Kde se pobavit

Otto Placht vystavuje obrazy v Galerii výtvarného umění v Mostě

Reklama

Most - Galerie výtvarného umění v Mostě připravila rozsáhlou prezentaci díla malíře Otto Plachta. Výstavu nazvanou Coincidentia oppositorum kurátorsky připravil Petr Svoboda, který tak symbolicky vrátil Plachta do míst, jež byla jedním z impulsů pro jeho zásadní pracovní i životní změnu – tedy mnohaletý pobyt v Peru.

Otto Placht v této zemi od roku 1993 střídavě žil a je tak osobou nanejvýš povolanou k autentickému představení tohoto prostředí evropskému divákovi. Jeho tvorba přitom rozhodně není prvoplánovým představením exotiky a raritnosti jihoamerického pralesa, ale zprostředkovává autentický prožitek člověka původně odjinud, který však svůj „nový svět" důvěrně a dobře poznal a našel v něm domov a inspiraci.

V Plachtových obrazech se snoubí barvy a kosmovize peruánských indiánských kultur s evropským symbolismem, mystikou dekadence i surrealistickou expresí a groteskní figurální malbou. Od své první návštěvy Peru patří umělecky oběma světadílům. Vědomě experimentuje s limity poznání, které „rozšiřuje" v duchu tradičních rituálů amazonských šamanů. Vstřebává magickou energii džungle i mýty a tradice v domorodé komunitě indiánů kmene Šipibo na břehu jezera Yarinocha.

Oslovila ho také vizionářská tvorba Pabla Amaringa, v jehož malířské škole USKO-AYAR v Pucallpě vyučoval základy výtvarné anatomie. Tato zkušenost pak rezonuje v jeho cítění s fantaskními světy snění, je návratem k počátku.

Výstava obrazů v mostecké Galerii výtvarného umění představuje malířovu tvorbu z několika posledních let. Jsou na ní zastoupena díla jak s figurálními, tak rostlinnými motivy. Vybraná díla jsou inspirována pralesem, každodenním životem místních obyvatel i jejich mýty. Téměř okamžitě zaujme jejich mnohovrstevnatost, dějovost i barevnost. Ta je založená na výrobě barev z přírodních materiálů pomocí starých osvědčených metod indiánů kmene Šipibó. Na výstavě je možno vidět i několik děl vytvořených přímo pro rozsáhlé prostory galerie v Mostě.

Galerie sídlí v základech přesunutého kostela v Mostě a její otevřený prostor nabízí leckdy nečekané úhly pohledů na vystavovaná díla. Zároveň dokáže umocnit jejich vnímání a posunout jejich kontext.

Výstava obrazů Otto Plachta potrvá do 15. dubna 2014.

Autorka je odborná pracovnice GVU v Mostě

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 23. říjen 2016

  Lahošť - Měsíce komplikací v automobilové dopravě i při cestování autobusy mezi Duchcovem a Teplicemi skončily. Lahošť je znovu průjezdná!

 • 23. říjen 2016

  Litvínov - Podezřele kličkující pomalu jedoucí vozidlo na janovském sídlišti neuniklo pozornosti obsluhy kamerového systému litvínovských strážníků. Na místo proto vyjela hlídka, která slovenskou osádku automobilu zastavila. Řidič strážníkům řekl, že na auto nasadil prázdnou rezervu a jel prý zrovna k čerpací stanici pneumatiku nafouknout.

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Sport

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.