Pátek 5. červen 2020
Svátek má Dobroslav

Most - Situace, která panuje v posledních dnech a ještě možná dlouho panovat bude, je nelehká, ba dokonce pro některé subjekty likvidační. Když na chvíli odhlédneme od zdravotního rizika a všech s ním spojených nepříjemností, které stále postihují zejména starší lidi, tak se musíme zamyslet i nad dalšími důsledky této dnes již vpravdě celosvětové krize.

Nikdo dnes neumí odpovědět na otázku, jak dlouho bude běžný život lidí více či méně paralyzován. Ruku v ruce s tímto problémem jde samozřejmě také nutný dopad na ekonomickou situaci, která již v těchto dnech prožívá velké otřesy. Podnikatelé, kteří byli nuceni z důvodu opatření vlády České republiky a jejích nevyhnutelných důsledcích uzavřít své provozovny, zažívají možná nejtěžší chvíle ve své obchodní činnosti. Dle slov ministryně financí je pro ně připraven stabilizační balíček. Každý den ovšem vyplouvá na povrch mnoho otázek. Ptám se: budou tato opatření ministryně stačit? Přežijí ti živnostníci, kteří nemají možnost provozovat svůj business prostřednictvím alternativních metod například ve formě e-shopu?

Obrátila se na nás Okresní hospodářská komora (OHK). Vyzývá k pomoci malým a středním podnikatelům, kteří mají svou provozovnu v prostorách spadajících do majetku měst a obcí. V případě města Mostu se jedná například o provozovny v Pasáži U Lva, na Hněvíně a v dalších městem držených nemovitostech. Jednou z forem pomoci, kterou navrhuje OHK, je kupříkladu odpuštění nájmu po dobu uzavření obchodu či restaurace z důvodu nařízení vlády ČR proti šíření viru COVID-19.

Vedení města tato i jiná opatření začala projednávat již před výzvou OHK. Rádi bychom živnostníkům v nelehké obchodní činnosti pomohli s platbami za prostory, které mají nyní uzavřené. Konkrétní formu a v jakém to bude rozsahu ještě diskutujeme. Každopádně si myslím, že vzhledem k nutnosti udržení pracovních míst a s přihlédnutím k nemožnosti generování zisku budeme chtít podnikatelům zajistit odlehčení od jejich povinností spojených s pravidelnými závazky.

Je důležité nyní řešit všechny možné nástroje a opatření, které porazí koronavirus. Zdravotníci a další lidé v první linii bojují každý den s nasazením svého zdraví se záhadnou chorobou, která pravděpodobně změní svět. Obávám se však, že až se jednoho dne probudíme a řekneme si, že to máme za sebou, tak nastane mnoho nových úkolů a výzev, které bude potřeba zdolat. Proto si myslím, že se na ně můžeme připravit již nyní třeba právě podporou zmiňovaných živnostníků. Nemůžeme dopustit, abychom hazardovali s nezaměstnaností. V rámci našich možností na úrovni samosprávy uděláme maximum, abychom nastalou situaci zmírnili.

  • Marek Hrvol, náměstek primátora

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací