Orální zdraví dítěte je rozhodující

Reklama

Most - Nejúčinnějším způsobem boje proti zubnímu kazu byla a zůstává prevence, protože čistý zub se nekazí. Právě tu však lidé (a zvláště pak rodiče u svých dětí) často podceňují. Přitom zajištění a dosažení orálního zdraví dítěte je během jeho dospívání nesmírně důležité. Právě toto období totiž obvykle předurčuje i následující zdraví člověka.

Ordinace je zařízena nejmodernějšími přístroji. Foto: DentalCare

Zubní kaz je v ČR jednou z nejčastějších dětských nemocí. Podle odborných výzkumů má již 20 % dětí ve věku tři let zubní kaz a do dovršení 18. roku je to obvykle již 95 %! Zásadně mohou ovlivnit riziko zubního kazu u svých dětí hlavně rodiče, neboť náchylnost ke vzniku zubního kazu se nepřenáší na dítě ve formě genetické, jak se dříve mylně předpokládalo, ale především ve formě "vzorců chování" v oblasti ústní hygieny rodičů.

K důležitosti celoživotní zubní prevence se hlásí také nová klinika DentalCare v Mostě. Filosofie „bezbolestné stomatologie" je dle této kliniky dána skutečností, že nejlepší prevencí bolesti a diskomfortu na zubním křesle je důkladná a pravidelná ústní hygiena v kombinaci s pravidelnými návštěvami dentální hygienistky a plánovanými preventivními prohlídkami.

Vstup na kliniku DentalCare v Mostě. Foto: DentalCareKdyž je dítě malé, jsou za jeho ústní hygienu odpovědni rodiče, kteří by měli čistit zoubky své ratolesti již po jejich prořezání. V této době je také vhodné navštívit s dítětem poprvé ordinaci zubního lékaře. Od čtyř let by pak dítě mělo pod dohledem rodičů samo provádět důslednou ústní hygienu – avšak použití mezizubních kartáčků či dentální nitě by měl indikovat až lékař. Škrabka jazyka či ústní voda by se měly stát samozřejmostí. Jedině správná péče o chrup a pravidelná návštěva stomatologické ordinace (později i v kombinaci s návštěvami u dentální hygienistky) zajistí mladému člověku krásný a zdravý chrup po celý život.

Dosáhne-li jedinec dospělosti se zdravým chrupem, ušetří si v produktivním věku mnoho komplikací na křesle zubního lékaře, bude se moci na svět sebevědomě usmívat, těšit se lepšímu společenskému uplatnění a v neposlední řadě finančně výrazně ušetří.

V současnosti ve společnosti navíc „frčí" úsměv jako z Hollywoodu a nejhorší pro člověka je, když se stydí zasmát, protože má zkažené nebo nepěkně zabarvené zuby. Stydí se i ti, kteří si zuby čistí pravidelně a přesto to není ono. Na povrchu zubu totiž s věkem dochází k tvorbě a usazování různých druhů povlaků (plaku, zubního kamene, pigmentů z potravy či tabáku). V tomto ohledu je právě profese dentální hygienistky (DH) nezastupitelná – žádný zubař nedokáže čistit zuby tak dobře jako dentální hygienistka.

Dentální hygienistka vysvětluje, jak správně pečovat o chrup. Foto: DentalCareNa klinice DentalCare je návštěva dentální hygienistky (DH) součástí vstupního vyšetření, jehož nedílnou součástí je tzv. hygienická fáze. Jde o milou (a bezbolestnou) návštěvu, ve které DH nejen dokonale vyčistí zuby pacienta (mnohdy poprvé v životě) a následně detailně vysvětlí, jak o chrup pečovat správně, jak efektivně používat veškeré dostupné prostředky (manuální i elektrické kartáčky, mezizubní kartáčky, dentální nit či škrabku jazyka) a navrátí dutině ústní přirozený stav – čistoty, estetiky a s tím v podstatě vrátí pacientovi i sebedůvěru úsměvu. Dentální hygienistka šetří pacientovi nejen čas, ale také peníze za zbytečné „opravy" u zubního lékaře, která jsou vždy mnohem nákladnější (neboť čas zubního lékaře je cca 2x dražší).

Dentální hygienistka neprovádí žádné invazivní výkony, pouze preventivní ošetření. Pravidelné návštěvy DH jsou také součástí léčebného plánu, který na klinice DentalCare přesně dodržují. Pacienti jsou tak vedeni k prevenci a důslednosti v péči o svůj chrup, což se jim mnohonásobně vrací.

V porovnání se západní Evropou však ještě stále silně pokulháváme. Ve Švýcarsku má např. pacient v sedmdesáti letech jen minimum umělých či jiných zubních náhrad, zatímco u nás se totéž dá říct o lidech, kteří jsou o dvacet let mladší. Je proto potřeba zaměřit se na posílení celkové prevence. Také z tohoto důvodu se klinika DentalCare snaží posílit osvětu a společně s Českou stomatologickou akademií se angažuje také v neziskovém projektu prevence orálního zdraví s názvem Hnutí za zdravý úsměv. Tento projekt cílí na širší veřejnost, se zvláštním zřetelem na problematiku a prevenci orálního zdraví dětí a seniorů. Snaží se nejen motivovat, ale také přispět k posílení práv pacientů a upevnění jejich vztahu a důvěry ke stomatologickým službám. Kromě toho klinika dále připravila také výhodné balíčky, které mohou využít rodiny s dětmi.

Klinika DentalCare v Mostě. Foto: DentalCare

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

 • 25. říjen 2016

  Czyzowice/ Most - Čtveřice mosteckých stolních hokejistů startovala v Czyzowicích na kvalitně obsazeném mezinárodním mistrovství Polska. Michal Justra (BHC StarColor Most) přijel na Polish Open již jako téměř jistý vítěz mužské kategorie billiard-hockeyové WTHA Tour. Jeho hlavním cílem bylo i celkové vítězství v Tour a k tomu potřeboval v Polsku skončit do šestého místa. To se mu i přes zaváhání v posledním kole povedlo, když obsadil pátou příčku. Z Czyzowic se tak mostecký hráč vrací jako vítěz v kategoriích muži a Open, v obou kategoriích zároveň obhájil svůj loňský triumf.

 • 25. říjen 2016

  Most/Praha - Čtvrté závěrečné kolo pražské soutěže, kde tento podzim figurují i starší žačky Černých andělů se odehrálo v sobotu ve sportovní hale na Zeleném pruhu v Praze, pod pořadatelstvím HC Háje. "Naši soupeři na nás tento den čekaly v tomto pořadí: TJ Sokol Kobylisy II.A, DHC Slávia Praha, TJ Sokol Vršovice a HC Háje Praha A," říká trenér Jiří Maršík.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.