Zprávy

ČEZ Distribuce nabádá k obezřetnosti při přepisu odběrného místa

Reklama

Mostecko - V současné době eviduje ČEZ Distribuce desítky případů, kdy sami zákazníci při přepisu odběrného místa zjistili neoprávněný odběr způsobený buď předchozím majitelem či nekvalitní prací firem provádějící opravy v elektroměrovém rozvaděči. Aby se pro příště vyhnuli ti „poctiví" zákazníci vzniklým problémům, doporučují energetici například při koupi nemovitosti nebo změně uživatele provést revize předmětné elektrické instalace.

Při přepisu odběrného místa buďte opatrní. Ilustrační foto: www.e-teplicko.cz

Tímto preventivním krokem (není před změnou odběratele výslovně požadován) - revizí, může být zabráněno situaci, kdy na sebe případně nový zákazník převezme odpovědnost za měřící zařízení, které vykazuje neoprávněný odběr elektřiny. Každý zákazník má totiž své odběrné elektrické zařízení udržovat ve stavu odpovídajícím právním předpisům a technickým normám. Úkolem oprávněné osoby (revizního technika) je pak posoudit stav elektrické instalace, odhalit závady ohrožující život, zdraví či majetek osob a zákazníkovi doporučit žádoucí postup k odstranění takových závad.

Co dělat, když zjistím neoprávněný odběr či porušení měřícího zařízení?

ČEZ Distribuce všem svým zákazníkům doporučuje, aby v případě zjištěných závad, které vykazují znaky neoprávněného odběru elektrické energie dle energetického zákona, bylo takové zjištění oznámeno Policii ČR. V případě jakýchkoliv dotazů, nejasností nebo zjištění poškozeného elektroměru nebo porušení plomb či úředních značek je možné se také obrátit na zákaznickou linku Skupiny ČEZ 840 840 840.

Je také vhodné, aby nový zákazník (respektive zájemce o přepis odběrného místa) vyčkal s přepisem na odborné odstranění neoprávněného odběru ze strany provozovatele distribuční soustavy a na uvedení elektrické instalace do stavu odpovídající právním předpisům a normám. V neposlední řadě je i vhodné průběžně své odběrné místo vizuálně kontrolovat zejména, zda elektroměr není viditelně poškozen a je řádně zaplombován.

Poslední případy zákazníků (které se bohužel stále opakují):

Zákaznice z Ústí nad Labem při koupi bytu zjistila, že přestože má elektřinu vypnutou, fungují spotřebiče v koupelně. Následně bylo zjištěno, že firma, která prováděla kompletní rekonstrukci koupelny, napojila část elektroinstalace mimo měřenou část. Naprosto stejný případ řešil i zákazník v Příbrami.

Zákazník z Olomouce nepřišel pouze shodou okolností při rekonstrukci bytu k úrazu elektrickým proudem, neboť přestože si vypnul přívod do bytu, část instalace byla díky neoprávněně připojenému vodiči pod napětím. Obdobnou situaci řešila také zákaznice v Hradci Králové.

Jelikož chtěl mít zákazník z Plzně přehled o své spotřebě, byl zvyklý provádět si pravidelné odečty. Po nastěhování do nového bytu zjistil, že spotřebu má nulovou a následná kontrola odhalila, že do elektroměru je proveden zásah a spotřebovávaná elektřina není měřena.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.