Kde se pobavit

Koncert s hrou na tajemný historický nástroj je nevšední podívanou

Reklama

Most - Přijměte pozvání na koncert Společná věc, který se uskuteční 26. února v Mostě. Tento koncert propojuje tajemnost historického nástroje s detailností moderní techniky. Výsledkem je audiovizuální projekt představující jedinečný svět rezonance a nevšední filmové projekce inspirované každodenním životem. Koncerty Společná věc již osmým rokem oslovují publikum všech věkových kategorií.

Tomáš Pfeiffer při hře na vodnářský zvon. Foto: www.dub.cz

Nástroj zvaný Vodnářský zvon, který rozeznívá Tomáš Pfeiffer, je neobvyklý i svým vzhledem – vypadá jako obrácený zvon opatřený dvěma madly po bocích. Uvnitř zvonu je voda, na jejíž hladině se odrážejí jednotlivé tóny, vznikají různé geometrické obrazce. Krásnou podívanou je i rozeznění zvonu do fortissima, kdy se začnou kapičky vody v pravidelném rytmu zvedat do výše nad hladinu. Tento úkaz mohou diváci vidět velmi detailně, když jsou po koncertě pozváni k prohlídce nástroje z těsné blízkosti.

Vodnářský zvon je vytvořen ze sedmi symbolických kovů, z nichž každý má pro naladění zvonu svůj nezastupitelný význam. Pozitivní rezonanční tóny, které při hře vznikají, umocňují soulad prostoru, obecenstva i hráče samotného. Podle pradávné tradice procházejí nejen prostorem, ale také námi a harmonizují nás.


Tato zajímavá akce se bude konat v ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě ve středu 26. února v 18. 30 h. Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru, tel. 476 105 314 nebo na www.dub.cz.


Nejen zvon a jeho vlastnosti oslovují diváky, ale také speciální širokoúhlá parabolická scéna, která je vždy postavena na míru danému prostoru. Koncert je členěn do několika skladeb, které na sebe navazují. V počáteční Rezonantia temporum si můžeme vychutnat tóny zvonu Vodnářského a zvonu z chrámu sv. Víta. Neotřelou podívanou je díl Chaos o kráse tvoření prezentovaného fraktály, krása téhož, ale v záběrech přírody, je ve skladbě Via ÓN, jež nás zve do velehor.

Hledání Boha má dva díly - Chrámy a Lidé srdce - a je netradičním úhlem pohledu na posvátná místa naší planety a bytosti, kterým bylo dáno konat zázraky. Odvrácenou tvář našeho uvažování a konání ukazuje Homo zabiens - je mementem proti válce a rostoucímu násilí. Závěrečným Patria Deum vrcholí celý program. Skladba nás zanese do světa, který zatím můžeme vidět jen zprostředkovaně a nad kterým se tají dech – do úžasného jemného světa vesmíru a jeho zákonitostí. Koncert je nejen nevšední podívanou, ale i nabídkou něčeho víc, co se zlehka dotýká našeho nitra.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Strážníci Městské policie v Litvínově Jan Strouhal a Václav Sinkule se v pondělí dopoledne zásadně podíleli na záchraně lidského životy, když dorazili spolu se státními policisty na místo nehody po asi třiceti vteřinách a k rychlé resuscitaci řidiče, kterého za jízdy postihl srdeční kolaps. Strážníci použili přístroj automatický extrení defibrilátor AED. Díky němi u řidiče obnovili základní životní funkce a zachránili mu tím život.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Krátce před půlnocí zastihla hlídka litvínovských strážníků na ulici nezletilého chlapce. Ten strážníkům řekl, že se doma díval na horory, a teď se sám bojí. Matka byla ještě v práci, a tak se rozhodl, že půjde za ní. Strážníci chlapce naložili a převezli ho k prodejně, kde byla jeho matka zaměstnána.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.