Zprávy

Rusnokova vláda už nebude jednat o zrušení limitů těžby uhlí

Reklama

Praha - Malé vítězství. Tak by se dal označit dnešní výjezd několika starostů z Litvínovska za premiérem Jiřím Rusnokem. Chtěli, aby se jeho vláda v demisi již nezabývala otázkou rušení limitů těžby hnědého uhlí, jak Rusnok dříve naznačil. Vláda dnes potvrdila, že tak neučiní.

Podle mluvčí kabinetu Jany Jabůrkové vláda respektuje dnešní hlasování Sněmovny. Ta podle serveru Českénoviny.cz kabinet vyzvala, aby o prolomení limitů nejednal. "Tato vláda nebude dál řešit prolomení těžebních limitů. Každopádně věcně pan premiér trvá na svém názoru, že v kontextu celé evropské energetické situace dříve či později bude uhlí, které je na území České republiky, potřeba a k prolomení těch limitů pravděpodobně dojde," uvedla Jabůrková pro České noviny.

"Nepodléhejte uhelné lobby"

Mezi politiky z Ústeckého kraje, který se ve čtvrtek setkal s Jiřím Rusnokem, byl i starosta Litvínova Milan Šťovíček. "Jakákoliv vláda, tím spíše vláda s velmi omezeným mandátem, nemůže ignorovat skutečnost, že právě plošná devastace našeho kraje v minulosti způsobila jeho vykořeněnost, nezaměstnanost, sociální napětí, špatný zdravotní stav, nízkou vzdělanost a poškozené životní prostředí," uvedl již dříve k záležitosti Milan Šťovíček, který se již zasadil například o zrušení vyvlastňovacích paragrafů. Podle Šťovíčka je třeba důrazně žádat vládu, aby nepodléhala tlaku lobbystických skupin na prolomení limitů těžby. Byl by pro podstatné zvýšení odvodů z vytěžené uhlí.

Klika: Většina obcí rozvoj těžby podporuje

Šťovíčkův politický oponent a litvínovský zastupitel Martin Klika dnes rozeslal médiím stanovisko, podle kterého "Starostové obcí na Litvínovsku i zastupitelé Litvínova důrazně odmítají, aby za ně mluvili jen pánové Šťovíček a Buřt (místostarosta Horního Jiřetína, pozn. red.). "Jednají ve svém osobním zájmu a nikoli jménem regionu. Většina obcí v okolí lomů Bílina a ČSA  rozvoj těžby uhlí podporuje. Některé z nich toto mají přímo v usnesení zastupitelstev. Jde hlavně o to, aby z jeho využití měl prospěch celý region, a ne jen Horní Jiřetín, jehož zástupci nejčastěji vystupují v médích," vzkázal Martin Klika.

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

 • 18. říjen 2016

  Litvínov - Hokejisté Litvínova na domácí ledové ploše hostili v úterý v podvečer hokejisty Mountfield Hradec Králové. Dramatické utkání mělo dynamický náboj až do samotného konce. V osmapadesáté minutě Litvínov vyrovnal a po prodloužení tak nakonec Verva vyhrála 3:2. Domácí se tak radují ze dvou bodů.

 • 18. říjen 2016

  Most - Čtvrtým rokem po sobě okořenili stolní hokejisté podzimní část sezóny akcí s názvem 24 hodin stolního hokeje. Letos poprvé byl tento neobvyklý turnaj zařazen do projektu ČUS – Sportuj s námi a v mosteckém Středisku volného času se při něm představila více než stovka hráčů a hráček.

 • 17. říjen 2016

  Mostecko - Sobotní první semifinálové zápasy a nedělní odvety poslaly do letošního finále DRFG Mostecké ligy první a druhý tým základní části, tedy Gamblers Most a FC Jeptišky. Byť oba týmy vzhledem ke svým výsledkům v základní části platily za favority, přesto si před víkendem nemohly být postupem jisty. V rolích vyzyvatelů se jim totiž postavila silná mužstva Hospoda ULITA a GMS Most.

Co se chystá

 • 20. říjen 2016

  Most - Členové místního Svazu bojovníků za svobodu položí 27. října při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa květiny a věnce u sochy Tomáše G. Masaryka. Jejich setkání se uskuteční v obřadní síni magistrátu. Pietní akt by měl začít zhruba ve čtvrt na tři odpoledne, zvána je i široká veřejnost.

 • 18. říjen 2016

  Most - Příznivci a fanoušci undergroundové hudby v pátek slaví svátek. Mostecký music club Metro totiž opět rozvibruje Drum & Bass a tentokrát se je na co těšit. Do Mostu totiž zavítá český DJ a producent Rido.

 • 18. říjen 2016

  Kadaň - Oblíbená hudební skupina Katapult opět míří do Kadaně. Tentokrát v rámci nového tour „Kladivo na život".

 • 17. říjen 2016

  V oblastním muzeu v Mostě bude v listopadu rušno. Návštěvníci se můžou těšit na dvě výstavy a dva přenáškové cykly. Dozvědět se tu můžete něco například o bitvě u Chlumce, nebo se podívat do minulosti Mostecka. Mimo to vás ale také čekají výstavy "Chleba za milion" a předsavení navráceného barokního obrazu "Vražda jeptišek v Mostě".

 • 15. říjen 2016

  Most, Ústecký kraj - Festival určený zejména pro začínající regionální kapely Festklip zvolí nejlepší hudební klipy. Vyhlášení vítězů zůstává v Mostě. Náš zpravodajský server bude slavnostní večer vysílat v živém přenosu.

Tipy na výlet

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.