Pondělí 6. červenec 2020
Svátek má Mistr Jan Hus

Litvínov, Louny - 3. února 1920 se narodil malíř a vysokoškolský pedagog docent Zdeněk Sýkora, který se trvale zapsal do poválečného československého, českého i světového umění.

Dnes patří k světovým průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla a jeho práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách moderního umění.

10. prosince 1991 bylo lounskému rodákovi uděleno ocenění Čestný občan města Loun, v roce 2003 ho francouzský ministr kultury vyznamenal titulem Rytíř řádu umění a literatury a roku 2005 obdržel rakouskou cenu Herberta Boeckla za celoživotní dílo.

Současnou poctou je právě začínající výstava „Zdeněk Sýkora 100“ v pražském Schönkirchovském paláci, kterou až do 21. března 2020 pořádá Galerie Zdeněk Sklenář.

Asi největší dílo, které má připomínat památku výtvarníka Zdeňka Sýkory, je černobílá mozaika před Vrchlického divadlem v Lounech. V Litvínově ho připomíná mozaika v Citadele, která byla dlouhou dobu považována za zničenou. Při rekonstrukci ji našli pod sádrokartonovou příčkou. Další jeho instalace je na chodníku a zdi ve Studentské ulici u obchodů naproti Sokolovně.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací