Pátek 29. květen 2020
Svátek má Maxmilián

Most - Tito lidé skutečně žili. V ostatních však vyvolávali zděšení, odpor a na druhé straně i velkou zvědavost. Narodili se totiž s různými medicínskými abnormalitami, jež je vyřazovaly z lidské společnosti. Nyní máte možnost spatřit jejich věrné kopie z vosku na unikátní výstavě Museum of abnormal people i v Mostě.

Tento týden, až do neděle 8. března mohou voskové figuríny abnormálních lidí vidět lidé v litvínovské Sokolovně. Od pondělí 9. března se výstava přesouván do Mostu. Figuríny Musea of abnormal people pocházejí z muzea v Petrohradě, které před několika lety vyhořel. Tato výstava je jednou z posledních svého druhu na světě. Všechny exponáty byly vytvořeny podle historických pramenů, při výrobě byly použity pravé lidské vlasy a lékařské oční implantáty, sochy proto působí dokonale živým dojmem.

Na výstavě spatříte například muže s chlupatým obličejem, ženu s obličejem muly, muže, který měl na temeni hlavy svoji druhou tvář, či jiného muže, kterému z hrudi vyčníval jeho bratr, a zjistíte, jak žili.

Jsou to dokonalá umělecká díla, a vy máte přitom možnost poznat i poutavé osudy lidí, jejichž vzhled byl prapodivnou hříčkou přírody a kteří se od pradávna v naší společnosti vyskytovali. Společnost se jich stranila, ale současně byla přitahována jejich anomáliemi. I přes jejich postižení z těchto lidí vyvěrala neskutečná síla a odhodlání vzepřít se osudu a předvést okolí svůj neobyčejný vzhled jako dar – proto často pracovali v cirkusech a a jiných zábavných podnicích a často se naučili neuvěřitelným kouskům, kterými ještě více podněcovali zvědavost návštěvníků.

„Největší obliby takové podniky požívaly v 19. a na začátku 20. století ve Spojených státech amerických. Toto netypické prostředí budí zvědavost do dnešních dob, prostředím panoptika se nechali inspirovat i filmoví tvůrci – již roku 1932 natočil Tod Browning na svou dobu nanejvýš kontroverzní snímek Freaks (v překladu zrůdy), v němž v jedné z hlavních rolí účinkoval Johnny Eck – jeden z našich exponátů. Dále můžeme uvést známý americký seriál American Horror Story, jehož celá jedna řada je zasazena do prostředí panoptika v americké cirkuse. Především ale nesmíme opomenout hudební film Největší showman z roku 2017, kde v hlavní roli cirkusového vizionáře P. T. Barnuma exceluje Hugh Jackman,“ uvádí organizátor akce Alfréd Šmíd.

Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie, organizovaným skupinám budou poskytnuty výrazně zvýhodněné ceny vstupného.

Museum of abnormal people bude otevřeno od pondělí 9. března až do neděle 15. března v pasáži obchodního centra Central Most, u vchodu z 1. Náměstí, denně od 10 do 18 hodin. Vstupné bude pro dospělé ve výši 80 Kč, pro děti 40 Kč, důchodci a studenti zaplatí 60 Kč. Pokud výstavu v Litvínově nestihnete, uvidíte ji od pondělí 9. března až do neděle 15. března v mosteckém Centralu.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací