Sobota 23. leden 2021
Svátek má Zdeněk

Most – Těžba v lomu ČSA se výrazně přiblížila k hranici stanovených těžebních limitů. Do vytěžení zpřístupněných zásob zbývá už pouhých 12 miliónů tun. Na rychlost a postup dotěžení hnědého uhlí z lomu ČSA má zásadní vliv také sílící trend negativního vnímání hnědého uhlí jako tradiční suroviny pro výrobu energie. Provozovatel lomu ČSA, Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy, proto přistupuje k dalším nezbytným opatřením, která s sebou nesou také zrušení více než 250 pracovních míst.

„Poslední roky přinesly výraznou změnu vnímání uhlí a uhelných zdrojů jako stabilní palivové a energetické základny. Jeho další využívání v energetice České republiky se tak dostalo pod obrovský politický a ideologický tlak, který je výrazně podporován obdobným postupem i v okolních zemích. Součástí tohoto tlaku je na jedné straně zvýhodňování konkurenčních zdrojů a na straně druhé výrazná penalizace uhelné energetiky. To se výrazně promítá do cen za výrobu elektrické energie a vede v konečném důsledku k omezování výroby v tradičních hnědouhelných energetických zdrojích, a tedy i těžby,“ uvedl generální ředitel Severní energetické Petr Lenc.

Severní energetická postupně utlumuje těžbu lomu ČSA již od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě. Po ukončení těžby skrývky v roce 2016 a uzavření hlubinné těžby v bočních svazích lomu ČSA letos na jaře, přijímá firma nyní další zásadní opatření. Jedná se o významnou organizační změnu související s přechodem na jiný směnový režim a nutnost snížit provozní náklady na minimum. V příštím roce se tak nepřetržitý provoz v úsecích Povrchová těžba lomu ČSA a Úprava uhlí Komořany i ve všech souvisejících provozech změní na dvanáctihodinový celotýdenní pracovní režim. Tato změna povede k nezbytnému rušení více než 250 pracovních míst.

„Všem zaměstnancům, kteří budou v návaznosti na tuto organizační změnu propuštěni, náleží odstupné dle kolektivní smlouvy. Odcházející horníci navíc mohou využít závazku státu a požádat o restrukturalizační příspěvek, který naše odborová organizace vyjednala se státem v roce 2016 v souvislosti s rozhodnutím o útlumu těžby na lomu ČSA,“ připomněl Jaromír Franta, předseda SOO CCG. Firma odcházejícím zaměstnancům také zprostředkuje komunikaci s příslušnými úřady.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací