Zprávy

Odboráři chtějí zachránit české hornictví, aktivisté proti tomu demonstrovali

Reklama

Most – Horničtí odboráři vyzvali vládu, aby zachránila české hornictví. Trvají na zrušení usnesení vlády o územních limitech těžby. S tím dále nesouhlasí odpůrci těžby, kteří odpoledne protestovali v Ústí nad Labem.

Útlumem těžby hnědého uhlí v lokalitě Československá armáda, kde nerost dobývá společnost Severní energetická, se zabývala rada Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu. „V mosteckém, respektive ústeckém regionu, je za současného stavu ohroženo více než osm tisíc pracovních příležitostí. To bude mít za následek další zvýšení nezaměstnanosti a na ni navázaných negativních jevů jako jsou trestná činnost, sociální nepokoje a růst extrémistických nálad,“ uvedl ve středu odpoledne předseda odborového svazu Jan Sábel.

Jen se odloží řešení, která udělají z kraje opět dobré místo pro život

Proti argumentu nezaměstnanosti vystupuje poslanec za TOP 09 Michal Kučera. „Nemohu přijmout argument, který obhajuje prolomení limitů těžby zachováním pracovních míst. Pokračování těžby za limity o moc více pracovních míst nepřinese, naopak bude se jen prodlužovat současný, nepříliš utěšený stav a budou se odkládat skutečná řešení.  Řešení, která přinesou dlouhodobý rozvoj Ústeckého kraje a která z něho opět udělají dobré místo pro život," sdělil zpravodajskému serveru e-mostecko.cz Michal Kučera.


Nezaměstnanost v Ústeckém kraji je nyní na jedenácti procentech, na Mostecku přibližně na čtrnácti


Vláda by měla chránit nerostné bohatství

Odboráři vyzvali Parlament ČR, vládu v demisi a zejména budoucí vládu, aby přistoupily k řešení problémů hornických regionů „se vší vážností a podpořily v současné době ohrožené hornictví v ČR“. Chtějí zrušit těžební limity, schválit surovinovou politiku státu, reálnou státní energetickou koncepci, přijmout velkou novelu horního zákona a zdůraznili povinnost vlády chránit trvale a účinně naše nerostné bohatství.

„Musíme si uvědomit, jakou cenu platí obyvatelé Ústeckého kraje za těžbu a průmyslovou výrobu s ní spojenou. V kraji máme nejnižší věk dožití, vysokou kojeneckou úmrtnost, nejnižší  průměrné vzdělání, špatnou sociální strukturu. Mladé rodiny, vzdělaní a kvalifikovaní lidé proto odcházejí, zůstávají ti méně kvalifikovaní, kteří hůře hledají zaměstnání. Roste nezaměstnanost a sociální napětí. To je cena, kterou mimo jiné, platíme taky za povrchovou těžbu v Ústeckém kraji,“ míní poslanec Michal Kučera.

Proti snahám prolomit limity těžby ve čtvrtek odpoledne protestovala asi stovka lidí před ústeckým krajským úřadem. Demonstraci pořádali členové Strany zelených a Pirátské strany. Na protiakci přijely také dva autobusy s asi stovkou horníků.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.