Středa 8. prosinec 2021
Svátek má Květoslava

Litvínov - V Městské knihovně Litvínov se koná výstava Herdulky: paličkovaná krajka od 10. 9. do 5. 11. 2020.

Po květnové výstavě, která se konala na zámku v rámci akce „Poděkování zdravotníkům“ upaličkovaným srdíčkem, přijaly tentokrát krajkářky pohostinnost litvínovské knihovny. Chtějí tak i nadále seznamovat veřejnost s krásou paličkované krajky. To je také jejich hlavním posláním: vracet tradiční historické řemeslo do české části Krušnohoří. Litvínovské krajkářky „Herdulky“ jsou tak pokračovatelky krajkářek, které zde působily již v 16. století. „HERDULKY“ působí pod Partnerským spolkem Litvínov.

Scházejí se každý pátek odpoledne v prostorách litvínovského zámku.

A jak začínaly? Před 12 lety, ze začátku jich byl asi dvacet. Během let některé odešly, některé zase přišly, nyní se scházejí asi v deseti. Neměly ponětí, co se skrývá pod pojmem „paličkovaná krajka“. Žádná netušila, jak ji nitě přitáhnou a upoutají tak, že tato krásná práce bude vyplňovat téměř všechen jejich volný čas a jak je bude těšit.

V minulých letech uspořádaly několik úspěšných výstav (v Litvínově, Janově, v Divadle Rozmanitostí Most, v litvínovské knihovně i v knihovně Meziboří). Významnou akcí byla účast a výstava ve městě krajky ve Vamberku. Paličkované práce nechybí už tradičně na velikonočních a vánočních akcích na litvínovském zámku. Velmi významnou událostí a oceněním pro krajkářky bylo získání v roce 2019 certifikátu Krušnohorská paličkovaná krajka. Letos mají Herdulky možnost získat ocenění Zlatý džbánek, které předává Regionální muzeum v Teplicích, a zúčastnit se vánoční výstavy v Olbernhau.

Krajkářky Herdulky se chtějí podělit o krásu, kterou vytvářejí a chtějí touto krásou rozdávat radost. Snad se jim to touto výstavou podaří. A zájemce o paličkování rády mezi sebou uvítají.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací