Zajímavosti | E-MOSTECKO.CZ http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti Mon, 24 Oct 2016 23:39:09 +0200 Joomla! - Open Source Content Management - Version 2.5.28 cs-cz RADY MOTORISTŮM: Na Slovensku budou od listopadu padat nové pokuty za známky http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10171-rady-motoristum-na-slovensku-budou-od-listopadu-padat-nove-pokuty-za-znamky http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10171-rady-motoristum-na-slovensku-budou-od-listopadu-padat-nove-pokuty-za-znamky

Mostecko/Česká republika - Řidiči pozor. Pokud se chystáte na Slovensko pamatujte na to, že slovenští poslanci schválili novelu zákona o dálničních známkách, která nabývá účinnosti 1. listopadu. Co se mění? Předně pokuty za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici ve vozidle do 3,5 tuny se touto novelou snižují na polovinu, a to z 300 euro na 150 euro. Novinkou také je, že zaplatí-li řidič bez zaplaceného dálničního poplatku pokutu do 15 dnů, sníží se částka na 100 euro.

Nově se zavádí i pravidlo, že za daný přestupek může být daný řidič pokutován jen jednou za měsíc, nikoliv každý den, jak tomu bylo v minulém ustanovení zákona.

Možnost pokutovat za přestupek stanoví novela zákona na dva roky, nejpozději pak musí být pokuta vymahatelná do tří let. Tím je jasně stanoveno, že v současnosti, kdy podle některých údajů bylo zaznamenáno na Slovensku 800 000 jednorázových přestupků, nezůstanou motoristé jezdící bez známky bez postihu.

Jestliže však je daným vozidlem, které porušilo předpisy jízdou bez dálniční elektronické známky, byly spáchány i další správní delikty, může pokuta činit 150 až 500 euro.

Podle ministra dopravy Slovensko musí ještě vyřešit problematiku neplatících zahraničních motoristů, zákon stále nemá jasné ustanovení. Dále naznačil při projednávání zákona před poslanci, že se zvažuje vyšší cena za 10denní známky, a konstatoval, že ze zemí EU má SR nejnižší ceny dálničních známek. Dodejme, že konečné slovo má v tomto směru vláda, případně v budoucnosti opět poslanci.

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Jan Vraný / e-mostecko.cz) Zajímavosti Sat, 22 Oct 2016 06:12:44 +0200
Zajímavý plán: U této severočeské elektrárny vyroste obří skleník na rajčata http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10145-zajimavy-plan-u-teto-severoceske-elektrarny-vyroste-obri-sklenik-na-rajcata http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10145-zajimavy-plan-u-teto-severoceske-elektrarny-vyroste-obri-sklenik-na-rajcata

Ústecký kraj – Velký pětihektarový skleník, výhodně vytápěný teplem a zásobovaný elektřinou a vodou přímo od zdroje, vyroste v areálu Elektrárny Tušimice na Chomutovsku. Alespoň taková je nyní dohoda společnosti ČEZ a budoucího investora, který pěstírnu rajčat postaví. Zapotřebí je ale změna územního plánu, kterou musí provést město Kadaň. Záře ze skleníku se nebojte. Žádná nebude. Zato přibudou pracovní místa.

2010sklenky

Zatím jen simulace velkokapacitních zeleninových skleníků v místě bývalé Elektrárny Tušimice I. Zdroj: ČEZ

S výstavbou se počítalo už v letošním roce, kvůli legislativní změně v územním plánu nedalekého města je o rok odložena. „Nicméně investorův zájem nadále trvá i s vynuceným posunutím zahájení stavby,“ potvrdil mluvčí skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp.

Stavba skleníku hned vedle zdroje tepla a elektřiny je pro pěstitele výhodná. Díky přímému napojení ušetří. Dobré je to i pro ČEZ. V areálu elektrárny se na místě zbouraného starého energetického zdroje podaří využít volnou plochu.

Jak uvedl Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov, firma očekává od plánu rozvojových aktivit (budeme se jim věnovat v samostatném článku) v lokalitě Elektráren Tušimice – Prunéřov udržení zaměstnanosti v regionu, neboť tím vznikne celá řada zajímavých pracovních míst pro obyvatele Chomutovska.

Kolik lidí může ve skleníku najít práci? Na desetihektarové ploše, tedy asi dvojnásobné, u elektrárny Turów v Polsku nedaleko českých hranic poblíž Liberce, pracuje stovka lidí. Tamní skleníky ale také vešly ve známost svojí nadměrnou září v nočních hodinách (více zde). „Bylo to jednoznačně proto, že Poláci nepoužili správnou technologii a šetřili. U nás nic takového nehrozí,“ poznamenal ředitel Otakar Tuček. Skleníky budou vybaveny fólií, která vyzařování světla do okolí zamezí.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zajímavosti Thu, 20 Oct 2016 06:16:35 +0200
360° FOTO: Jak to vypadá v nejmodernější české uhelné elektrárně? Exkluzivně nahlédněte do nového Prunéřova II http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10144-360-foto-jak-to-vypada-v-nejmodernejsi-ceske-uhelne-elektrarne-exkluzivne-nahlednete-do-noveho-prunerova-ii http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10144-360-foto-jak-to-vypada-v-nejmodernejsi-ceske-uhelne-elektrarne-exkluzivne-nahlednete-do-noveho-prunerova-ii

Prunéřov – Jedinečnou možnost nahlédnout na nejmodernější technologii přeměny hnědého uhlí v elektrickou a tepelnou energii dal ve středu ČEZ pozvaným novinářům v Elektrárně Prunéřov II. Ta prošla komplexní obnovou a je krátce ve zkušebním provozu.

  • toto je 360° fotografie
  • fotku si můžete prohlížet tažením myši či prstu po dotykové obrazovce nebo nakláněním vašeho mobilního telefonu či tabletu
  • pokud máte headset pro virtuální realitu, vložte do něj svůj telefon a obrázek přepněte ikonou brýlí pro zobrazení ve virtuální realitě

Obnova se v elektrárně dotkla tří z pěti bloků. Dva nyní již zastaralé byly zastaveny. Tři jsou kompletně nové, výkon byl z původních 210 navýšen na současných 250 MW. Byly obnoveny strojovna, kotelna, odsiřovací jednotka, elektroodlučovače a další nezbytná zařízení k provozu na dalších 25 let.

Modernizace Elektrárny Prunéřov II začala prakticky hned po skončení předchozí komplexní obnovy nedalekých Tušimic, a to v září 2012. Dá se říci, že generální dodavatel stavby, někteří jeho hlavní dodavatelé a další subdodavatelé se vlastně jen přesunuli o pár kilometrů dál. Oba retrofity byly totiž původně projektovány coby zrcadlové. V případě Prunéřova II se ale nakonec Skupina ČEZ vydala jiným směrem tak, aby jeho účinnost v kombinaci s výrobou tepla vzrostla nad 40 % a veškeré emisní parametry se zlepšily v průměru o 60 %.

„Konkrétně uspoříme 15% primárních paliv, emise oxidu dusíku se sníží o 70%, emise oxidu siřičitého o 80% a emise tuhých znečišťujících látek o 88 %,“ dodává k tomu Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov. Jak zároveň upozorňuje, všechny tři výrobní bloky jsou již nyní v provozu, ale ještě ne v tom běžném. „V současné době hovoříme o fázi zkušebního provozu, stabilizaci a optimalizaci. Veškeré dolaďování by pak ve finále mělo přinést více než 93% disponibilitu provozu všech tří zmodernizovaných bloků.“

Obě elektrárenské lokality, které dnes tvoří jeden organizační celek, tak velkou měrou trvale přispívají ke zlepšení životního prostředí. Zároveň jsou zárukou zaměstnanosti a sociálních jistot jak pro kmenové zaměstnance ČEZ, tak z nejrůznější dodavatelských firem a hlavně i pro pracovníky ze sousedních Severočeských dolů.1910prunerovweb

Fotogalerie odstavených bloků Elektrárny Prunéřov II

{phocagallery view=category|categoryid=1049|limitstart=0|limitcount=0}

A nyní srovnejte: Obnovené zařízení Elektrárny Prunéřov II

{phocagallery view=category|categoryid=1050|limitstart=0|limitcount=0}

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zajímavosti Wed, 19 Oct 2016 16:51:14 +0200
Ústecký kraj ukázal v Německu, kde se u nás dají stavět továrny. A možná má pár zájemců http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10116-ustecky-kraj-ukazal-v-nemecku-kde-se-u-nas-daji-stavet-tovarny-a-mozna-ma-par-zajemcu http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10116-ustecky-kraj-ukazal-v-nemecku-kde-se-u-nas-daji-stavet-tovarny-a-mozna-ma-par-zajemcu

Ústecký kraj - Mnichovské výstaviště Messe München hostilo největší mezinárodní investiční veletrh ve Střední Evropě, EXPO REAL 2016. Nechyběli na něm zástupci Ústeckého kraje.

1710kraj

Veletrh se těšil velkému zájmu návštěvníků i vystavovatelů. Foto: Ústecký kraj

Veletrh se těšil velkému zájmu jak návštěvníků, tak vystavovatelů. Účastnilo se 1798 vystavovatelů z 29 zemí. Veletrh navštívilo 39 tisíc návštěvníků ze 77 zemí.

Ústecký kraj vystavoval společně se statutárním městem Ústí nad Labem. Ukázali novou publikaci o nejvýznamnějších investičních příležitostech v našem kraji a seznamovali zájemce s aktualizovaným webovým portálem Invest ÚK (odkaz na webové stránky zde).

„Před veletrhem byla nabídnuta spolupráce městům v kraji a jejich propagační materiály byly k dispozici na stánku. Pro návštěvníky byla připravena i prezentace regionálních potravin. Na veletrhu se podařilo navázat celou řadu nových kontaktů s potenciálními zájemci o investice v kraji. Nedílnou součástí naší účasti byla i prezentace našeho kraje,“ informovala Markéta Flochová z oddělení mediální komunikace krajského úřadu.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zajímavosti Mon, 17 Oct 2016 10:40:17 +0200
Helena z Jirkova je zatím poslední Popelkou a říká: byla to skvělá zkušenost http://www.e-mostecko.cz/zdravi/10109-helena-z-jirkova-je-zatim-posledni-popelkou-a-rika-byla-to-skvela-zkusenost http://www.e-mostecko.cz/zdravi/10109-helena-z-jirkova-je-zatim-posledni-popelkou-a-rika-byla-to-skvela-zkusenost

Jirkov - Popelka, to je název jednoho z televizních pořadů, který je vysílán již pěkných pár měsíců. Zřejmě ho budou znát hlavně ženy, je totiž o módě a nakupování.

1610helena

Helena Lacinová z Jirkova. Foto: Olga Markuzziová

Každý týden soutěží čtyři ženy, které mají za úkol proměnit se v oslnivou ženu, oblečenou do outfitu na předem zadané téma. Dostanou na to stejný obnos peněz a časový limit, ve kterém musí oblečení pořídit v obchodním centru, do kterého je televizní štáb doveze. Soutěžící žena by měla svým modelem uchvátit, a to nejen soupeřky, které jí přidělují body, ale také hlavního porotce, kterým je kubánský stylista a módní návrhář žijící v Česku, Osmany Laffita.

V posledním díle tohoto seriálu jste mohli zahlédnout i pětapadesátiletou novinářku Helenu Lacinovou z Jirkova. Zeptali jsme se jí, jak celá soutěž probíhala a jaké zážitky si ze soutěže odnesla.

Chtěla jsem světu sdělit, že vážná nemoc nemusí znamenat konec všeho

Jak Helena uvedla, Popelku sledovala, když se uzdravovala z těžké nemoci. Byla doma a čas si krátila sledováním televize. Jedním z pořadů, na který se dívala, byla Popelka na TV Barrandov a pořad ji zaujal. Při rozhovoru se svojí praneteří Radkou, které se pořad také líbil, vznikl nápad přihlásit se do Popelky. „Radka mi dokonce našla přihlášku, poslala mi jí a hlídala, abych ji skutečně odeslala. Tak jsem to v březnu letošního roku nakonec udělala. Tehdy mi po chemoterapiích dorůstaly vlasy a jedním z důvodů mé účasti v pořadu bylo sdělit světu, že i s tak těžkou nemocí se dá poprat a že by se člověk neměl uzavírat sám do sebe a měl by si i dál užívat života,“ vzpomíná Helena.

Nejdříve proběhl konkurz

Že Helena měla v pořadu být, svědčí i tři pokusy, které od produkce dostala. Musela se nejdříve zúčastnit konkurzu a Helena dva konkurzy propásla, než přijela na třetí. „Do Prahy jsem tehdy nejela sama, doprovázela mě Radka a má velmi dobrá kamarádka Lenka z Prahy, s dcerou. Chtěla jsem je u toho mít a všechny jsme si to dost užily,“ prozrazuje Helena. Komise zjišťovala, jaký má Helena vztah k módě, jak je na tom s módou a hlavně s nakupováním její manžel, protože v poslední sérii dělá Popelce při nakupování módního poradce vždy muž. Ten Helenin má nakupování velmi rád, což také bylo v pořadu vidět, takže ani na chvilku neváhal ji v tomto pořadu doprovázet.

1610helena2

Popelky z televizního pořadu.

Natáčení

K natáčení samotného pořadu došlo v srpnu letošního roku a proběhlo v nákupním centru na Zličíně. „Natáčení bylo docela náročné, dost jsme cestovali, soupeřky byly dvě z Prahy a jedna z Hradce Králové. Natáčely dva štáby, jeden u soutěžící doma a druhý štáb natáčel v obchodním centru. První natáčecí den byl u nás doma, já potom odjela do Prahy. V Praze jsem zůstala dva dny. Domů jsem jela jen se převléknout, cestovné mi proplatili. Na konci týdne jsem už byla docela unavená,“ uvedla Helena.

Nakupování

Samotný nákup absolvovala Helena s manželem Mirkem: „Na nákup jsme dostali kartu dobitou na deset tisíc, museli jsme z ní utratit nejméně 8,5 tisíce korun, věděla jsem, že pokud soutěžící něco zbude, bude jí částka vyplacena, ale maximálně 1,5 tisíce korun. Měly jsme se obléci do současného bohémského stylu. Čas na nákup byl 90 minut, čas věnovaný rozhovorům se štábem během nakupování byl přičten. Samozřejmě jsem si nejdřív v hlavě promítala, co asi budu v obchodech hledat. Soutěžila jsem jako první, tak nebyl moc prostor sbírat inspiraci. Cestou z Jirkova do Prahy jsem se aspoň podívala na internet přes mobil a pomohla mi i neteř, která mi posílala fotky různých modelů v daném stylu. V nákupním centru jsem se pak musela rychle zorientovat a hned jednat, na velké rozmýšlení čas opravdu nebyl. Manžel mi byl skvělým pomocníkem. Musím se přiznat, že mým cílem bylo hlavně koupit kvalitní kabelku a boty, ty pak činily nejvyšší položky v mém rozpočtu. Ale jako první jsem pořídila sukni a pak jsem doplňovala další kousky. Celý model byl v zemitých barvách a rozsvítila jsem to červenou šálou. Ale právě tu mi při hodnocení Osmany sundal. Kousky, které jsem si vybrala, nakonec budu v pohodě nosit i v běžném životě. Každá soutěžící, která splní dané téma, si vybraný model odnese s sebou domů. Příjemný bonus během nakupování, je také líčení. K vybranému modelu mě nalíčila kosmetička v prodejně Estée Lauder, stejně tak v dalších dnech i mé soupeřky.“

Body od soupeřek

Vytvořený model Helena představila svým soupeřkám ještě v den, ve kterém jej pořídila. Při bodování ji soupeřky docela překvapily, Helena od nich za svůj model získala jen 19 bodů z možných 30. Jak byla spokojena s jejich hodnocením? „Hodnocením soupeřek a bodováním jsem byla docela překvapena, skoro až zaskočena. Když jsem pak v pondělí 10. října konečně zhlédla v televizi první natočený díl, viděla jsem, že rivalita mezi námi se ukázala hned v prvním dílu u mé šatní skříně. V nastoleném bodování se pak pokračovalo i v dalších dnech. Nejvíce bodů nakonec obdržela Darina, třiadvacet,“ uvedla.

Šmejdění ve skříních

Soupeřky v době, kdy Helena nakupovala, řádně provětraly její šatník. Vždycky však mohou prohlížet jen to, co soutěžící předem dovolí. V případě Heleny se natáčelo v jejím domě v Jirkově, kde zpřístupnila svoji šatnu. Popelky mohly nahlížet bez omezení do jejích skříní. „Myslím si, že mám ve skříni docela zajímavé kousky, ale soupeřky je přešly bez povšimnutí, ani je ze skříně nevyndaly. Já dávám přednost spíše českým značkám a kvalitnějším věcem. Několik zajímavých kousků přehlédly. Mám několik velmi kvalitních kabelek, ale dámy si jich moc nevšímaly. Ve skříni mám i moc hezké, ručně malované sukně, které jsem pořídila od místní módní návrhářky Lady Hellerové a ty také nevyndaly,“ okomentovala Helena šmejdění soupeřek v jejích skříních.

Setkání s Osmany Laffitou

Helena i její manžel se moc těšili na setkání s Osmany Laffitou. Na rozhovor s ním mimo natáčení nebo na nějaký větší kontakt však bohužel prostor nebyl. Ale bylo vidět, že Helena na Laffitu zapůsobila. Nejen že jí dal ze všech soupeřek nejvíce bodů, ale zapěl jí také úryvek písně a řekl s úsměvem, že by ji bral za asistentku. Dostala od něj i soukromé pozvání na kávu. „Osmany byl úžasný, jeho hodnocení jsou trefná, pro mě bylo to, co říkal, úplnou výhrou. I když kritizuje, je milý a je vidět, že módě rozumí. Srdečně se rozesmál, když jsem kritizovala model soupeřky Eriky a řekla jsem, že se mi zdá roztříštěný, nevěděl díky své nedokonalé Češtině, co to znamená, tak jsem to opravila na schizofrenní a on se hrozně rozesmál, až se muselo natáčení na chvíli přerušit. Pokračovalo se, až když se uklidnil. Jsem ráda, že jsem se s ním setkala osobně, i když na chvilku. Ráda poslouchám jeho rady, kterými častuje diváky pořadu Popelka.“

Výhra

Kdo nakonec ve 41. týdnu vyhrál? Díky devíti bodům, které jí udělil Laffita se výherkyní stala právě Helena. Domů si odnesla nejen svůj model, ale také další ceny, hodinky, balíček kosmetiky Estée Lauder, poukázku na nákup v e-shopu a také poukázku v hodnotě deset tisíc korun na kliniku estetické medicíny v Praze.

Vtipné situace během natáčení

Vtipných nebo vyloženě veselých chvil během natáčení příliš nebylo. Ale Helenu pobavila rada kameramana, že by to chtělo k jejímu bohémskému outfitu ještě přidat do koutku úst cigaretu, případně fajfku. Fajfka, do které by Helena šla, k dispozici nebyla a na cigaretu nakonec neměla odvahu. Škoda, na sociálních sítích by to jistě rozpoutalo bouřlivou diskuzi.

Šla bych do soutěže znovu

Na otázku, co jí soutěž dala, Helena odpověděla: „ Dalo mi to zajímavou zkušenost a dobrou zábavu. Jsem moc ráda, že jsem do soutěže šla. Poznala jsem barrandovský televizní štáb, který byl moc fajn a do ničeho mě netlačil. Pouze mě požádali, zda něco udělám a záleželo na mně, jak se rozhodnu, nenutili mě. Například jednou při natáčení v interiéru utekl králík a my ho měly chytat, to jsem odmítla. Sčítání hodnoty Eričiných kabelek jsem vyhověla, vyplynulo to stejně nějak samovolně. Bylo zajímavé poznat, jak natáčení probíhá, zjistit, zda jsem schopná nakoupit a sestavit slušivý model v určitém časovém presu. Finanční obnos byl dostačující. S manželem jsme se při nákupech pobavili a užili jsme si to. Zajímavým byl i fakt, že jsem mohla nahlédnout do skříní svých soupeřek, což mě také inspirovalo. Poznala jsem, jak se profesionálně nalíčit. Do soutěže jsem nešla s ambicí vyhrát, ale výhra mě velmi potěšila. Nelituji této své zkušenosti a do natáčení bych šla znovu.“

Helena Lacinová si rozhodně zaslouží poklonu. Protože pozvat do svého života a své domácnosti celý národ, či jeho část, to chce kus odvahy, natož po zdravotních potížích, které musela v poslední době překonávat.

]]>
olga.markuzziova@e-deniky.cz (Olga Markuzziová / e-mostecko.cz) Zdraví a krása Sun, 16 Oct 2016 14:45:09 +0200
NAPSALI JSTE NÁM: Podívejte se, co se dalo koupit na burze teraristů a akvaristů http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10102-napsali-jste-nam-podivejte-se-co-se-dalo-koupit-na-burze-teraristu-a-akvaristu http://www.e-mostecko.cz/zajimavosti/10102-napsali-jste-nam-podivejte-se-co-se-dalo-koupit-na-burze-teraristu-a-akvaristu

Most - V sobotu dopoledne mohli všichni nadšení akvaristé navštívit další burzu v budově Střediska volného času na ulici Albrechtická v Mostě.

1610akvatera1

Akvatera trhy se přesunuly do Albrechtické ulice z 18. ZŠ. Návštěvníci chválili prostory a vyřešení samotné výstavy rybiček, šneků, vodních rostlin, agam, samorostů, terárií a samozřejmě živého i suseného krmiva pro vodní živočichy... Myslím, že si každý přišel na své, jak prodávající, tak zákazníci. Tak zase v listopadu na viděnou...

Mirka Jelínková

1610akvatera2

]]>
info@e-mostecko.cz (E-MOSTECKO.CZ - Redakce) Zajímavosti Sun, 16 Oct 2016 06:44:33 +0200
Cyklistické přilby mohou zachránit život http://www.e-mostecko.cz/zdravi/10078-cyklisticke-prilby-mohou-vyrazne-zachranit-zivot http://www.e-mostecko.cz/zdravi/10078-cyklisticke-prilby-mohou-vyrazne-zachranit-zivot

Mostecko - Cyklistické přilby snižují riziko vážného poranění hlavy o téměř 70 procent. Prokázali to odborníci z australské University of New South Wales na základě rozsáhlé mezinárodní studie. Povinnost používat cyklistickou přilbu platí nejen ve 14 státech EU28. Skutečně bude v ČR do roku 2020 zavedena plošná povinnost používat cyklopřilby? 

 

Odborníci z australské University of New South Wales prezentovali na zářijové mezinárodní konferenci SAFETY 2016 zjištění učiněná na základě analýzy 43 studií vyšetřujících nehody a pády více než 64 000 cyklistů v jedenácti zemích. Jejich závěry jsou jednoznačné. Informuje o tom Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti ČR.

V České republice aktuálně platí povinnost používat za jízdy ochrannou přilbu pro cyklisty mladší 18 let. „Ovšem do konce roku 2020 by to mohlo být jinak. Akční program aktuální Národní strategie bezpečnosti silničního provozu totiž Ministerstvu dopravy ukládá do uvedeného roku zavést povinnost používání přileb pro všechny cyklisty bez omezení věku," uzavírá Roman Budský.

Kvalitní cyklistická přilba redukuje riziko:

· vážného zranění hlavy o 69 procent

· smrtelného zranění hlavy o 65 procent

· zranění hlavy o 51 procent

· zranění obličeje o 33 procent

· zranění krku o 4 procenta

Potvrdilo se tak, že cyklistická přilba skutečně významně redukuje riziko poranění hlavy a obličeje. Toto zjištění je o to významnější, že zhruba jedna třetina cyklistů, kteří jsou hospitalizováni z důvodu těžkého zranění, utrpěla právě zranění hlavy či dokonce mozku. „Je ovšem třeba mít na paměti, že cyklistické přilby sice významně zmírňují závažnost zranění utrpěných při nehodě či pádu z kola, ale nejsou prevencí vzniku nehod jako takových. Cyklisté jsou právem považováni za nadprůměrně zranitelné, tomu by měli přizpůsobit i své chování na silnicích,“ varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Povinnost používat v provozu cyklistickou přilbu platí kromě České republiky i v dalších 13 státech EU28:

· Estonsko – povinně děti ve věku do 16 let

· Finsko – platí univerzální povinnost pro všechny

· Chorvatsko – povinně pro děti ve věku do 16 let

· Litva – povinně pro děti ve věku do 18 let

· Lotyšsko – povinně pro děti ve věku do 12 let

· Maďarsko – povinně mimo obec, a to při rychlosti převyšující 50 km/h

· Malta – povinně pro děti ve věku do 10 let

· Portugalsko – jen pro kola s elektrickým pohonem

· Rakousko – povinně děti ve věku do 12 let

· Slovensko – povinně pro všechny při jízdě mimo obec, pro děti ve věku do 15 let i v obci

· Slovinsko – povinně pro děti do 15 let věku

· Španělsko – povinně v obci; není povinnost používat při jízdě do kopce či v horkém počasí

· Švédsko – povinně pro děti ve věku do 15 let

Povinnost usedat na jízdní kolo s přilbou je v té či oné míře stanovena i v dalších státech světa – například v Austrálii, Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, či ve více než třiceti státech v rámci USA.

]]>
honza.vrany@seznam.cz (Jan Vraný / e-mostecko.cz) Zdraví a krása Fri, 14 Oct 2016 05:30:30 +0200
Mladí začínající řidiči jsou na silnicích riziko. Autodrom jim nabízí pomoc http://www.e-mostecko.cz/zdravi/10072-mladi-zacinajici-ridici-jsou-na-silnicich-riziko-autodrom-jim-nabizi-pomoc http://www.e-mostecko.cz/zdravi/10072-mladi-zacinajici-ridici-jsou-na-silnicich-riziko-autodrom-jim-nabizi-pomoc

Most - Na mladé začínající řidiče a řidičky zaměřil svou osvětovou kampaň mostecký autodrom. Zve postupně na exkurzi svého areálu studenty mosteckých středních škol starší šestnácti let, součástí prohlídky jsou aktivity podporující bezpečnost silničního provozu.

Ilustrační foto: Autodrom Most

„Uvědomujeme si, že mladí řidiči jsou neohroženější skupinou. Snažíme se je proto připravit na běžné i rizikové situace, s nimiž budou dnes a denně za volantem konfrontováni," vysvětlila obchodní a marketingová ředitelka autodromu Jana Svobodová.

Upozornila, že právě mladí lidé nejsou v mnoha případech schopni odlišit virtuální realitu počítačových her od skutečného života, což zahrnuje i chování a reakce při řízení vozidla v běžném každodenním provozu.

„Naše společnost si uvědomuje a rozhodně nebere na lehkou váhu, že právě tato absence reálného posouzení svých schopností řídit vůz a neochota přizpůsobit se pravidlům závazným pro účastníky silničního provozu vede velmi často k nehodám. Bohužel, v mnoha případech jsou to havárie s fatálními následky. Nezkušenost spojená s neoprávněným přesvědčením o svých řidičských schopnostech ohrožuje na zdraví i životě nejen samotné řidiče, ale také ostatní posádky automobilů a motocyklů pohybující se na silnici, respektive nevinné účastníky potenciální dopravní nehody mladého řidiče," doplnila Svobodová.

V případě zájmu si mladí lidé mohou vyzkoušet kurz bezpečné jízdy na cvičných plochách polygonu pod dohledem odborných instruktorů. Zajímavou alternativou je také účast v soutěži „Hledá se okruhový šampion" na malém závodním okruhu mosteckého autodromu, kterou organizuje Automotoklub Most ve spolupráci s Českým olympijským výborem a Autoklubem ČR. Vedle vyhledávání nových talentů motorsportu má soutěž i nezanedbatelný preventivní aspekt.

„Mladí muži a ženy si totiž mohou vyzkoušet své řidičské umění ve vlastním či vypůjčeném voze při maximálních rychlostech na uzavřeném okruhu mosteckého autodromu, kde nikoho neohrožují. Adrenalin si tak vybijí v bezpečí na dráze, nikoli v hustém provozu na běžných komunikacích," upřesnila ředitelka.

Prohlídka areálu autodromu a přilehlého polygonu, která zahrnuje také návštěvu startovní věže, závodní dráhy či odbornou přednášku v nových výstavních prostorách Auto Gallery, je pro účastníky exkurze zdarma. Škola uhradí pouze náklady na dopravu do areálu autodromu.

]]>
info@e-mostecko.cz (Jan Foukal) Zdraví a krása Thu, 13 Oct 2016 07:33:00 +0200