Zprávy | E-MOSTECKO.CZ http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne Fri, 21 Oct 2016 20:07:40 +0200 Joomla! - Open Source Content Management - Version 2.5.28 cs-cz Za hranicemi buďte dnes opatrní. Německá policie pořádá manévry na silnicích http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8331-za-hranicemi-budte-dnes-opatrni-nemecka-policie-porada-manevry-na-silnicich http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8331-za-hranicemi-budte-dnes-opatrni-nemecka-policie-porada-manevry-na-silnicich

Sasko, Německo – Od šesté hodiny ranní pořádá německá policie po dalších čtyřiadvacet hodin na tamních silnicích a dálnicích hon na příliš rychlé řidiče. Do páteční šesté hodiny ranní tam probíhá velká kontrolní akce v téměř všech spolkových zemích, včetně našeho sousedního Saska, zaměřená na dodržování povolené rychlosti.

Německá policie má celorepublikovou akci. Ilustrační foto: Bundes Polizei

Podle informací německé policie se do akce zapojí okolo třinácti tisíc policistů. Vybrali sedm tisíc míst, kde dochází nejčastěji k nehodám. Na nich od čtvrtečního do pátečního rána kontrolují rychlost projíždějících řidičů. V Německu patří nedodržování předepsané rychlosti k hlavním příčinám nejtragičtějších havárií. Policie chce tímto opatřením řidiče donutit zpomalit.

Naposledy podobnou akci němečtí policisté v tomto rozsahu pořádali vloni na podzim. Pokutu dostalo přes devadesát tisíc šoférů z více než tří milionů zkontrolovaných.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zpráva dne Thu, 21 Apr 2016 07:05:51 +0200
Lékaři zachraňovali dvoutýdenní novorozeně v bezvědomí. Lidé v koloně záchranářům nadávali za zdržení http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8309-lekari-zachranovali-dvoutydenni-novorozene-v-bezvedomi-lide-v-kolone-zachranarum-nadavali-za-zdrzeni http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8309-lekari-zachranovali-dvoutydenni-novorozene-v-bezvedomi-lide-v-kolone-zachranarum-nadavali-za-zdrzeni

Ústecký kraj, Karlovy Vary – Bezohlednost často komplikuje záchranářům práci. Naposledy se o tom přesvědčili, když na silnici mezi Karlovými Vary a Lubencem zachraňovali čtrnáctidenní miminko, které v autě upadlo do bezvědomí. Nedočkaví řidiči nadávali hasičům za čtvrthodinovou uzavírku silnice kvůli přistání vrtulníku.

Přistání vrtulníku u miminka v bezvědomí. Foto: HZS Karlovarského kraje

O pomoc při zajištění přistání vrtulníku požádala karlovarské hasiče v neděli odpoledne posádka záchranné služby. Na silnici I/6 lékař pomáhal při náhlém bezvědomí malého čtrnáct dní starého novorozence, který v tu chvíli cestoval s rodiči v autě. Lékař vyhodnotil stav dítěte tak, že požadoval pro jeho transport do nemocnice záchranářský vrtulník.

Přivolaní hasiči na místě zásahu vše připravili, provoz na frekventované silnici I/6 ponechali až do chvíle, kdy se jim vrtulník objevil nad hlavami. Teprve poté velitel zásahu nařídil úplné uzavření úseku silnice, kde přistál vrtulník.

Lékař z letecké záchranné služby společně s kolegy z karlovarské záchranné služby dítě na přístrojích přeložili do vrtulníku, který malé dítě transportoval. Ihned poté byl provoz na silnici v obou směrech opět zprovozněný, celá uzávěra trvala deset až patnáct minut.

Během přípravy malého pacienta na přeložení ze sanitky do vrtulníku, kdy lékaři pracovali uvnitř sanitky, se hasiči a policisté setkali s velmi nepříjemnou reakcí řidičů čekajících v koloně. Ti se velmi hlasitě a poměrně nevybíravě dožadovali průjezdu místem zásahu kolem záchranářského vrtulníku a sanitek s tím, že prý vidí, kolik je tam na průjezd místa a že stejně nikdo nic nedělá, jen prý hasiči spí v autě a nic se neděje.

Průjezd motoristům byl umožněn až po odletu vrtulníku, pro všechny zasahující i s ohledem na vážnost situace byly tyto reakce řidičů velmi nepříjemné.

Nejedná se zdaleka o ojedinělý případ. Téměř při každé dopravní nehodě i ostatních událostí se záchranáři potýkají s bezohledností přihlížejících či ostatních účastníků událostí. Každé vyžadování průjezdu či čehokoliv jiného, pokud se požadavky bezprostředně netýkají samotných záchranných prací, je pro zasahující záchranáře velkou komplikací. Při každém zásahu se všichni zasahující snaží o co nejmenší omezení všech zasažených a pokud dojde k úplnému uzavření například komunikace, tak je to vždy z důvodu nutnosti bezpečnosti v místě zásahu a vždy jen na nezbytně nutnou dobu.

Zdržení několik minut, či desítek minut v koloně není žádným výrazným zásahem do běžného života v porovnáním s následky událostí, které záchranáři v místě událostí řeší a kvůli kterým jsou tato omezení aplikována. Trpělivost a jistá míra ohledů je tak na místě.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zpráva dne Tue, 19 Apr 2016 11:05:47 +0200
Yanfeng v zóně Triangle dále expanduje, vznikne největší průmyslová budova v kraji http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8307-yanfeng-v-zone-trianle-dale-expanduje-vznikne-nejvetsi-prumyslova-budova-v-kraji http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8307-yanfeng-v-zone-trianle-dale-expanduje-vznikne-nejvetsi-prumyslova-budova-v-kraji

Most, Žatec - Průmyslový developer Panattoni Europe zahájil v žatecké průmyslové zóně Triangl čtvrtou fázi projektu pro čínskou společnost Yanfeng, největšího světového výrobce automobilových interiérů. Stávající výrobní prostory se tak rozšíří o dalších 11 000 m2, a vznikne tak největší průmyslová budova v Ústeckém kraji s celkovou rozlohou 45 000 m2.

Vizualizace průmyslového parku.

Společnost Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems díky expanzi navýší počet pracovních míst do konce roku o přibližně 200 až na cílových 1 500. Developer Panattoni Europe buduje celý výrobní komplex na míru a do vlastnictví klienta.

„Pokračující expanze jednoho z nejvýznamnějších světových dodavatelů automobilových komponentů je především výbornou zprávou pro region, který se snaží dlouhodobě snížit nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Stovky nových pracovních míst by měly pomoci hlavně Mostecku a Chomutovsku. Od roku 2012 jsme partnerem Ústeckého kraje a velmi nás těší, že spolupráce přináší ovoce kraji i naší společnosti," sdělil generální ředitel Panattoni Europe pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Výstavba v rámci IV. fáze projektu začala v březnu a měla by být hotová v říjnu letošního roku. Projekt je výjimečný také tím, že jej developer buduje „na klíč" a do vlastnictví. Výhodou tohoto přístupu je, že maximálně vychází vstříc specifickým požadavkům klienta, který díky tomu může zvolit nejlepší lokaci a formu investice.


• Rozšíření výroby automobilových komponentů vytvoří stovky nových pracovních míst.
• Výrobní komplex o celkové rozloze 45 000 m2 bude největší budovou v regionu.
• Developer Panattoni Europe buduje projekt na míru a do vlastnictví klienta.


Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems vyrábí v Žatci přístrojové desky a dveřní panely například pro automobilky BMW, Daimler, Škoda a Volvo. Závod původně vlastnila americká společnost Johnson Controls, vloni však vytvořila společný celosvětový podnik se společností Yanfeng, v němž má čínský výrobce většinový podíl. Investice společnosti Yanfeng do rozšíření výroby v Žatci dosáhne až 1,3 miliard Kč.

Žatecký Triangle je svou rozlohou 364 ha jednou z největších strategických průmyslových zón v ČR. Působí zde již více než 10 investorů a dohromady tu pracuje přes 2 500 lidí.

Developer Panattoni Europe v České republice momentálně připravuje řadu nových projektů. Nedaleko pražského letiště u obce Pavlov otevřel Panattoni Park Prague Airport II a začal v něm budovat logistickou halu pro prvního klienta, společnost DSV. Velmi slibně se rozvíjí také Panattoni Park Cheb, kde bude letos dokončena výstavba pro výrobce automobilových komponentů BWI Group a logistickou společnost DHL, a nový Panattoni D5 Hořovice Park na Berounsku, kam expanduje společnost Saint-Gobain Sekurit.

]]>
info@e-mostecko.cz ((pd)) Zpráva dne Tue, 19 Apr 2016 08:53:34 +0200
Česko bude po víkendu čistějí. Uklízet bude u nás v kraji i ministr http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8276-cesko-bude-po-vikendu-cisteji-uklizet-bude-u-nas-v-kraji-i-ministr http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8276-cesko-bude-po-vikendu-cisteji-uklizet-bude-u-nas-v-kraji-i-ministr

Mostecko - Tuto sobotu 16. dubna vyvrcholí celorepubliková úklidová akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016. Od časného sobotního rána budou dobrovolníci po všech koutech země uklízet černé skládky i drobný nepořádek. Aktuálně je na webu organizátorů Ukliďme svět, ukliďme Česko nahlášeno přes 1700 úklidových akcí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec na skládce pneumatik. Foto: MŽP

Letos se bude uklízet na více než 1700 místech po celé republice, přičemž v tuto chvíli již úspěšně proběhlo na 160 tzv. "předskokanských úklidů" a další se budou konat i v průběhu celého roku. Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ekosmák rozeslali pořadatelům jednotlivých úklidů přes 30 000 párů rukavic a 50 000 pytlů na odpad, z nichž významnou část zajistilo z prostředků Operačního programu ŽP Ministerstvo životního prostředí.

Úklidové akci i letos udělil záštitu ministr životního prostředí Richard Brabec, který se sám do uklízení odpadků na Ústecku zapojí: „Černé skládky osobně vnímám jako celorepublikový problém, který v naší současné legislativě není dostatečně řešen. Proto jsme se na ně zaměřili i v návrhu nového odpadového zákona, u nějž momentálně vypořádáváme připomínky. V tomto novém zákoně dáváme obcím do rukou víc pravomocí pro boj s tímto nešvarem, a díky novým legislativním nástrojům by mohly také obce čerpat dotace na odstranění černých skládek z prostředků Ministerstva životního prostředí. Rád také osobně podpořím i chystanou dobrovolnickou akci, v sobotu budu uklízet od 9 hodin v Terezínské kotlině v Litoměřicích. Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se do společného úklidu po celém Česku zapojí a přispějí ke snížení počtu černých skládek u nás."

Mezi organizátory úklidů se letos přihlásilo 25 firem, 425 obcí, 650 zájmových organizací, 300 škol nebo například přes dvě  desítky dětských domovů. Po výzvě Velvyslanectví Slovinské republiky se do akce zapojí i další diplomaté a zahraniční účastníci z Velvyslanectví Kazachstánu a USA, z americké ambasády to konkrétně bude velvyslanec Andrew H. Shapiro.

Kampaň k úklidu Česka se těší podpoře více než 80 mediálních partnerů a významných osobností z řad ministrů (například ministři životního prostředí nebo obrany), primátorů či poslanců, kteří jí udělili svoji záštitu. Z pestré nabídky úklidů si můžete vybrat ten svůj, stačí se podívat na webové stránky zde

Za akcí Ukliďme Česko stojí webová a mobilní aplikace ZmapujTo.cz, prostřednictvím které mohou občané informovat úřady o černých skládkách ve svých městech a obcích. První verze webové aplikace vznikla v květnu roku 2012. Lidé tehdy masivně začali hlásit černé skládky. Hlášení přibývalo, zatímco skládek neubývalo. Ukázalo se totiž, že není v silách úřadů uklidit všechny skládky a vyřešit každý nahlášený problém.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz ((jt)) Zpráva dne Fri, 15 Apr 2016 15:18:12 +0200
Lesy České republiky nabraly stovky nezaměstnaných na sezónní práce. Nejvíce je jich v Krušných horách http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8262-lesy-ceske-republiky-nabraly-stovky-nezamestnanych-na-sezonni-prace-nejvice-je-jich-v-krusnych-horach http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8262-lesy-ceske-republiky-nabraly-stovky-nezamestnanych-na-sezonni-prace-nejvice-je-jich-v-krusnych-horach

Ústecký kraj – Lesy České republiky nabídly letos sezónní práce téměř třem stovkám nezaměstnaným. Nejvíce nových zaměstnanců je v Krušných horách.

Foto: Lesy ČR

Na lesních správách a závodech vytvořil státní podnik Lesy České republiky od dubna do října 285 nových sezónních pracovních míst. Jsou určena pro lidi evidované na úřadech práce. „Sociální program se loni osvědčil, proto v něm pokračujeme. V roce 2015 jsme nabídli práci 178 nezaměstnaným," vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Lesy ČR oslovily s nabídkou sezónní práce 75 poboček úřadů práce, s nimiž uzavírají dohody o poskytnutí příspěvku na zřízení pracovních míst. Pracovníci si měsíčně vydělají kolem 14 500 korun hrubého. Mzda závisí na přístupu k práci i výkonu. Nejvíce nových zaměstnanců je v Krušných horách, celkem 56. Do roku 2019 chce podnik zaměstnat na veřejně prospěšné sezónní práce až kolem 460 lidí.

V dubnu nastoupilo 184 nových pomocných pracovníků v lesnictví, další začnou čistit les, příkopy a svodnice během května i června. Kromě jiného noví zaměstnanci likvidují černé skládky a věnují se pomocným činnostem v pěstování i ochraně lesů.

]]>
info@e-mostecko.cz ((ika)) Zpráva dne Thu, 14 Apr 2016 09:28:58 +0200
Kde jsou v Ústeckém kraji silnice smrti? Známe místa, kterým je lepším se vyhnout http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8253-kde-jsou-v-usteckem-kraji-silnice-smrti-zname-mista-kterym-je-lepsim-se-vyhnout http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8253-kde-jsou-v-usteckem-kraji-silnice-smrti-zname-mista-kterym-je-lepsim-se-vyhnout

Ústí nad Labem – Ústecký kraj má dvě místa, kde se loni velmi často stávaly tragické dopravní nehody, a kterým je tedy lepší se obloukem vyhnout. Jedná se o zatáčku na silnici I/8 v katastru obce Bořislav na trase z Teplic do Lovosic a úsek na silnici I/13 v Ludvíkovicích u Děčína. Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu dopravních nehod, který sestavila společnost Allianz. Její automapa se zpracovává podle veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných policií.

Nehoda kamionu u Bořislavi. Ilustrační foto

Automapa již šestým rokem hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nových nebezpečných lokalit, které se v zemi objevily během roku 2015. Ústecký kraj se v první desítce nebezpečných silnic umístil hned dvakrát.

Ústecký kraj

V severozápadních Čechách se stala nejrizikovější lokalitou zatáčka na silnici I/8 v katastru obce Bořislav na trase z Teplic do Lovosic. Minulý rok se zde odehrálo 5 vážných nehod se dvěma úmrtími a jedním těžkým zraněním, což tomuto úseku vysloužilo 7. místo v celorepublikovém žebříčku.

Smutná statistika tím však pro ústecký region nekončí, obsadil totiž i 8. místo, a to kvůli nebezpečnému úseku, který se nachází na silnici I/13 v Ludvíkovicích u Děčína. Tři zdejší nehody stály loni život jednoho člověka a dva lidé zde přišli k těžkým zraněním.

Nejhorší úsek v Čechách

Celostátně nejhorší nový úsek se loni objevil na silnici I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji. V úseku před rynoltickou místní částí Jítrava došlo během šesti loňských nehod ke třem smrtelným a dvěma těžkým zraněním. Štěstí v neštěstí měli čtyři pasažéři, kteří odsud odešli s lehkými poraněními.

Podmínkou místa pro zařazení do statistiky Automapy Allianz byly alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé í nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2015, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz ((ika)) Zpráva dne Wed, 13 Apr 2016 13:13:26 +0200
Výrobce drátů začal budovat v zóně Triangle závod za 2,5 miliardy. Za čtyři roky chce 300 zaměstnanců http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8179-vyrobce-dratu-zacal-budovat-v-zone-triangle-zavod-za-2-5-miliardy-za-ctyri-roky-chce-300-zamestnancu http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8179-vyrobce-dratu-zacal-budovat-v-zone-triangle-zavod-za-2-5-miliardy-za-ctyri-roky-chce-300-zamestnancu

Žatec - Společnost Kiswire zahájila přípravné zemní práce ve Strategické průmyslové zóně Triangle. V jihozápadní části zóny na ploše 20,16 ha vybuduje závod na výrobu ocelových drátů a kordových vláken pro pneumatiky a automobilový průmysl.

Vizualizace nového závodu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na začátku roku 2017. Celková výše investice by měla činit až 2,5 miliardy korun s postupnou tvorbou 300 pracovních míst do konce roku 2020.

Dne 31. srpna 2015 byla mezi Ústeckým krajem a lucemburskou společností Kiswire International S.A. uzavřena Smlouva o rezervaci pozemků a smlouva o uzavření budoucí kupní smlouvy. Společnost Kiswire International S.A. následně převedla práva a povinnosti z této Rezervační smlouvy, a v souladu s ní, na svou 100% vlastněnou českou pobočku Kiswire Cord Czech s.r.o.

Prodejní cena pozemků ze strany Ústeckého kraje byla znaleckým posudkem stanovena na 400 Kč bez DPH/m2. Celková prodejní cena činí 80,64 milionů korun bez DPH.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zpráva dne Wed, 06 Apr 2016 10:19:57 +0200
Konec! Kraji už neposílejte žádosti o peníze na nový kotel http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8134-konec-kraji-uz-neposilejte-zadosti-o-penize-na-novy-kotel http://www.e-mostecko.cz/zpravy/54-zprava-dne/8134-konec-kraji-uz-neposilejte-zadosti-o-penize-na-novy-kotel

Ústecký kraj - Přesně 1 557 žádostí o takzvanou "kotlíkovou" dotaci dorazilo na podatelnu Krajského úřadu Ústeckého kraje. Zaměstnanci úřadu nyní všechny došlé žádosti kontrolují. Celkem je pro Ústecký kraj na výměnu zastaralých zdrojů tepla na pevná paliva vyčleněno 162 milionů korun. Již v tuto chvíli víme, že objem došlých žádostí tuto částku převyšuje, zní z kraje.

Jeden z ekologických kotlů. Foto: Attack

Zatímco někteří stáli ve frontě už v časných hodinách první den příjmu žádostí, řada lidí nechala její odevzdání na poslední chvíli. "Jen poslední březnový týden jich na podatelnu krajského úřadu dorazilo cca 200. Poslední zájemci přibíhali těsně před patnáctou hodinou 31. března, kdy příjem končil. Postupně pak všechny žádosti bude schvalovat rada a následně i zastupitelstvo Ústeckého kraje," uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Podle požadavků Ministerstva životního prostředí by mělo být do konce roku 2018 zrealizováno v kraji minimálně 1 080 projektů. Maximální způsobilé výdaje na jednotlivé projekty jsou ve výši 150 tisíc korun. Podle ministerstva je nutné v Ústeckém kraji vyměnit cca 48 tisíc stávajících kotlů na tuhá paliva.

Ústecký kraj byl teprve druhým krajem, který se před lety do vyhlášení kotlíkových dotací zapojil. Lidé z Ústeckého kraje mohli nyní žádat již potřetí. Letos poprvé šlo o ryze státní dotaci. V minulosti již Ústecký kraj investoval do výměny nových kotlů celkem 25 milionů korun. Stejnou částkou přispěl v uplynulých letech i Státní fond životního prostředí.

Kotlíkové dotace financované z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 a administrované pro občany prostřednictvím krajů se podařilo Ministerstvu životního prostředí vyjednat s Evropskou komisí v loňském roce. MŽP má na výměnu starých kotlů za nové nízkoemisní pro kraje ve třech výzvách celkem 9 miliard korun. První tři miliardy korun právě rozdělují kraje mezi své občany.

]]>
oldrich.hajek@e-mostecko.cz (Oldřich Hájek / e-mostecko.cz) Zpráva dne Sun, 03 Apr 2016 06:43:23 +0200