Sobota 26. září 2020
Svátek má Andrea

Most - Špičkově postavené modely letadel, lodí, aut nebo vojenské techniky. Více než zajímavé výjevy v podobě diorám, ale také stavebnice zkompletované jen tak pro radost. To vše nabídne První modelářská výstava spolku Severočeský letecký archiv Most. Tu ve spolupráci s Oblastním muzeem a galerií v Mostě spolek přichystal o víkendu 5. – 6. září v hlavní budově muzea.

„Své modely a v některých případech si troufám i říct, že umělecká díla, bude vystavovat na patnáct modelářů z Mostecka a Kadaně,“ říká kurátor výstavy a místopředseda Severočeského leteckého archivu Most Edvard D. Beneš.

Kromě vystavených modelů akce návštěvníkům nabídne ukázky stavby modelů, zkušení modeláři, kteří budou přítomni, poradí nebo zodpoví dotazy. Připraveny budou i workshopy, při kterých se zájemci o plastikové modelářství dozvědí množství zajímavostí. Své novinky představí i společnost Eduard Model accessories, významný český výrobce plastikových modelů a modelářských doplňků.

Výstava bude zahájena v sobotu 5. září v 10 hodin. Pokračovat bude v neděli 6. září. V sobotu se mohou návštěvníci těšit na ukázky nebo workshopy.

„Pro nás je výstava dalším krokem vzájemné spolupráce muzea a našeho spolku,“ doplňuje předseda Severočeského leteckého archivu Most Karel Otto Novák s tím, že oba subjekty by do budoucna připravily i další akce.

1408modelari2

Severočeský letecký archiv Most je spolek, který si klade za cíl získávat a schraňovat poznatky nejen o letecké historii regionu, ale i jeho novodobé historii vůbec. Založen byl 17. prosince 1991. Za dobu své existence uspořádal čtyři výstavy a několik besed v Litvínově, v Mostě nebo v Žatci. Členové Severočeského leteckého archivu se aktivně věnují tzv. letecké archeologii, kdy vyzvedávají trosky sestřelených nebo havarovaných letadel z období II. světové války, a jsou také často zváni svými kolegy z jiných krajů ČR k pomoci při pátrání po místech havárií. Spolupracují s různými institucemi zabývajícími se studiem a výzkumem v oblasti vojenství a historie, s významnými českými historiky a renomovanými autory literatury faktu.

Členové Severočeského leteckého archivu Most se významnou měrou zasloužili o vybudování několika památníků americkým letcům, kteří při válečných operacích zahynuli na území severních Čech.

Ve spolupráci se Statutárním městem Most připravili tři učební pomůcky pro mostecké školy o historii II. světové války. Od roku 2014 má spolek na starosti chod expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě, který zájemci o vojenskou a válečnou historii najdou v objektu bývalého městského krematoria na starém mosteckém hřbitově. Muzejní sezona zde běží od začátku května do konce října. V listopadu se památník již pravidelně stává dějištěm oslav Dne válečných veteránů.


  • Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč
  • Otevřeno: So, Ne 10:00 – 18:00 hodin.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací