Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli.   Audioverze Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli. GSpeech
Úterý 25. duben 2017
Svátek má Marek
Archivováno

Obrnice - Výtvarné práce žáků druhého stupně základní školy v Obrnicích si do konce dubna mohou prohlédnout pacienti, doprovod i návštěvníci Krušnohorské polikliniky v Litvínově.

Její vedení vyčlenilo k prezentaci 31 kreseb, maleb a grafik spojovací chodbu mezi oběma budovami zdravotnického zařízení ve 2. patře. „Touto chodbou projdou denně stovky lidí. Už nyní je jisté, že jsme zvolili správně. Muži, ženy i děti se u obrazů zastavují a pochvalují si je. A to bylo právě cílem. Zpestřit pacientům návštěvu polikliniky a zprostředkovat jim estetický zážitek," řekl při páteční vernisáži jednatel polikliniky Jindřich Vinkler.

Žáci pod vedením učitelky Hany Matuštíkové představují své umění v překvapivém množství výtvarných technik: kresby redisovým perem a tuší, malbu pastelem, rozehřátým voskem, enkaustickou žehličkou či akční malbu – dripping. Z grafických technik pak linoryt, suchou jehlu, monotyp, tisk z textilní koláže a igelitu nebo gumotisk.

„Tuto rozmanitost umožňuje nadstandardní vybavení výtvarné dílny v naší škole. Je to výsledek skvělé spolupráce s obcí, která investovala jak do špičkové výbavy dílny, tak také hudební učebny. Vstříc nám vychází i vedení školy. Výtvarnou výchovu spojilo do dvouhodin, takže můžeme pracovat nerušeně i o přestávce, což dětem vůbec nevadí. Důležité také je, že dílna slouží výhradně pro účely výtvarné výchovy. Řada technik totiž představuje poměrně špinavou práci, po dokončení prací je třeba dílnu uklidit. Kdyby se v ní střídaly třídy v jiných předmětech, bylo by to velmi obtížné," vysvětlila Matuštíková.

Výtvarná dílna získala nedávno i novou keramickou pec za 50.000 korun. Škola si pomůcku pořídila díky věcnému daru členů mosteckého Rotary Clubu. Výstava v litvínovské poliklinice je pokračováním spolupráce obou partnerů. „Naším cílem je vychovávat mladou generaci a všetranně rozvíjet schopnosti dětí bez ohledu na jejich národnostní příslušnost. Jsme rádi, že škola získala dalšího partnera. Prezentace práce žáků napomůže upevnění jejich sebevědomí a posílení hrdosti. Nemusejí se tak cítit ušlápnutí, že pocházejí z problémové lokality, kde žije téměř 40 procent Romů. Výstava dokazuje, že máme řadu šikovných dětí," uvedla starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Nadané obrnické děti získaly i příslib pomoci Rotary Clubu. „Pokud se rozhodnout studovat na umělecké škole, využijeme kontaktů našich členů. Studenty podpoříme i finančně, můžeme uhradit případné školné," potvrdil Vinkler, který je členem Rotary Clubu Most.

V posledních dvou letech žáci obrnické školy vystavují své výtvarné práce po páté, jejich umění zájemci zhlédli například v mostecké knihovně či kostele v Bedřichově Světci. Prestižní bude určitě připravovaná expozice v prostorách ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

VÍTE ŽE?

Základní školu v Obrnicích navštěvuje 300 žáků, za vzděláním sem dojíždějí i chlapci a dívky z řady okolních obcí. Do současných prostor se škola přestěhovala v roce 1972. Obec Obrnice investovala loni do oprav a modernizace školního komplexu 20 milionů korun. Práce zahrnovaly výměnu oken za plastová a zateplení obvodového pláště a střechy.

 

Napsal
Jan Vraný
Author: Jan VranýEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Audioverze Obrnice - Výtvarné práce žáků druhého stupně základní školy v Obrnicích si do konce dubna mohou prohlédnout pacienti, doprovod i návštěvníci Krušnohorské polikliniky v Litvínově. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Její vedení vyčlenilo k prezentaci 31 kreseb, maleb a grafik spojovací chodbu mezi oběma budovami zdravotnického zařízení ve 2. patře. „Touto chodbou projdou denně stovky lidí. Už nyní je jisté, že jsme zvolili správně. Muži, ženy i děti se u obrazů zastavují a pochvalují si je. A to bylo právě cílem. Zpestřit pacientům návštěvu polikliniky a zprostředkovat jim estetický zážitek, řekl při páteční vernisáži jednatel polikliniky Jindřich Vinkler. Žáci pod vedením učitelky Hany Matuštíkové představují své umění v překvapivém množství výtvarných technik: kresby redisovým perem a tuší, malbu pastelem, rozehřátým voskem, enkaustickou žehličkou či akční malbu – dripping. Z grafických technik pak linoryt, suchou jehlu, monotyp, tisk z textilní koláže a igelitu nebo gumotisk. „Tuto rozmanitost umožňuje nadstandardní vybavení výtvarné dílny v naší škole. Je to výsledek skvělé spolupráce s obcí, která investovala jak do špičkové výbavy dílny, tak také hudební učebny. Vstříc nám vychází i vedení školy. Výtvarnou výchovu spojilo do dvouhodin, takže můžeme pracovat nerušeně i o přestávce, což dětem vůbec nevadí. Důležité také je, že dílna slouží výhradně pro účely výtvarné výchovy. Řada technik totiž představuje poměrně špinavou práci, po dokončení prací je třeba dílnu uklidit. Kdyby se v ní střídaly třídy v jiných předmětech, bylo by to velmi obtížné, vysvětlila Matuštíková. Výtvarná dílna získala nedávno i novou keramickou pec za 50.000 korun. Škola si pomůcku pořídila díky věcnému daru členů mosteckého Rotary Clubu. Výstava v litvínovské poliklinice je pokračováním spolupráce obou partnerů. „Naším cílem je vychovávat mladou generaci a všetranně rozvíjet schopnosti dětí bez ohledu na jejich národnostní příslušnost. Jsme rádi, že škola získala dalšího partnera. Prezentace práce žáků napomůže upevnění jejich sebevědomí a posílení hrdosti. Nemusejí se tak cítit ušlápnutí, že pocházejí z problémové lokality, kde žije téměř 40 procent Romů. Výstava dokazuje, že máme řadu šikovných dětí, uvedla starostka Obrnic Drahomíra Miklošová. Nadané obrnické děti získaly i příslib pomoci Rotary Clubu. „Pokud se rozhodnout studovat na umělecké škole, využijeme kontaktů našich členů. Studenty podpoříme i finančně, můžeme uhradit případné školné, potvrdil Vinkler, který je členem Rotary Clubu Most. V posledních dvou letech žáci obrnické školy vystavují své výtvarné práce po páté, jejich umění zájemci zhlédli například v mostecké knihovně či kostele v Bedřichově Světci. Prestižní bude určitě připravovaná expozice v prostorách ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. VÍTE ŽE? Základní školu v Obrnicích navštěvuje 300 žáků, za vzděláním sem dojíždějí i chlapci a dívky z řady okolních obcí. Do současných prostor se škola přestěhovala v roce 1972. Obec Obrnice investovala loni do oprav a modernizace školního komplexu 20 milionů korun. Práce zahrnovaly výměnu oken za plastová a zateplení obvodového pláště a střechy.   var loadAsyncDeferredFacebook = function() { (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = //connect.facebook.net/cs_CZ/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script, facebook-jssdk)); } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredFacebook, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredFacebook); else window.onload = loadAsyncDeferredFacebook; fSdílet Tweet var loadAsyncDeferredTwitter = function() { var d = document; var s = script; var id = twitter-wjs; var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?http:https;if(!d.getElementById(id)){ js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+://platform.twitter.com/widgets.js;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);} } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredTwitter, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredTwitter); else window.onload = loadAsyncDeferredTwitter; window.___gcfg = { lang: cs }; var loadAsyncDeferredGooglePlus = function() { var po = document.createElement(script); po.type = text/javascript; po.async = true; po.src = https://apis.google.com/js/plusone.js; po.innerHTML = {lang: cs}; var s = document.getElementsByTagName(script)[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); }; if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredGooglePlus, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredGooglePlus); else window.onload = loadAsyncDeferredGooglePlus; NapsalAuthor: Jan VranýEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById(cloakbb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd).innerHTML = ; var prefix = ma + il + to; var path = hr + ef + =; var addybb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd = honza.vrany + @; addybb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd = addybb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd + seznam + . + cz; var addy_textbb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd = honza.vrany + @ + seznam + . + cz;document.getElementById(cloakbb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd).innerHTML += +addy_textbb6a0f2b746939ab8c4aa916836690cd+; GSpeech

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

×

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

×