Zprávy z Litvínova

Žáci obrnické školy vystavují své práce v Litvínově

Reklama

Obrnice - Výtvarné práce žáků druhého stupně základní školy v Obrnicích si do konce dubna mohou prohlédnout pacienti, doprovod i návštěvníci Krušnohorské polikliniky v Litvínově.

Její vedení vyčlenilo k prezentaci 31 kreseb, maleb a grafik spojovací chodbu mezi oběma budovami zdravotnického zařízení ve 2. patře. „Touto chodbou projdou denně stovky lidí. Už nyní je jisté, že jsme zvolili správně. Muži, ženy i děti se u obrazů zastavují a pochvalují si je. A to bylo právě cílem. Zpestřit pacientům návštěvu polikliniky a zprostředkovat jim estetický zážitek," řekl při páteční vernisáži jednatel polikliniky Jindřich Vinkler.

Žáci pod vedením učitelky Hany Matuštíkové představují své umění v překvapivém množství výtvarných technik: kresby redisovým perem a tuší, malbu pastelem, rozehřátým voskem, enkaustickou žehličkou či akční malbu – dripping. Z grafických technik pak linoryt, suchou jehlu, monotyp, tisk z textilní koláže a igelitu nebo gumotisk.

„Tuto rozmanitost umožňuje nadstandardní vybavení výtvarné dílny v naší škole. Je to výsledek skvělé spolupráce s obcí, která investovala jak do špičkové výbavy dílny, tak také hudební učebny. Vstříc nám vychází i vedení školy. Výtvarnou výchovu spojilo do dvouhodin, takže můžeme pracovat nerušeně i o přestávce, což dětem vůbec nevadí. Důležité také je, že dílna slouží výhradně pro účely výtvarné výchovy. Řada technik totiž představuje poměrně špinavou práci, po dokončení prací je třeba dílnu uklidit. Kdyby se v ní střídaly třídy v jiných předmětech, bylo by to velmi obtížné," vysvětlila Matuštíková.

Výtvarná dílna získala nedávno i novou keramickou pec za 50.000 korun. Škola si pomůcku pořídila díky věcnému daru členů mosteckého Rotary Clubu. Výstava v litvínovské poliklinice je pokračováním spolupráce obou partnerů. „Naším cílem je vychovávat mladou generaci a všetranně rozvíjet schopnosti dětí bez ohledu na jejich národnostní příslušnost. Jsme rádi, že škola získala dalšího partnera. Prezentace práce žáků napomůže upevnění jejich sebevědomí a posílení hrdosti. Nemusejí se tak cítit ušlápnutí, že pocházejí z problémové lokality, kde žije téměř 40 procent Romů. Výstava dokazuje, že máme řadu šikovných dětí," uvedla starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Nadané obrnické děti získaly i příslib pomoci Rotary Clubu. „Pokud se rozhodnout studovat na umělecké škole, využijeme kontaktů našich členů. Studenty podpoříme i finančně, můžeme uhradit případné školné," potvrdil Vinkler, který je členem Rotary Clubu Most.

V posledních dvou letech žáci obrnické školy vystavují své výtvarné práce po páté, jejich umění zájemci zhlédli například v mostecké knihovně či kostele v Bedřichově Světci. Prestižní bude určitě připravovaná expozice v prostorách ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

VÍTE ŽE?

Základní školu v Obrnicích navštěvuje 300 žáků, za vzděláním sem dojíždějí i chlapci a dívky z řady okolních obcí. Do současných prostor se škola přestěhovala v roce 1972. Obec Obrnice investovala loni do oprav a modernizace školního komplexu 20 milionů korun. Práce zahrnovaly výměnu oken za plastová a zateplení obvodového pláště a střechy.

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.