23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Teplice - Ve dnech 26. dubna až 1. května budou patřit plátna kin v Teplicích, Duchcově a Krupce tomu nejlepšímu z animované tvorby na tradiční filmové přehlídce AniFest.

V soutěžní kategorii Celovečerních animovaných filmů nabídne českému publiku tři významné snímky. Filmy „Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe", „Vánoce Waltera a Tandooriho" a „O Apóstolo" již vzbudily zájem na filmových festivalech po celém světě.

 „Jsme velice rádi, že se do naší soutěže přihlásily filmy, které jsou jedinečné nejen svou délkou a tedy velice náročnou produkcí, ale také úspěchem, který v současnosti zaznamenávají na významných světových filmových přehlídkách. Očekávám, že právě o projekce těchto snímků bude mezi diváky opravdu velký zájem," říká Petr Šplíchal, ředitel festivalu AniFest.

O Apóstolo

Španělský loutkový snímek „O Apóstolo" (režie Fernando Cortizo) v sobě kombinuje tradice a historii severního Španělska. Příběh vypráví o vězni, jemuž se podaří z žaláře uprchnout a pátrá po své dávno ukryté kořisti. To, co nalezne, však bude mnohem horší než osud, ke kterému byl odsouzen. Hrdina potkává zlověstné starce, duchy a podivné kněze, to vše v tajuplné atmosféře, plné napětí ale i humoru. Hudbu k filmu složil uznávaný skladatel a autor soundtracků k mnoha známým filmovým titulům Philip Glass. Jedné z postav propůjčila svůj hlas americká herečka Geraldine Chaplin. Snímek „O Apóstolo" již stihl vyhrát španělskou cenu Fantasporto a získat nominace na Cinema Writers Circle Awards, Goya Awards, Moscow International Film Festival (2012).

Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe

Snímek „Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe" (režie Walter Tournier) pochází ze společné dílny autorů z Chile, Uruguaje a Argentiny. Koprodukcí mezinárodního týmu vznikl 80minutový film, který podle odborníků patří mezi jasné letošní festivalové hity. Loutkový celovečerní film vás zanese do středověku, kdy moře brázdili nebezpeční piráti, a svým komediálním příběhem pobaví celou rodinu. Hlavní postavou snímku je nepříliš charakterní pirát Selkirk, navigátor na anglické galéře Esperanza, která v jižních mořích pátrá po pokladech. Po vzpouře na lodi je Selkirk proti své vůli vysazen na pustém ostrově, kde spřádá svůj plán na pomstu a nakonec získá nový pohled na život. Tvůrci tak s humorem „ukazují pravý" příběh Robinsona Crusoea, který inspiroval spisovatele Daniela Defoe k sepsání jeho slavnému románu.

Vánoce Waltera a Tandooriho

Kanadský film „Vánoce Waltera a Tandooriho" (režie Sylvain Viau) je název dalšího ze soutěžních snímků v délce 80 minut, který budou moci zhlédnout návštěvníci AniFestu. Námět vychází z populárního animovaného seriálu, jehož hlavními postavičkami jsou Walter a Tandoori. Příběh vypráví o městečku v době těsně před Vánocemi, které chce jeho obyvatelům pokazit podnikatel Bill Counter. Jako byznysmen bez skrupulí plánuje postavit obrovský obchodní dům přímo uprostřed města a nic jej v tom nezastaví. Dochází ke znečištění vody a vzduchu, také chování občanů se mění k horšímu. Na scéně se však včas ukáže dvojice Walter a Tandoori a vysvobodí městečko. Tento rodinný film se kvalifikoval mezi 21 kreslených snímků na letošní Cenu akademie (Oscar) v kategorii Nejlepší animovaný film.

Všechny tři snímky se utkají v soutěžní kategorii Celovečerní animovaný film, která si získala věhlas mezi jinými světovými přehlídkami. Např. japonská Gala Colection zařadila AniFest mezi nejzajímavější filmové události. V minulosti v této soutěžní kategorii zazářily české snímky „Fimfárům" či „Autopohádky", ze zahraničních pak britský film „Dead But Not Buried", americký „Idiots and Angels" či polsko-rumunský snímek „Crulic - Cesta na onen svět" a další.


AniFest je největší mezinárodní specializovaný soutěžní festival animované tvorby v České republice. AniFest patří spolu s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a Film festivalem Zlín mezi tři největší filmové festivaly v zemi.Pořadatelé AniFestu navázali na slavnou tradici české animované tvorby a aktivně podporují a propagují současnou animaci prostřednictvím celoročních projektů „Ozvěny AniFestu", „AniFest na školách" a „Školičky animace". Českou animovanou tvorbu propagují v zahraničí prostřednictvím projektu „Nová vlna české animace".


 

 

 

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.