Úterý 25. únor 2020
Svátek má Liliana

Litvínov - Docela velké divadlo Litvínov začalo v režii Jurije Galina zkoušet inscenaci Vladimíra Gubareva Sarkofág Černobyl. Premiéra surrealistického dramatu se uskuteční 11. října od 19 hodin.

Režiséra a uměleckého šéfa Docela velkého divadla přimělo k uvedení hry několik událostí.  “Mlčení, zatajování a lži provázejí každou ruskou jadernou havárii. Lidský život jako by byl bezcenný. A přesto v Česku z nejvyšších míst zaznívají hlasy, že by další blok české atomové elektrárny měla stavět ruská firma a lže se o tom, jak by pro ČR bylo partnerství s Ruskem užitečné. Nebylo. Žil jsem v Rusku 47 let. 29 let jsem už ale doma tady a chci mít čisté svědomí. Už více než 10 let varuju před “přátelstvím” s putinovským Ruskem, které vede hybridní válku s celým pokrokovým světem. Agent CIA v černobylské elektrárně byl pro mě poslední kapkou. Proto se svými lidmi začínám zkoušet Sarkofág, příběh o Černobylu. O nebezpečí lži, zatajování a neodpovědnosti vedoucí k tragédii, na kterou byly pravda, láska a schopnosti obyčejných lidí příliš krátké. A proč to zkoušíme? Aby to lidi věděli, jak říká Bulgakov, aby to věděli," uvádí Jurij Galin, umělecký šéf Docela velkého divadla Litvínov.

Jaderné havárie, které divadlo připomíná v souvislosti s nastudováním nové hry:

  • V roce 1986, došlo k havárii sovětské atomové elektrárny v Černobylu. Sověti ji přiznali až když je usvědčilo švédské měření radiace v ovzduší. Mezitím lidé bez funkčních ochranných pomůcek havárii likvidovali. Sověti mlčeli.
  • Nad Evropou, kde se pod jarním sluncem bezstarostně procházeli neinformovaní lidé se svými dětmi, plul radioktivní mrak. Sověti mlčeli.
  • V roce 1989 se v Barentsově moři potopila jaderná ponorka Komsomolec. Zemřelo 49 lidí. Sověti mlčeli.
  • Dnes, po 30 letech je v okolí vraku osmset tisíckrát vyšší radiace než je norma. Rusové mlčí.
  • V roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz a Rusové si výměnou za sliby, které později nesplnili, nechali veškerou jadernou výzbroj.
  • V roce 2000 došlo k výbuchu na atomové ponorce Kursk. Na palubě bylo 118 vojáků. Celý svět nabízel pomoc s jejich záchranou. Rusko odmítlo. Všichni zemřeli.
  • V květnu 2019 uvedla HBO skvělý, neuvěřitelně silný britsko americký seriál Černobyl, který použil veškeré zjistitelné informace o havárii a zasáhl tak diváky po celém světě.
  • V červenci 2019 vypukl požár na ruské atomové ponorce Lošarik. 14 mrtvých. Důvod plavby? Tajný.
  • 27.července 2019 zveřejnili Rusové trailer svého seriálu o černobylské havárii. V něm pátrá hodný agent KGB po zlém agentovi CIA pohybujícím se před výbuchem v elektrárně. „Ukážeme divákům, co se zde skutečně dělo,” říká režisér seriálu.
  • 8.srpna 2019 explodoval v Archangelsku testovaný raketový motor na jaderné palivo. Přiznaných 5 mrtvých, uzavřená část Bílého moře a informační embargo.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací