20. února 2017 Svátek má Oldřich

Most - Premiér Jiří Rusnok ve čtvrtek v Mostě na tiskové konferenci prohlásil, že usnesení vlády o územních limitech těžby, chránící před likvidací domovy tisíců lidí v severních Čechách, je šikanózní, vyhaslé a ještě jeho vláda se bude zabývat jeho zrušením. To se nelíbí ekologickým aktivistům.

"Je to smutný pohled. Jiří Rusnok právě elasticky ohnul páteř o 180 stupňů. Ještě před třemi měsíci na tiskovce úřadu vlády prohlašoval, že jako velký ekolog je odpůrce prolomení limitů těžby, nyní tvrdí, že jsou šikanózní a jeho vláda je patrně zruší. Limity chrání domovy tisíců obyčejných lidí před zbouráním a garantují rozvoj Ústeckého kraje bez devastace krajiny i zdraví místních lidí, kterou způsobují povrchové velkolomy. Rusnokova vláda v demisi nemá pravomoc rozhodovat nevratně už vůbec o ničem, tím spíše o tak zásadní věci,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Premiér Jiří Rusnok se ve čtvrtek účastnil jednání Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje (HSR-ÚK) a také exkurze v hnědouhelném lomu. „HSR-ÚK dlouhodobě prosazuje zrušení vládního usnesení o územních limitech těžby, které brání naplnění platného Horního zákona a možnosti dalšího postupu těžby samozřejmě za předpokladu souhlasu a vypořádání všech dotčených subjektů ve smyslu zákona,“ píše se ve čtvrtečních informacích pro média z HSR-ÚK.

Podle Jiřího Rusnoka jsou obce dostatečně chráněné horním zákonem. Limity těžby chtějí prolomit hlavně těžaři. Zpřístupnily by se jim zásoby uhlí, které by vydržely až do dalšího století.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.