Úterý 4. srpen 2020
Svátek má Dominik

Lovosice - Společnost Mondelēz International, přední světový výrobce cukrovinek a snacků, představila ve středu 29. května ve své továrně v Lovosicích pozvaným novinářům projekt Harmony. Jde o šetrné a udržitelné pěstování pšenice, ze které se budou od roku 2022 vyrábět všechny sušenky v Evropě.

Do Iniciativy Harmony se zapojilo už 26 zemědělců především ze středních a severních Čech a z Moravy. Ti svou pšenici dodávají dvěma lokálním mlýnům, které zásobují továrny v Lovosicích a Opavě. Čeští spotřebitelé najdou výrobky s logem Iniciativy Harmony nejprve na obalech produktů BeBe Dobré ráno, které se vyrábějí v obou těchto továrnách.

„Naše produkty jsou založeny na dvou surovinách – kakau a pšenici – a pro obě tyto suroviny máme vlastní programy udržitelnosti,“ říká Ivana Tůmová, generální ředitelka společnosti Mondelez pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. „Chceme totiž spotřebitelům nabízet produkty, které jsou nejen vysoce kvalitní, ale také založené na surovinách pěstovaných udržitelným způsobem. Pro projekt Harmony jsme našli podporu v celém našem dodavatelském řetězci, tedy jak u našich mlynářů, tak u samotných pěstitelů,“ vysvětluje Tůmová.

Trvale udržitelné pěstební a zpracovatelské zásady zahrnují opatření, jako je minimalizace užívání pesticidů a umělých hnojiv, a to především díky výběru odolných odrůd pšenice, vhodné rotaci plodin, výsadbě meziplodin či specifické péči o půdu. Pokud dojde k využití pesticidů, musejí být tato ošetření cílená a odůvodněná. Omezení veškerých zásahů pomáhá snížit emise skleníkových plynů a chrání kvalitu půdy a vody. Iniciativa Harmony usiluje také o zachování a zvýšení místní biologické rozmanitosti. Tři procenta pšeničných polí jsou proto ponechána pro osetí speciálně vybranými medonosnými květinami, které opylovačům umožňují po celý rok získávat co nejvíce pylu a medu. Květinové pásy přinášejí rovněž potravu a stanoviště hmyzu, který je důležitý v boji proti parazitům, což také snižuje potřebu používání pesticidů.

„Zapojením do programu Harmony pomáháme dobré věci. Zároveň je to pro nás zodpovědnost, protože jsme uprostřed dodavatelského řetězce, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu. Ručíme za kvalitu sušenkové mouky Harmony, kterou dodáváme do závodů Mondelēz International v Čechách a na Moravě, a je pro nás tedy důležité vybrat si ty správné a zodpovědné partnery, kteří dokáží vypěstovat pšenici podle stanovených standardů Harmony,“ říká Daniel Perner, majitel společnosti Mlýn Perner.

„Naše rodinná farma vyznává principy tradičního přístupu k zemědělství a přírodě. Je pro nás důležité vnímat potřeby krajiny, protože to, jak se k ní budeme chovat my, nám bude ona za pár let oplácet. Iniciativa Harmony stojí na podobných základech. Finanční podpora v podobě vyšší výkupní ceny je příjemným bonusem, který nám pomáhá držet vysoký standard naší práce,“ říká Petr Novák, majitel rodinné farmy Statek Novák Jarpice - Kamenice.

3005mondelez2

Majiel rodinné farmy Statek Novák. Foto: Olga Markuzziová

Program Harmony vznikl ve Francii v roce 2008 v partnerské spolupráci zaměstnanců společnosti Mondelēz International, mlynářů, pěstitelů mouky a zemědělských družstev. Na jeho vývoji se podílely i neziskové a výzkumné organizace. Zemědělci zapojení do programu Harmony uplatňují trvale udržitelné pěstební a zpracovatelské metody, šetří vodou, chrání půdu i biodiverzitu a snižují emise oxidů uhlíku. Odměnou za to je jim vyšší výkupní cena. Správné dodržování stanovených postupů je předmětem pravidelných auditů. V současnosti je do Iniciativy Harmony zapojeno 1 700 zemědělců, 13 mlýnů a 21 družstev z šesti zemí, Francie, Belgie, České republiky, Itálie,Polska a Španělska. V roce 2017 vyprodukovali 177 tisíc tun pšenice pro výrobu sušenek jednotlivých značek společnosti. Rozšiřováním programu Harmony by měla roční produkce pšenice do roku 2022 vzrůst na více než 280 tisíc tun.

Společnost Mondelez Czech Republic, s.r.o., je součástí skupiny společností Mondelēz International, která je předním světovým výrobcem cukrovinek a pečených produktů. Skupina v současné době zaměstnává více než 80 tisíc lidí a své výrobky prodává ve 150 zemích světa. Mezi její nejznámější značky patří čokolády Milka a Cadbury, sušenky Oreo a LU nebo žvýkačky Trident. Do portfolia produktů na českém a slovenském trhu patří značky BeBe Dobré ráno, Opavia, Brumík, Fidorka, Figaro, Halls, Kolonáda, Miňonky či TUC. Mondelēz International je v České republice a na Slovensku jedničkou ve výrobě cukrovinek a pečených produktů. Ve čtyřech továrnách, dvou obchodních jednotkách a centru sdílených služeb zaměstnává téměř 2,5 tisíce lidí. Obchodní zastoupení firmy zde prodává 500 produktů pod 16 značkami.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací