26. února 2017 Svátek má Dorota

Litvínov - Případy nechtěných psů, které jejich dříve milující majitelé odvádí do útulku, jsou stále častější. Používají přitom rozličné vybájené historky a lži. Často vedoucí psího útulku Štefan Horský slýchá, že psa někde našli, psa si u nich odložil kamarád a nechce si ho odvést, psa přivedly děti z venku.

 

Litvínovský útulek. Ošetřovatel Jan Novák s jedním ze psů, kterého někdo u útulku odložil. Foto: www.e-mostecko.cz

„Většinou poznám, že má zvíře k člověku vztah, a že ho považuje za svého pána. U sporných případů pomáhají se šetřením strážníci," říká Štefan Horský. Strážníci pak v místě bydliště člověka, který psa přivedl, zjistí u sousedů, zda pes nebyl v rodině delší dobu.

„Pokud se potvrdí, že pes má majitele, vracíme ho z útulku domů. Navíc musí majitel zaplatit i za pobyt psa v útulku, což je 100 Kč denně a případně i další náklady, například na veterinární ošetření. Pokud se prokáže úmysl, tedy že majitel psa skutečně odložil a opustil, pak spáchal přestupek a navíc musí zaplatit i pokutu," doplnil zástupce velitele Městské policie Litvínov Karel Šefl.

Nepomůžou ani další triky

„Stává se nám, že psa do útulku nevezmeme, protože majitele prokouknu a poznám, že se nejedná o nalezence. Za čas najdeme psa uvázaného u plotu útulku. Přesně ale vím, kam se obrátit. Jednak si psy pamatuju, ale hlavně pořizuji fotodokumentaci všech nabízených psů, aby později nemohlo dojít k omylu," říká dále Štefan Horský.

Psí útulek také neslouží jako psí hotel. Není možné, aby si majitel psa řekl, že zaplatí sto korun denně a psa na nějaký čas v útulku odloží. „Na to nemá útulek potřebnou kapacitu. Je určen pouze pro psy nalezené a opuštěné. Jsou ale samozřejmě výjimečné případy, kdy víme, komu pes patří, a přesto skončí na čas v útulku. Těch je ale jen pár, jeden dva do roka," doplnil Karel Šefl.

Například v loňském roce to byl pes starého nemocného muže, který byl umístěn na delší dobu v nemocnici. Strážníci tehdy zasahovali v bydlišti muže. Přivolali je sousedé, kterým se nezdálo, že starého pána dlouho neviděli, a že pes stále štěká. Nemocný muž neměl žádné příbuzné. Když strážníci otevřeli jeho byt a přivolali mu lékařskou pomoc, pes skončil po dobu pobytu svého pána v nemocnici v útulku

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.