22. února 2017 Svátek má Petr

Litvínov - Zkušenost s výcvikem služebních psů si vyměnili psovodi Městské policie Litvínov s velitelem psovodů Městské policie Reidsville v Severní Karolíně Woodym Hutchensem. S městskou policií v severokarolínském městě udržují litvínovští psovodi dlouhodobě kontakt.

 

Woodyho Hutchense nyní vyslal tamní department na stáž do České republiky, během níž se seznámí se způsoby výcviku služebních psů u nás a představí metody, které při výcviku využívají v Americe. Během týdne navštíví kromě litvínovských strážníků také psovody Policie ČR a setká se s krajským radním pro bezpečnost Martinem Klikou.

Woodyho Hutchense přivítal v Litvínově velitel městské policie Zdeněk Urban. Nejprve strážníci se svou zámořskou návštěvou diskutovali o postavení služebních psů v Severní Karolíně a u nás. Mimo jiné se dozvěděli, že služební pes v Reidsville musí skládat zkoušky každý týden. Když ale pes odchází do „psího důchodu“, dostává nejen služební placku, ale také výsluhu, která mu zajistí spokojené dožití.

Během své aktivní služby dokážou městské policii přinést vysoké výdělky. Stát totiž platí podíl ze všeho, co pochází z kriminální činnosti a je to odhaleno díky služebnímu psu. Jedná se zejména o drogy. „Během jediného týdne tak můj služební pes vydělal třicet tisíc dolarů,“ pochválil svého psa Woody Hutchens.

Služební psi jsou v Reidsville významnou složkou městské policie. Ve službě jsou označeni služebním odznakem a chráněni stejně, ne–li více, než psovodi. Na služebního psa nesmí nikdo zaútočit, nesmí ho úmyslně ani dráždit.  Na čtyřicetitisícové město mají strážníci deset psů a deset psovodů, ale je to podle jejich velitele stále málo. Litvínov má v současné době čtyři psy a čtyři psovody.

Po diskuzi předvedli psovodi svému hostu ukázku výcviku místních psů. Vedoucí litvínovských psovodů Pavel Zícha představil služebního psa Zara. Tříletý temperamentní pes udělal na Woodyho Hutchense velký dojem. „Je to skvělý pes dobře cvičený, kterého bych okamžitě sbalil a odvezl ho k nám do Reidsville,“pochválil Zara. Ostatní psi také neudělali litvínovským psovodům ostudu a ukázka jejich výcviku se povedla. „Velmi mě překvapila výborná organizace výcviku služebních psů v Litvínově. Chválím také vybavení strážníků psovodů, a hlavně kvalitu ochranných obleků pro výcvik psů. My je rovněž nakupujeme v České republice,“ dodal Woody Hutchens.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.