26. února 2017 Svátek má Dorota

Most - Galerie výtvarného umění v Mostě připravila rozsáhlou prezentaci díla malíře Otto Plachta. Výstavu nazvanou Coincidentia oppositorum kurátorsky připravil Petr Svoboda, který tak symbolicky vrátil Plachta do míst, jež byla jedním z impulsů pro jeho zásadní pracovní i životní změnu – tedy mnohaletý pobyt v Peru.

Otto Placht v této zemi od roku 1993 střídavě žil a je tak osobou nanejvýš povolanou k autentickému představení tohoto prostředí evropskému divákovi. Jeho tvorba přitom rozhodně není prvoplánovým představením exotiky a raritnosti jihoamerického pralesa, ale zprostředkovává autentický prožitek člověka původně odjinud, který však svůj „nový svět" důvěrně a dobře poznal a našel v něm domov a inspiraci.

V Plachtových obrazech se snoubí barvy a kosmovize peruánských indiánských kultur s evropským symbolismem, mystikou dekadence i surrealistickou expresí a groteskní figurální malbou. Od své první návštěvy Peru patří umělecky oběma světadílům. Vědomě experimentuje s limity poznání, které „rozšiřuje" v duchu tradičních rituálů amazonských šamanů. Vstřebává magickou energii džungle i mýty a tradice v domorodé komunitě indiánů kmene Šipibo na břehu jezera Yarinocha.

Oslovila ho také vizionářská tvorba Pabla Amaringa, v jehož malířské škole USKO-AYAR v Pucallpě vyučoval základy výtvarné anatomie. Tato zkušenost pak rezonuje v jeho cítění s fantaskními světy snění, je návratem k počátku.

Výstava obrazů v mostecké Galerii výtvarného umění představuje malířovu tvorbu z několika posledních let. Jsou na ní zastoupena díla jak s figurálními, tak rostlinnými motivy. Vybraná díla jsou inspirována pralesem, každodenním životem místních obyvatel i jejich mýty. Téměř okamžitě zaujme jejich mnohovrstevnatost, dějovost i barevnost. Ta je založená na výrobě barev z přírodních materiálů pomocí starých osvědčených metod indiánů kmene Šipibó. Na výstavě je možno vidět i několik děl vytvořených přímo pro rozsáhlé prostory galerie v Mostě.

Galerie sídlí v základech přesunutého kostela v Mostě a její otevřený prostor nabízí leckdy nečekané úhly pohledů na vystavovaná díla. Zároveň dokáže umocnit jejich vnímání a posunout jejich kontext.

Výstava obrazů Otto Plachta potrvá do 15. dubna 2014.

Autorka je odborná pracovnice GVU v Mostě

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.