Pátek 23. srpen 2019
Svátek má Sandra

Osek – Areál Cisterciáckého kláštera v Oseku se tradičně na Velký pátek otevřel svátkům jara. Až do neděle 21. dubna tady můžete navštívit výstavu Velikonoční tradice v Oseku, kterou zpestřuje řada mini workshopů. Už první den byl o akci pořádanou Městem Osek a Informačním centrem velký zájem. A to i přes nádherné počasí venku. Kromě místních sem zavítala dokonce i řada zvědavců z okolních měst.

Návštěvníci tady měli možnost vidět různé techniky zdobení velikonočních vajec, pletení pomlázky, ale také pestrou škálu řemeslných činností. Těch, které se váží nejen k Velikonocům, ale k tradiční lidové tvořivosti vůbec. Zájem například vzbudilo foukání velikonočních skleněných vajec a jejich zdobení horkým voskem, které si mohly děti vyzkoušet. Pozornost přitáhlo tkaní, paličkování jemných krajkových dekorací, pečení a zdobení perníčků. To zaměstnalo děti tak, že ani nedutaly.

2004osek2

Ukázka kraslic. Foto: Ilona Kaulfuss

K vidění byla výroba velikonočních dekorací z přírodních materiálů a samozřejmě zdobení vajec různými technikami. Od klasických, jako třeba nanášení horkého vosku nebo malování, byly prezentované i techniky méně běžné. Nalepování aplikací, mramorování vajec sléváním barev nebo stále oblíbenější jemná kresba přírodních motivů a spousta dalších. Kromě zdobení vajec, perníčků nebo závěsů na větvičky zájemci dostali možnost vyzdobit si zakoupený bílý hrnek jarními motivy. Svoji dílnu tu představil i místní dům dětí a mládeže.

2004osek1

O zábavu bylo postaráno i v klášterní zahradě. Foto: Ilona Kaulfuss

V rámci výstavy se ve venkovním prostoru klášterního areálu konaly různé soutěže pro děti. Lovení rybek s udicí a magnetem, kutálení obruče a další hry. Dospělý doprovod pak v prosluněné zahradě kláštera lákalo dobře vychlazené pivo a venkovní posezení místní restaurace. Výstavu v cisterciáckém klášteře v Oseku můžete navštívit ještě do neděle 21. dubna, každý den v době od 10 do 17 hodin.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací