23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Praha - Malé vítězství. Tak by se dal označit dnešní výjezd několika starostů z Litvínovska za premiérem Jiřím Rusnokem. Chtěli, aby se jeho vláda v demisi již nezabývala otázkou rušení limitů těžby hnědého uhlí, jak Rusnok dříve naznačil. Vláda dnes potvrdila, že tak neučiní.

Podle mluvčí kabinetu Jany Jabůrkové vláda respektuje dnešní hlasování Sněmovny. Ta podle serveru Českénoviny.cz kabinet vyzvala, aby o prolomení limitů nejednal. "Tato vláda nebude dál řešit prolomení těžebních limitů. Každopádně věcně pan premiér trvá na svém názoru, že v kontextu celé evropské energetické situace dříve či později bude uhlí, které je na území České republiky, potřeba a k prolomení těch limitů pravděpodobně dojde," uvedla Jabůrková pro České noviny.

"Nepodléhejte uhelné lobby"

Mezi politiky z Ústeckého kraje, který se ve čtvrtek setkal s Jiřím Rusnokem, byl i starosta Litvínova Milan Šťovíček. "Jakákoliv vláda, tím spíše vláda s velmi omezeným mandátem, nemůže ignorovat skutečnost, že právě plošná devastace našeho kraje v minulosti způsobila jeho vykořeněnost, nezaměstnanost, sociální napětí, špatný zdravotní stav, nízkou vzdělanost a poškozené životní prostředí," uvedl již dříve k záležitosti Milan Šťovíček, který se již zasadil například o zrušení vyvlastňovacích paragrafů. Podle Šťovíčka je třeba důrazně žádat vládu, aby nepodléhala tlaku lobbystických skupin na prolomení limitů těžby. Byl by pro podstatné zvýšení odvodů z vytěžené uhlí.

Klika: Většina obcí rozvoj těžby podporuje

Šťovíčkův politický oponent a litvínovský zastupitel Martin Klika dnes rozeslal médiím stanovisko, podle kterého "Starostové obcí na Litvínovsku i zastupitelé Litvínova důrazně odmítají, aby za ně mluvili jen pánové Šťovíček a Buřt (místostarosta Horního Jiřetína, pozn. red.). "Jednají ve svém osobním zájmu a nikoli jménem regionu. Většina obcí v okolí lomů Bílina a ČSA  rozvoj těžby uhlí podporuje. Některé z nich toto mají přímo v usnesení zastupitelstev. Jde hlavně o to, aby z jeho využití měl prospěch celý region, a ne jen Horní Jiřetín, jehož zástupci nejčastěji vystupují v médích," vzkázal Martin Klika.

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.