Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli.   Audioverze Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli. GSpeech
Čtvrtek 27. duben 2017
Svátek má Jaroslav
Archivováno

Horní Jiřetín – Prolomení těžebních limitů je měsíc před volbami do poslanecké sněmovny znovu aktuálním tématem. Živě se o něm diskutovalo třeba na litvínovském náměstí minulý týden. Co zaznělo? Kdo je pro těžbu a za jakým podmínek a kdo proti?

Zachování územních limitů těžby, které od roku 1991 chrání zejména město Horní Jiřetín před zbouráním, bylo hlavním tématem shromáždění, které společně zorganizovala občanská sdružení Litvínov občanům, Kořeny a Testament. Několik set lidí nejen z Litvínova, kde se ve čtvrtek 19. září shromáždění Den pro limity konalo na náměstí T.G.Masaryka, přišli podpořit Radim Šrám, předseda komise životního prostředí Akademie věd či Martin Říha, který jako tehdejší náměstek ministra životního prostředí byl spoluautorem vládního usnesení o limitech.

Vědci: Limity jsou důležité pro životní prostředí

Radim Šrám potvrdil nutnost zachování limitů těžby i v dalších letech. „Komise životního prostředí akademie věd právě dnes znovu potvrdila svůj názor, že z mnoha odborných hledisek jsou územní limity těžby v Ústeckém kraji důležitým nástrojem pro ozdravění zdraví a životního prostředí místních lidí."

Vladimír Buřt: Jiřetín těžařům nedáme

Hornojiřetínský místostarosta Vladimír Buřt především poděkoval starostovi Litvínova Milanovi Šťovíčkovi především za úsilí, s nímž se mu jako poslanci parlamentu podařilo prosadit odstranění možnosti vyvlastnit majetky obyvatel a obcí kvůli těžbě. „Za většinu lidí z Horního Jiřetína můžu slíbit, že Jiřetín těžařům nedáme a vytrváme," zdůraznil při svém vystoupení.

Tereza Otcovská z pořádajícího sdružení Kořeny k tomu dodala: „Studuji v Praze a pro můj návrat do rodného Litvínova bude rozhodující, jestli budou limity zachovány. Pokud by mělo být naše město obklíčeno doly, nemají zde mladí žádnou perspektivu."

Skutečnost, že se problematika zachování těžebních limitů netýká pouze Mostecka, zdůraznili ve svých vystoupeních také starostové Háje u Duchcova Karel Drašner a Malých Žernosek Petr Liška. „Chráněná ložiska uhlí jsou pod dalšími více než dvaceti obcemi v kraji a jakmile připustíme prolomení limitů, hrozí reálně těžba i pod nimi," připomněl Karel Drašner a Petr Liška k tomu dodal: „Jsem rád, že celostátní Sdružení místních samospráv jednoznačně podpořilo zachování územních limitů a postavilo se tak na stranu obcí, ohrožených těžbou."

Kádner: O prolomení těžebních limitů ať rozhodne referendum

Stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban považuje prolomení limitů naopak za velmi důležité z hlediska ekonomiky a zároveň zachování pracovních míst v Ústeckém kraji.

Lídr Hnutí Úsvit v Ústeckém kraji David Kádner (také současný poslanec a starosta Nové Vsi v Horách), by zodpovědnost politiků přenesl na běžné obyvatele. „Jako občan můžu mít jakýkoliv názor, ale jako představitel obce se musím řídit tím, abych nepoškodil svým rozhodnutím obec, a hlavně chci udělat všechno pro to, abych pro případné rozhodnutí získal silný mandát od lidí. Jako nejideálnější způsob rozhodnutí se mi proto jeví referendum. Myslím si, že když se bavíme o otázce, jejíž odpověď přímo ovlivní naše životy na dalších minimálně 70 let, měli bychom mít hlubší a širší mandát než od zastupitelstva jednoho volebního období," uvedl.

Zelení jsou proti

„V poslední době slýcháme různé návrhy, jak nařízení vlády obejít či revidovat. Strana zelených jako jediná na politické scéně na zachování limitů trvá, a to bez jakýchkoli dalších ale," říká k tématu lídr ústecké kandidátky Jiří Škoda.

Napsal
Oldřich Hájek
Author: Oldřich HájekEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Více od autora

  Audioverze Horní Jiřetín – Prolomení těžebních limitů je měsíc před volbami do poslanecké sněmovny znovu aktuálním tématem. Živě se o něm diskutovalo třeba na litvínovském náměstí minulý týden. Co zaznělo? Kdo je pro těžbu a za jakým podmínek a kdo proti? (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Zachování územních limitů těžby, které od roku 1991 chrání zejména město Horní Jiřetín před zbouráním, bylo hlavním tématem shromáždění, které společně zorganizovala občanská sdružení Litvínov občanům, Kořeny a Testament. Několik set lidí nejen z Litvínova, kde se ve čtvrtek 19. září shromáždění Den pro limity konalo na náměstí T.G.Masaryka, přišli podpořit Radim Šrám, předseda komise životního prostředí Akademie věd či Martin Říha, který jako tehdejší náměstek ministra životního prostředí byl spoluautorem vládního usnesení o limitech. Vědci: Limity jsou důležité pro životní prostředí Radim Šrám potvrdil nutnost zachování limitů těžby i v dalších letech. „Komise životního prostředí akademie věd právě dnes znovu potvrdila svůj názor, že z mnoha odborných hledisek jsou územní limity těžby v Ústeckém kraji důležitým nástrojem pro ozdravění zdraví a životního prostředí místních lidí. Vladimír Buřt: Jiřetín těžařům nedáme Hornojiřetínský místostarosta Vladimír Buřt především poděkoval starostovi Litvínova Milanovi Šťovíčkovi především za úsilí, s nímž se mu jako poslanci parlamentu podařilo prosadit odstranění možnosti vyvlastnit majetky obyvatel a obcí kvůli těžbě. „Za většinu lidí z Horního Jiřetína můžu slíbit, že Jiřetín těžařům nedáme a vytrváme, zdůraznil při svém vystoupení. Tereza Otcovská z pořádajícího sdružení Kořeny k tomu dodala: „Studuji v Praze a pro můj návrat do rodného Litvínova bude rozhodující, jestli budou limity zachovány. Pokud by mělo být naše město obklíčeno doly, nemají zde mladí žádnou perspektivu. Skutečnost, že se problematika zachování těžebních limitů netýká pouze Mostecka, zdůraznili ve svých vystoupeních také starostové Háje u Duchcova Karel Drašner a Malých Žernosek Petr Liška. „Chráněná ložiska uhlí jsou pod dalšími více než dvaceti obcemi v kraji a jakmile připustíme prolomení limitů, hrozí reálně těžba i pod nimi, připomněl Karel Drašner a Petr Liška k tomu dodal: „Jsem rád, že celostátní Sdružení místních samospráv jednoznačně podpořilo zachování územních limitů a postavilo se tak na stranu obcí, ohrožených těžbou. Kádner: O prolomení těžebních limitů ať rozhodne referendum Stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban považuje prolomení limitů naopak za velmi důležité z hlediska ekonomiky a zároveň zachování pracovních míst v Ústeckém kraji. Lídr Hnutí Úsvit v Ústeckém kraji David Kádner (také současný poslanec a starosta Nové Vsi v Horách), by zodpovědnost politiků přenesl na běžné obyvatele. „Jako občan můžu mít jakýkoliv názor, ale jako představitel obce se musím řídit tím, abych nepoškodil svým rozhodnutím obec, a hlavně chci udělat všechno pro to, abych pro případné rozhodnutí získal silný mandát od lidí. Jako nejideálnější způsob rozhodnutí se mi proto jeví referendum. Myslím si, že když se bavíme o otázce, jejíž odpověď přímo ovlivní naše životy na dalších minimálně 70 let, měli bychom mít hlubší a širší mandát než od zastupitelstva jednoho volebního období, uvedl. Zelení jsou proti „V poslední době slýcháme různé návrhy, jak nařízení vlády obejít či revidovat. Strana zelených jako jediná na politické scéně na zachování limitů trvá, a to bez jakýchkoli dalších ale, říká k tématu lídr ústecké kandidátky Jiří Škoda. var loadAsyncDeferredFacebook = function() { (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = //connect.facebook.net/cs_CZ/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script, facebook-jssdk)); } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredFacebook, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredFacebook); else window.onload = loadAsyncDeferredFacebook; fSdílet Tweet var loadAsyncDeferredTwitter = function() { var d = document; var s = script; var id = twitter-wjs; var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?http:https;if(!d.getElementById(id)){ js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+://platform.twitter.com/widgets.js;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);} } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredTwitter, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredTwitter); else window.onload = loadAsyncDeferredTwitter; window.___gcfg = { lang: cs }; var loadAsyncDeferredGooglePlus = function() { var po = document.createElement(script); po.type = text/javascript; po.async = true; po.src = https://apis.google.com/js/plusone.js; po.innerHTML = {lang: cs}; var s = document.getElementsByTagName(script)[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); }; if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredGooglePlus, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredGooglePlus); else window.onload = loadAsyncDeferredGooglePlus; NapsalAuthor: Oldřich HájekEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById(cloakded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963).innerHTML = ; var prefix = ma + il + to; var path = hr + ef + =; var addyded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963 = oldrich.hajek + @; addyded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963 = addyded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963 + e-mostecko + . + cz; var addy_textded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963 = oldrich.hajek + @ + e-mostecko + . + cz;document.getElementById(cloakded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963).innerHTML += +addy_textded47cc007509f3c99ce8c2bc7303963+; Více od autoraNa tohle mohou být nemocnice v Mostě a Ústí hrdé! Nové přístroje za miliony umožní nejkvalitnější péči nedonošeným dětemTřínohá fenka Ťapka má novou parťačku z útulku na canisterapiiOBRAZEM: Tady se začíná stavět obří továrna na pneumatiky. Přinese až 1500 místZámek Stekník otevírá své interiéry, návštěvníci poprvé uvidí i stavební úpravyNeoblečená dívka utekla z domova, skoro nahou ji vyhnala ven matka GSpeech

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

×

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

×