Čtvrtek 18. srpen 2022
Svátek má Helena

Praha - Zástupci rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol a Technické univerzity v Košicích podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci, zejména v oblasti výzkumu a vývoje vodíku. Podpis smlouvy je pokračováním sbližování obou subjektů, které začalo v roce 2021. Posilování spolupráce s akademickým světem v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje je součástí rozvoje aktivit skupiny ORLEN Unipetrol na Slovensku. ORLEN Unipetrol tu dlouhodobě působí v oblasti velkoobchodního prodeje pohonných hmot a dalších rafinérských a petrochemických produktů. V roce 2019 vstoupil na místní trh se svým řetězcem čerpacích stanic ORLEN Benzina a netají se plány na ekologizaci průmyslu a veřejné mobility.

„Technická univerzita v Košicích klade důraz na vědecko-technickou znalostní základnu, inovace a pracovní sílu s cílem utvářet zdravou a udržitelnou budoucnost. To přesně zapadá do našich plánů podílet se na ekologizaci průmyslu a rozvoji vodíkové mobility na Slovensku. Velice mě těší, že se nám podařilo najít pro naše rozvojové plány ideálního partnera,“ řekl Marek Gieroń, jednatel společnosti ORLEN Unipetrol Slovensko.

Podle strategie rozvoje, kterou skupina ORLEN Unipetrol nedávno zveřejnila, chce do roku 2030 vybudovat na Slovensku minimálně 26 vodíkových stanic a jeden vodíkový distribuční terminál. V Česku ORLEN Unipetrol s univerzitami a vysokými školami dlouhodobě úzce spolupracuje nejen v oblasti vzdělávání, ale také v primárním, a zejména aplikovaném výzkumu. Například spolupráce s Vysokou školou chemicko-technologickou trvá již dvacet let. Unikátní projektem je společné Univerzitní centrum umístěné přímo ve výrobním areálu v Litvínově, kde studuje zhruba padesát studentů petrochemické a rafinérské obory. V minulém roce se k tomuto centru připojila i Fakulta strojní Českého vysokého učení technického. Nyní chce skupina ORLEN Unipetrol rozvíjet spolupráci s akademickým světem v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje také na Slovensku.

„Vítáme zájem skupiny ORLEN Unipetrol podílet se na akademickém výzkumu a vývoji budoucího využití vodíku. Očekáváme vědeckou spolupráci a výměnu informací zejména v oblasti snižování emisí, velkokapacitního skladování, přepravy a distribuce nebo technického vrtání,“ řekl Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc., rektor Technické univerzity v Košicích.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist