Zprávy

Kriminalisté pět let od předraženého nákupů přístrojů pro nemocnice v kraji navrhují obžalovat pětici bývalých členů představenstva. Způsobili škody za desítky milionů

Reklama

Most - Kriminalisté v minulých dnech ukončili vyšetřování pět let starého případu veřejné zakázky na nákup zdravotnické techniky pro společnost Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji obhospodařuje pět nemocnic včetně mostecké. V případu je trestně stíháno pět bývalých členů představenstva akciové společnosti. Policisté už státnímu zastupitelství poslali návrh na podání obžaloby.

Za ušetřené desítky milionů mohly být do nemocnic v kraji koupené třeba lepší vozíky na pacienty. Ty současné vzbuzují v pacientech hrůzu. Ilustrační foto

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) obviněným kladou za vinu, že v roce 2008 v rámci vyhlášené veřejné zakázky ohledně nákupů přístrojů a zdravotnického zařízení měli stanovit taková kvalifikační kritéria, která vedla k zásadnímu omezení účasti soutěžitelů a v konečném důsledku k účasti pouze jednoho soutěžitele.

"Cenovou nabídku v celkové výši přibližně 417 milionů korun pak měli akceptovat, přestože měli vědět, že akciová společnost Krajská zdravotní mohla provést nákup zdravotnických přístrojů vlastními silami, ve stejné kvalitě i rychlosti a ekonomicky efektivněji, kdy svým jednáním měli způsobit této akciové společnosti škodu ve výši cca 82 milionů korun," uvedl Jaroslav Ibehej z ÚOKFK.

Všechny osoby jsou stíhány pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku  a trestný čin pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

Uvedené osoby jsou dále obviněny z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, a to v souvislosti se zadáním sedmi zjednodušených podlimitních výběrových řízení k výběru expertních poradců při přípravě dotačních žádostí do ROP Severozápad.

"Podle závěrů kriminalistů ÚOKFK však byla obvyklá cena za vypracování projektové dokumentace v dané době (rok 2008) u obdobných projektů řádově několikanásobně nižší. Zpracované projekty navíc neměly odpovídat svojí kvalitou požadovaným standardům. Přesto však obvinění měli souhlasit s proplacením nedůvodně vysokých faktur za poradenství. Tímto jednáním měli způsobit akciové společnosti Krajská zdravotní škodu ve výši cca 38,5 milionů korun," doplnil Jaroslav Ibehej.

Spisový materiál s návrhem na podání obžaloby již byl odeslán na Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě.

Podle serveru www.ceskenoviny.cz, který provozuje Česká tisková kancelář, byl v době sporné zakázky v představenstvu Krajské zdravotní René Budjač, Eduard Reichelt, Miloslav Řehák, Tomáš Indra a Petr Fiala. Posledně jmenovaného dosadili v minulých dnech na pozici ředitele Krajské zdravotní krajští radní.

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Strážníci Městské policie v Litvínově Jan Strouhal a Václav Sinkule se v pondělí dopoledne zásadně podíleli na záchraně lidského životy, když dorazili spolu se státními policisty na místo nehody po asi třiceti vteřinách a k rychlé resuscitaci řidiče, kterého za jízdy postihl srdeční kolaps. Strážníci použili přístroj automatický extrení defibrilátor AED. Díky němi u řidiče obnovili základní životní funkce a zachránili mu tím život.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Krátce před půlnocí zastihla hlídka litvínovských strážníků na ulici nezletilého chlapce. Ten strážníkům řekl, že se doma díval na horory, a teď se sám bojí. Matka byla ještě v práci, a tak se rozhodl, že půjde za ní. Strážníci chlapce naložili a převezli ho k prodejně, kde byla jeho matka zaměstnána.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.