Zprávy

Čeští záchranáři zaváleli, v mezinárodních atestech pobili zbytek světa

Reklama

Chomutovsko / Mostecko – Už jste někdy viděli záchranářské psy při práci? Jejich preciznost, dokonalost a naprosté zapálení jsou neuvěřitelné. Stát se záchranářem ale není nic jednoduchého. Po stovkách hodin tvrdého tréninku a dřiny přichází rozhodující okamžiky v podobě složení atestů. A právě takové probíhaly v nedávných dnech na Chomutovsku a Mostecku.

Stoprocentní Češi, dali pět z pěti

Nejsou zkoušky jako zkoušky. Ty, o kterých mluvíme, opravňují po úspěšném složení psa a jeho psovoda k záchranným misím při přírodních katastrofách po celém světě. A na těch letošních se čeští zástupci opravdu vytáhli. „Na atesty se sjelo 36 psovodů z celého světa. Měli jsme tady záchranáře z Německa, Rakouska, Chorvatska, ale také z Japonska a Kanady. Z tohoto počtu uspělo pouze devatenáct účastníků," přibližuje jedna z hlavních organizátorek mezinárodních zkoušek Naďa Aronová a jedním dechem dodává, „čeští záchranáři bodovali na sto procent. Pět účastí, pět certifikací. Je to skvělé, podobný úspěch jsme již dlouho neměli. Tímto výsledkem jsme se jako republika, znovu zařadili mezi země, které IRO (Mezinárodní záchranářská organizace) pravidelně povolává k pomoci."

První zdání vážně klame

A jak celé testy probíhají? Na první pohled to může vypadat jako skvělá „bojovka". V den D všichni přijedou, absolvují úvodní brífink, na kterém se dozví, co se stalo. Letošní téma, Chomutovsko a Mostecko postihlo hrozivé zemětřesení. Účastníci se přemístí na hlavní stanoviště, v tomto případě to byly Nechranice, a pak již nic. Nikdo neví, kdy to vypukne, kam a na jak dlouho se pojede, prostě vážně nic.

Na začátek Vilémov

První rozkazy přišly hodinu po schůzi. Okamžitý odjezd do Vilémova, hodinu a půl hledání „přeživších" figurantů, přesun zpátky na základnu. Pěšky. V noci. 10 kilometrů.

Slaňování, zdravověda, plné zuby

Tři hodiny odpočinku střídá další povel. Jede se do Chban, stejná práce jako ve Vilémově. Po devadesáti minutách následuje prověření zdatnosti a odolnosti při slaňování, na psovody čekají ještě testy první pomoci. Všichni, tím myšleno lidé i psi, toho začínají mít nad hlavu. Spousta práce, minimální odpočinek a nevědomost, co ještě přijde.

Sedm stanovišť za dva dny

To se ale během dalších několika hodin mění. Opět hlášení, a tentokrát se odjíždí na Mostecko. I tady se opakuje stejný scénář. Suma sumárum, během dvou dnů zvládají záchranáři sedm stanovišť, hlavním úkolem je najít čtrnáct živých osob. „Kdo to nezažil, nedokáže si představit to vypětí a vyčerpání. Lidé i psi pracují v podstatě bez většího odpočinku, ve smíšených týmech, kde jeden druhého ani nezná.  Je to vážně hodně náročné," popisuje Aronová a po chvilce ještě prohodí, „kdo ale nakonec projde a získá certifikaci, je připraven na absolutně výbornou."

Holky vedou

Řekli byste, že je to práce pro tvrdé chlapy. Chyba lávky. Převážná většina účastníků byly ženy. „Je to tak. Nevíme, čím to je, ale vážně se nám jich sjelo více, než mužů. Asi jsme holt odolnější," směje se organizátorka.

Palec nahoru pro...

Ladislava Pozdníčka a jeho pětiletou labradorku Citu. Stejně jako jeho kolegové dorazil na první sraz, aniž by se na něm ale oba ohřáli, byli povoláni k ostrému zásahu do Duchcova. Cita totiž krom dnes již novotou vonícího atestu na vyhledávání osob při přírodních katastrofách vlastní také certifikát na vyhledávání v sutinách. Proto ten náhlý odjezd. A teď pozor...ani jeden z nich stávající zkoušky nevzdal. Po několika hodinách duchcovského zásahu přijeli oba zpátky na Nechranice, aby následně absolvovali vše podle regulí. A to včetně desetikilometrového pochodu. „Bylo to hektické, bylo to náročné, bylo to neskutečné. Obdivuji Citu a skláním se před ní. Hlavně jí patří veškeré díky," usmívá se pár dní po kolotoči Ladislav Pozdníček.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Strážníci Městské policie v Litvínově Jan Strouhal a Václav Sinkule se v pondělí dopoledne zásadně podíleli na záchraně lidského životy, když dorazili spolu se státními policisty na místo nehody po asi třiceti vteřinách a k rychlé resuscitaci řidiče, kterého za jízdy postihl srdeční kolaps. Strážníci použili přístroj automatický extrení defibrilátor AED. Díky němi u řidiče obnovili základní životní funkce a zachránili mu tím život.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Krátce před půlnocí zastihla hlídka litvínovských strážníků na ulici nezletilého chlapce. Ten strážníkům řekl, že se doma díval na horory, a teď se sám bojí. Matka byla ještě v práci, a tak se rozhodl, že půjde za ní. Strážníci chlapce naložili a převezli ho k prodejně, kde byla jeho matka zaměstnána.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.