Kde se pobavit

Knihovna pořádá unikátní výstavu o mosteckém pivu

Reklama

Most - Unikátní výstavu „Mostecké pivo 1273 až 2013" pořádá městská knihovna v úterý 21. května v bývalé kavárně Poezie. Bude se týkat vývoje pivovarnictví od starého až po nový Most.

Vernisáž, která začíná v 17 hodin, bude spojená s ochutnávkou Mosteckého Kahanu z jediného současného pivovaru ve městě. Dobové pivovarské předměty, fotografie a písemnosti zaplní v expozici prostor po odvezené maketě přesunutého děkanského kostela, která byla půjčená z Německa.

Pivařům v Mostě na mnoho let vyschl pramen. Teď mají Kahan

Poslednímu pivu uvařenému v Sedleci zavřel v roce 1998 kohoutek Radegast. Dávnou mosteckou tradici obnovil až soukromník.

Na měděné pípě je stálá nabídka tří dvanáctek. Světlé, tmavé a polotmavé. A k tomu vždy speciál, pořádně studený, orosený. Třeba pepřová čtrnáctka nebo pšeničné pivo. Lidé nepřikusují k pivu mandle nebo brambůrky, ale pražený slad. Mnohé dámy přestaly chodit do cukrárny a život si oslazují v pivovarské restauraci v Mostě. Mlsají višňové pivo nebo to s příchutí hořkého pomeranče. Podle toho, co sládek vymyslí.

Hornické město má znovu svoje pivo. Zvláštní, jiné, ale své. Po mnohaleté odmlce. Jmenuje se Mostecký kahan a točí ho v budově kina Kosmos. Nejenom točí, ale od listopadu 2009 vyrábějí před očima hostů. Menší varna se nachází přímo v restauraci, stejně jako nerezové spilky.

Vaření nového piva

Nablýskaným nádobám kraluje sládek Lukáš Chrastina. Je vyučený kuchař a číšník. Před několika lety dostal od majitele minipivovaru Luboše Luňáčka šanci starat se mu o hořký mok. „Pro mě to byla zajímavá nabídka, něco nového. Ve škole jsem se výrobu piva učil, ale to byla jen teorie," přiznává Chrastina. A tak začal jezdit na praxe do malých pivovarů. Vaření piva se doučoval i z internetu a knih. Technologii dnes ovládá do posledního detailu a dokáže o ní nadšeně mluvit.

„Naše piva nejsou pasterizovaná ani filtrovaná, není tak ničím špatným ovlivněná jejich chuť," vysvětluje Luňáček. Pivo zatím prodává jen hostům ve své restauraci a v hospodě zdejšího Gama rádia. Točí ho i do vlastních plastových láhví s originální etiketou. Protože je nefiltrované, vydrží ale nanejvýš týden. Pořízení vlastního pivovaru vyšlo Luňáčka na dva miliony korun. To, co vyrobí, prý nestačí. Chtěl by proto časem koupit i větší varny.

Přes zimu mohou lidé ochutnat karamelový nebo pepřový vařený Kahan. Speciály sládek obměňuje jednou za čtrnáct dní. V létě do piva přidává různé příchutě. „Třeba vanilkovou nebo limetkovou. Hodně oblíbená je višeň nebo borůvka," říká Chrastina. Novinky testuje sládek na hostech. Když vidí, že jim pivo chutná, uvaří větší množství. Sládek by jednou rád vyzkoušel uvařit i kopřivové pivo.

Vlastník pivovaru Luňáček říká, že si plní sen. „Po pádu komunismu jsem dělal v restauraci. Vždycky jsem si přál uvařit jednou vlastní pivo," vysvětluje. I název vymyslel sám. „Kahan se už v Mostě dříve vyráběl. Byla to tmavá jedenáctka. Kahan prostě do hornického města patří," usmívá se Luňáček. Název podpořil i výzdobou restaurace, k vidění jsou například staré hornické uniformy a další vybavení. Luňáček je prvním, kdo ve 21. století obnovil starou mosteckou tradici.

Dávná výsada

Právo vařit pivo mělo královské město Most už ve středověku. Udělil mu ho v roce 1273 panovník Přemysl Otakar II. Jeho výroba tehdy patřila mezi přední městské výsady. V téměř dvoukilometrovém okruhu dokonce platil v té době zákaz dalšího vaření piva a všichni místní hostinští směli čepovat jen v tamní varně.

Pivovar v Mostě vznikl v roce 1470. Poslední jeho známá budova pochází z roku 1899. V roce 1902 už patřil k největším v Čechách, zaměstnával pětadevadesát lidí a vyráběl okolo sta tisíc hektolitrů piva ročně. V roce 1905 uvedlo vedení pivovaru na trh světlý ležák Zlatopramen (Goldquell), vyráběný ze speciálních druhů sladu. Podle bavorského způsobu také sládek vařil černé pivo. To bylo z propagačních důvodů nazvané podle mosteckého „vítěze nad husity" z roku 1421 Gorenzova várka (Gorenzbrau). Pivovar dosáhl v letech 1912 až 1913 vrcholu předválečné výroby, vyprodukoval celkem 105 843 hektolitrů piva.

Novodobý krach

Těsně po skončení druhé světové války začal pivovar vyrábět také sodovky, limonády a další nealkoholické nápoje. Po znárodnění byl součástí národních podniků Mostecký pivovar, Krušnohorské pivovary Most, Krušnohorské pivovary Louny a Severočeské pivovary Louny.

Jeho činnost nakonec ukončil odstřel celého areálu v roce 1972, kdy těžké stroje likvidovaly starý Most. Pivovar kdysi stál na okraji Mostu při Žatecké ulici nedaleko Resslových sadů a budovy gymnázia, tam, kde později byla průmyslová škola a nakonec dnešní městské muzeum. Na demolici budovy pivovaru spotřeboval střelmistr dvě a půl tuny střeliva a šedesát tisíc rozbušek.

Ve chvíli, kdy vláda rozhodla o demolici starého Mostu, začala v Sedleci výstavba supermoderního, plně automatizovaného pivovaru. Dělníci ho postavili jako moderní socialistický experiment. Provoz spustil v roce 1976. Kromě několika druhů piv v něm vyráběli i celou řadu nealkoholických nápojů. Od února 1996 existoval pod nošovickou skupinou jako Pivovar Radegast Sedlec. Po vyhlášení konkurzu získal původní název a od září 1998 dožíval pod jménem Pivovar Most. Podle informací z webu pivovary.info.cz v roce 1994 uvařili 233 886 hektolitrů piva. Přitom kapacita byla šest set tisíc hektolitrů. V roce 1995 už byl výstav pivovaru o devět tisíc hektolitrů nižší. Hospodaření skončilo ztrátou šedesát milionů korun. Minusový hospodářský výsledek vedení přičítalo vysokým částkám na opravu a údržbu. Majoritním vlastníkem pivovaru byla od roku 1994 společnost Pivovar Radegast Sedlec.

„Dluh pivovaru už vzrostl na 235 milionů korun, zatímco pohledávky činí pouze jedenadvacet milionů," přiznal v létě 1998 jeho šéf Vlastimil Obadal. Vedení tvrdilo, že v roce 1998 byly náklady na výrobu i přes úsporná opatření o čtyřicet procent vyšší než cena, za kterou se dá pivo prodat. Přes všechny snahy pivovar v říjnu 1998 skončil. „Jakmile se najde kupec, výroba se obnoví," řekl tenkrát konkurzní správce Antonín Stejskal. Ze zavření pivovaru se kromě zaměstnanců neradovali ani prodejci piva a hostinští. Všichni ale svorně tvrdili, že už mají zajištěného náhradního dodavatele. Navíc pivaři se shodovali, že si na jiné pivo zvyknou během několika dní. Většina návštěvníků hospod a restaurací ale netušila, že by mohli nadobro o mostecké pivo přijít.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 27. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Litvínovké strážníky přivolal do kulturního domu starosta Horního Jiřetína. Nacházel se tam totiž opilý muž, který obtěžoval ostatní hosty a odmítal odejít. Po příjezdu strážníku opilec zaútočil i na ně. Naznačoval údery pěstí, a tak mu strážníci nasadili pouta.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.