Kde se pobavit

Teplický AniFest představí světové hity

Reklama

Teplice - Ve dnech 26. dubna až 1. května budou patřit plátna kin v Teplicích, Duchcově a Krupce tomu nejlepšímu z animované tvorby na tradiční filmové přehlídce AniFest.

V soutěžní kategorii Celovečerních animovaných filmů nabídne českému publiku tři významné snímky. Filmy „Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe", „Vánoce Waltera a Tandooriho" a „O Apóstolo" již vzbudily zájem na filmových festivalech po celém světě.

 „Jsme velice rádi, že se do naší soutěže přihlásily filmy, které jsou jedinečné nejen svou délkou a tedy velice náročnou produkcí, ale také úspěchem, který v současnosti zaznamenávají na významných světových filmových přehlídkách. Očekávám, že právě o projekce těchto snímků bude mezi diváky opravdu velký zájem," říká Petr Šplíchal, ředitel festivalu AniFest.

O Apóstolo

Španělský loutkový snímek „O Apóstolo" (režie Fernando Cortizo) v sobě kombinuje tradice a historii severního Španělska. Příběh vypráví o vězni, jemuž se podaří z žaláře uprchnout a pátrá po své dávno ukryté kořisti. To, co nalezne, však bude mnohem horší než osud, ke kterému byl odsouzen. Hrdina potkává zlověstné starce, duchy a podivné kněze, to vše v tajuplné atmosféře, plné napětí ale i humoru. Hudbu k filmu složil uznávaný skladatel a autor soundtracků k mnoha známým filmovým titulům Philip Glass. Jedné z postav propůjčila svůj hlas americká herečka Geraldine Chaplin. Snímek „O Apóstolo" již stihl vyhrát španělskou cenu Fantasporto a získat nominace na Cinema Writers Circle Awards, Goya Awards, Moscow International Film Festival (2012).

Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe

Snímek „Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe" (režie Walter Tournier) pochází ze společné dílny autorů z Chile, Uruguaje a Argentiny. Koprodukcí mezinárodního týmu vznikl 80minutový film, který podle odborníků patří mezi jasné letošní festivalové hity. Loutkový celovečerní film vás zanese do středověku, kdy moře brázdili nebezpeční piráti, a svým komediálním příběhem pobaví celou rodinu. Hlavní postavou snímku je nepříliš charakterní pirát Selkirk, navigátor na anglické galéře Esperanza, která v jižních mořích pátrá po pokladech. Po vzpouře na lodi je Selkirk proti své vůli vysazen na pustém ostrově, kde spřádá svůj plán na pomstu a nakonec získá nový pohled na život. Tvůrci tak s humorem „ukazují pravý" příběh Robinsona Crusoea, který inspiroval spisovatele Daniela Defoe k sepsání jeho slavnému románu.

Vánoce Waltera a Tandooriho

Kanadský film „Vánoce Waltera a Tandooriho" (režie Sylvain Viau) je název dalšího ze soutěžních snímků v délce 80 minut, který budou moci zhlédnout návštěvníci AniFestu. Námět vychází z populárního animovaného seriálu, jehož hlavními postavičkami jsou Walter a Tandoori. Příběh vypráví o městečku v době těsně před Vánocemi, které chce jeho obyvatelům pokazit podnikatel Bill Counter. Jako byznysmen bez skrupulí plánuje postavit obrovský obchodní dům přímo uprostřed města a nic jej v tom nezastaví. Dochází ke znečištění vody a vzduchu, také chování občanů se mění k horšímu. Na scéně se však včas ukáže dvojice Walter a Tandoori a vysvobodí městečko. Tento rodinný film se kvalifikoval mezi 21 kreslených snímků na letošní Cenu akademie (Oscar) v kategorii Nejlepší animovaný film.

Všechny tři snímky se utkají v soutěžní kategorii Celovečerní animovaný film, která si získala věhlas mezi jinými světovými přehlídkami. Např. japonská Gala Colection zařadila AniFest mezi nejzajímavější filmové události. V minulosti v této soutěžní kategorii zazářily české snímky „Fimfárům" či „Autopohádky", ze zahraničních pak britský film „Dead But Not Buried", americký „Idiots and Angels" či polsko-rumunský snímek „Crulic - Cesta na onen svět" a další.


AniFest je největší mezinárodní specializovaný soutěžní festival animované tvorby v České republice. AniFest patří spolu s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary a Film festivalem Zlín mezi tři největší filmové festivaly v zemi.Pořadatelé AniFestu navázali na slavnou tradici české animované tvorby a aktivně podporují a propagují současnou animaci prostřednictvím celoročních projektů „Ozvěny AniFestu", „AniFest na školách" a „Školičky animace". Českou animovanou tvorbu propagují v zahraničí prostřednictvím projektu „Nová vlna české animace".


 

 

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 21. říjen 2016

  Lom - Hned dvě dopravní nehody téměř ve stejný okamžik zaměstnaly záchranáře na Litvínovsku. Ke střetu dvou osobních aut došlo nejprve na křižovatce v Lomu. Karambol se obešel naštěstí bez zranění. Zároveň záchranáři vyjížděli na silnici mezi Loučnou a Osekem, kde havarovala mimo vozovku řidička osobního auta, ve kterém cestovalo i šestileté dítě. Auto po nárazu do stromu skončilo na boku.

 • 21. říjen 2016

  Litvínov, Louny - Policie v Litvínově sdělila ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu podvodu 42letému muži z Lounska a 31leté ženě z Litvínova. Muž měl jako pronajímatel bytu vystavit ženě doklady o uhrazení nájmu, které však neuhradila.

 • 20. říjen 2016

  Litvínov - V pátek 21. října to bude již deset let, co do litvínovského Magic baru vstoupil první zákazník. Udržet se deset let na trhu, to už stojí za pořádnou oslavu. A protože žádný bar by nefungoval bez zákazníků, oslava je přichystána pro všechny, kteří sem rádi chodí.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.