22. února 2017 Svátek má Petr

Most, Kopisty - Nová expozice připomínající rudné dobývání rozšířila nabídku hornického skanzenu v Kopistech u Mostu. Jde o novou výstavu v Podkrušnohorském technickém muzeu. Podívat se tam nyní ale ještě nemůžete. Návštěvnická sezóna začíná od 1. března.

Otevírání expozice věnované dobývání rud v technickém muzeu v Kopistech u Mostu.Expozice našla místo ve vile, v níž původně sídlilo vedení uhelného dolu Julius III. „Abychom ji mohli vybudovat, bylo třeba opravit středu, fasádu, okna, elektriku, zkrátka provést kompletní stavební rekonstrukci," vyjmenoval některé z prací ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Práce probíhaly od června loňského roku. „Chceme, aby naši návštěvníci pochopili a tak trochu i na vlastní kůži poznali, jak se v Českých zemích těžilo uhlí hlubinným způsobem, protože hlubinné dobývání uhlí v naší zemi po několika stech letech pomalu končí. Proto jsme už před lety vybudovali simulovanou hlubinnou štolu," doplňuje ředitel Jakš.

A nyní přichází muzeum s další novinkou, díky níž si mohou laici udělat představu, jak se dobývají rudy, jak vypadá olověná žíla a jaký je rozdíl mezi dobýváním na české a saské straně Krušných hor. Vybudování expozice rudného dobývání bylo totiž součástí projektu rekonstrukce Podkrušnohorského technického muzea, který se uskutečnil ve spolupráci s německým městem Lengefeld a muzeem Kalkwerk.

Podkrušnohorské technické muzeum, které je prakticky hornickým skanzenem, protože se nachází přímo v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III, má autentickou atmosféru. Návštěvníci v něm vedle simulované hlubinné uhelné štoly a expozice rudného dobývání mohou obdivovat také jeden z nejstarších parních těžních strojů, řetízkové šatny nebo lampárnu. Vedle těchto expozic také obří stroje a zařízení, které sloužily v hlubinných dolech i v povrchových lomech severočeské uhelné pánve.

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.