Sobota 25. září 2021
Svátek má Zlata
Archivováno

Most - Od 19. září 2017 bude v Oblastním muzeu v Mostě k vidění kopie největší rukopisné knihy světa – Codex gigas, nazývané též podle výjimečného vyobrazení ďábla jako Ďáblova bible.

Fascinující 90x50,5 cm velká kniha vážící 80 kg obsahuje 624 stran a byla napsána pravděpodobně počátkem 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Neznámý tvůrce napsal a barevnými iluminacemi vybavil obří knihu, o jejímž původu se do dneška můžeme jen dohadovat. Odborníci se shodují, že se jedná o dílo vytvořené jednou rukou a jedním autorem se záměrem shrnout veškeré vědění do jediného díla. Ke vzniku rukopisu se vztahuje pověra o hříšném mnichovi, který se chtěl vykoupit z trestu smrti tím, že opíše Písmo svaté do největší knihy na světě za jedinou noc. Když ale zjistil, že to nestihne, povolal na pomoc ďábla, kterého pak z vděčnosti do knihy namaloval.

Kopii rukopisu, nazývaného též Knihou knih či Knihovnou v jedné knize, zhotovil pan Jiří Fogl, knihař ze Žamberka a v rámci výstavy bude promítán i doprovodný film o vniku toho unikátního díla.

Současně s celostátní akcí Týden knihoven ČR 2017 proběhne dne 10. října tematicky zaměřená přednáška.

Výstava je cílena jak pro žáky a studenty Mostecka a přilehlého okolí, tak i pro širokou veřejnost a potrvá do konce října 2017.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací