Úterý 7. červenec 2020
Svátek má Bohuslava

Lom - Rodák z Lomu u Mostu od prvních krůčků směřoval do tátovy garáže, pak se vyučil a jak jinak, než automechanikem, a v tomto oboru podniká dodnes. Jelikož následoval svého otce a k ježdění po různých závodech přidal i touhu závodit sám, začal se postupně od závodů motokár věnovat závodům do vrchu.

Kromě účasti v Českém poháru v rallye, kde představil jako spolujezdec posádky Jurčo-Zelenka s vozem Škoda 130 L, se později v roce 1995 podíval při testech formule Škoda pod pokličku týmu Vikomt u J. Schwarze. V roce 1999 přestavěl Petr Zelenka svůj rallyecrossový Golf na vrchařský speciál. Kolem roku 2001 se Petr pravidelně umisťoval v seriálu Triola Cup.

Z kariéry ještě vystřihněme okamžiky, kdy Petr Zelenka přesedá do Oplu Kadett, či BMW 325 vlastní úpravy a jezdil s nimi vytrvalostní závody automobilů na okruzích. V sezóně 2006 přesedá do Nissanu GTi a odváží do svého bydliště dva zlaté poháry z Carboniacupu. V letech 2013-2017 jezdil s vozem Suzuki Swift v Carboniacupu do 1600ccm.

ROZHOVOR

Petře, jak dneska koukáš na svou závodní historii, co by si ze své závodní kariéry vyzdvihl?

Neměl bych zapomenout na velmi úspěšné období s vozem VW Golf gti ve skupině H, se kterým jsem za vydatné podpory firmy Buchen ekoservis dosahoval těch nejvyšších umístění a završením byl titul v roce 2005.

Asi existují i okamžiky, které by jsi raději zapomněl?

Ano, ale i přes občasné nezdary ve shánění finančních prostředků mi chuť do závodění nechybí, bylo samozřejmě i několik kolizí, ale ty k jízdě na hraně prostě patří.

Jak koukáš na účasti v kopcových a okruhových závodech, co tě přivedlo na okruhy?

Rozdíl je v tom, že energii vydanou na přípravu samotného vozu a mne je možné na kopcích prodat jen v malém časovém úseku, stačí pak malá chybička a výsledek se nedostaví, naproti tomu okruhové závodění je k menšímu zaváhání shovívavější a dá se na výsledku pracovat po celý den, neméně působivé je i prostředí, ve kterém se může blýsknout váš sponzor a partneři.

1102petrzelenkasuzuki

V Suzuki Swift v Carboniacupu. Foto: Radoslav Holan

Jezdil jsi se Suzuki Swift, loni naopak provětral poprvé formule, jaký je rozdíl v těchto vozech?

Rozdíl je znatelný, cestovní vůz promine svou pružnější konstrukcí sem tam i výlet mimo trať a nevyžaduje takovou koncentraci a přesné řízení, naproti tomu formule, pokud se budeme bavit o jízdě na špičce, nepromine sebemenší zaváhání, loni nás v Mostě jelo 6 vozů ve dvou vteřinách, a tam mi věřte, není prostor na sebemenší zaváhání, zvláště když se ve čtvrtém kole prodíráte vozy jedoucími o kolo zpět.

Jak by jsi zhodnotil loňskou sezónu?

Byla to sezóna protkaná výzvami, napětím, radostí, ale také občasným výletem mimo trať. Výzvy mám ale rád, a tak jsem se učil a nakonec završil celkovým vítězstvím v kategorii do 2000ccm, hlavní zásluhu na tom ovšem má pan Radek Polák, bez jehož přízně bych v tomto prestižním prostředí nemohl účinkovat, jeho záměr propagovat firmu Lutopol, kterou úspěšně vede, se vydařil a splnil si tak sen, jehož jsem byl součástí, ale pokračuje, vznikl totiž Lutopol Racing Team, ve kterém sám majitel bude vodit jeden z vozů formule Renault. Štěstí přeje připraveným a odvážným, a tak není pochyb, že se bude opět na scéně této kategorie na co dívat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů na závodních tratích.

  • Vláďa Rožánek a Petr Zelenka

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací