22. února 2017 Svátek má Petr

Most, Praha – Na dvacet měsíců půjde do vězení softwarový pirát z Mostecka. Jde o prvního nepodmíněně odsouzeného distributora nelegálního softwaru v České republice. V úterý o tom informoval zpravodajský web tiskové agentury ČTK ČeskéNoviny.cz.

Pirát podle webu programy opakovaně inzeroval v internetových bazarech a od podvedených kupujících vybral přes 89 tisíc korun. Měl tím způsobit škodu přesahující půl milionu korun. Tu nyní musí zaplatit.

"Kupující lákal na podezřele nízkou cenu a nelegální kopie vydával za použitý software z druhé ruky. Peníze inkasoval bezhotovostním převodem nebo na dobírku," uvedl na webu ČeskéNoviny.cz Jan Hlaváč z protipirátské organizace BSA.

Kdo si nelegální kopie koupil, je rovněž považován za piráta, neboť rovněž porušuje autorská práva.

Co je softwarové pirátství?

Organizace BSA specifikuje softwarové pirátství jako neoprávněné užívání softwaru chráněného autorskými právy. K pirátství může dojít při kopírování, stahování, sdílení či prodeji softwaru. Další častou formou pirátství je instalace více kopií softwaru do osobního nebo pracovního počítače, než umožňuje zakoupená licence. Hodně lidí si neuvědomuje, že při nákupu softwaru si nekupují vlastní software (program), ale jen licenci na jeho užívání. Tato licence určuje, jakým způsobem lze se softwarem nakládat - například kolikrát lze software nainstalovat - takže je třeba si ji dobře přečíst. Pokud zhotovíte více kopií, než dovoluje licence, dopouštíte se pirátství.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.