Sobota 25. září 2021
Svátek má Zlata

Most – V Oblastním muzeu a galerii v Mostě můžete zavítat do historie královského města pod Hněvínem. To nejlepší z depozitáře výtvarného umění uvidíte do 22. srpna v expozici Návrat do starého Mostu.

Výstava je rozčleněna na tři části, v první části jsou vzpomínky na Most, řekněme 19. a 18. století pohledem soudobých malířů a malířů počátku 20. století. V dalších dvou místnostech je potom výběr nejvýznamnějších a nejvzácnějších exponátů ze sbírky výtvarného umění. Klademe důraz na děkanský kostel v Mostě, z něhož máme největší soubor těchto exponátů,“ říká ředitel Oblastního muzea a galerie v Mostě Michal Soukup.

Vystaven je i detailní model krovu věže kostela nebo obraz neznámého autora ze 17. až 18. století Vraždění jeptišek v Mostě. K jednomu výjevu z napadení města husity se váže legenda o Zahražanskému zázraku. „Jeden z bojovníků se rozhodl mečem či šavlí rozetnout ve dví proslulou zahražanskou Madonu. Jak napřáhl ruku se šavlí a pokusil se přetnout plastiku, tak ona uhnula ráně a pohrozila bezbožníkovi mocným hlasem, načež on padl na kolena v pokoře před Pannou Marií. Tím plastika zůstala zachráněna,“ přibližuje Michal Soukup. Dnes je uložena v Národní galerii. Kromě obrazů a plastik spojených se středověkou a novověkou historií Mostu jsou například k vidění i vzácné Madony a Piety z Litvínova, Lužic, Flájí a Bedřichova Světce.

Otevřeno denně kromě pondělí od 12:00 do 18:00 hodin, So – Ne: 10:00 – 18:00 hodin.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací