Neděle 9. srpen 2020
Svátek má Roman

Litvínov - Studentská vědecká konference oceňuje mladé vědce, kteří se svými výzkumnými pracemi řadí mezi špičku. Patří mezi ně i studenti z litvínovské Scholy Humanitas, přírodovědně zaměřené střední školy.

Jak moc je znečištěné okolí čerpacích stanic? Mohou být staré pražce zdrojem znečištění půdy? S takovými pracemi a jejich výsledky předstoupili litvínovští studenti před publikem na půdě univerzitního centra přímo v areálu litvínovského chemického závodu a prezentovali své výsledky. Rozděleni byli do čtyř středoškolských sekcí. Dohromady se jich účastnilo 37 mladých vědců.

Na třetím místě skončila Dominika Dresslerová. Její práce se zabývala kontaminací půdy v okolí čerpacích stanic organickými látkami. Výsledky zpracovávala v laboratořích Unicre. A co zjistila? „Půda je kontaminovaná, ale ne produkty z benzínky, ale z výfukových plynů projíždějících automobilů,“ přibližuje Dominika.

Druhé místo ve své sekci obsadil Aleš Barák. A jeho téma? Kontaminace půdy polycyklickými aromatickými uhlovodíky a těžkými kovy ze železničních pražců. „Jednalo se o uskladněné staré dřevěné pražce. Potvrdilo se, že impregnát se dostává do půdy,“ shrnuje. Měřil dvě oblasti – staré nádraží v Kyjicích a Oseku a obě porovnával. „V Kyjicích jsou hodnoty až 4tisíckrát vyšší hodnoty nad normou. I v Oseku byly hodnoty překročeny, ale ne o tolik,“ dodává.

Na druhém místě se rovněž umístila Karolína Gálová s prací na téma příprava pevných standardů z katalyzátorů pro rentgenovou fluorescenci, kterou prováděla ve spolupráci s firmou Eurosupport z areálu Unipetrolu. „Soutěž je prospěšná z hlediska osobního rozvoje, můžeme své práce představit před větším publikem, před odborníky,“ hodnotí svoji úspěšnou účast na studentské vědecké konferenci.

„Pokud někdo tvrdí, že dnešní generace Z není kreativní, pak se mýlí. Byl jsem nadšen nápady, se kterými studenti přišli a podívali se na zdánlivě nudný obor chemie z nejrůznějších úhlů. Dokázali spojit vědu s praktickým využitím,“ říká profesor Zdeněk Bělohlav, prorektor VŠCHT v Praze.

„Pro školu je to velký úspěch, naše umístění vypovídají o kvalitě prací a nemalou zásluhu na tom mají i učitelé, kteří práce studentů vedou,“ děkuje za úspěchy Scholy Humanitas zástupce ředitele Ladislav Turbák.

Soutěž pořádá Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum a skupina Unipetrol.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací