úrovni se taková utkání povedlo zrealizovat poprvé minulý rok v Brně. Především teď spolupracujeme s kluky z Mostu a z Žatce. V Kadani se například hřiště pro cvičení s vlastní vahou těla otevřelo minulý rok v květnu v areálu ZŠ Rudolfa Koblice," dodal Rostislav Vošický.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 23. říjen 2016

  Lahošť - Měsíce komplikací v automobilové dopravě i při cestování autobusy mezi Duchcovem a Teplicemi skončily. Lahošť je znovu průjezdná!

 • 23. říjen 2016

  Litvínov - Podezřele kličkující pomalu jedoucí vozidlo na janovském sídlišti neuniklo pozornosti obsluhy kamerového systému litvínovských strážníků. Na místo proto vyjela hlídka, která slovenskou osádku automobilu zastavila. Řidič strážníkům řekl, že na auto nasadil prázdnou rezervu a jel prý zrovna k čerpací stanici pneumatiku nafouknout.

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Sport

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.