Zprávy z Litvínova

Dámský klub v Litvínově: WomenNet tentokrát o právu, úspěšných ženách a dobrém jídle

Reklama

Litvínov – O novém občanském zákoníku, mezinárodním propojení žen, kvalitním jídle a stolování, o změnách ve struktuře Úřadu práce ČR a dalších aktivitách WomenNetu diskutovalo více než třicet členek a sympatizantek litvínovského dámského klubu na svém posledním setkání.

WomenNet v Litvínově. Foto: Eva Maříková

Jako hosty přizvala tentokrát organizátorka setkání a zakladatelka klubu Květuše Hellmichová ženy působící v médiích a ředitelku Destinační agentury krušné hory Kateřinu Suchou. O změnách v zákoníku přednášel Alois Dvořák. Dalším zajímavým hostem byla Lenka Šťastná, prezidentka BPW ČR Asociace úspěšných žen. Mluvila o mezinárodní spolupráci, propojení a vzájemné pomoci mezi ženami, které mají ostatním co nabídnout. O jídle a úrovní stolování mluvila Blanka Turturro ze Slow food Prag. Setkání navštívil také starosta Meziboří Petr Červenka, který vyjádřil svou podporu a uznání ženám, které chtějí být a jsou úspěšné ve veřejné sféře a podnikání. O změnách ve struktuře Úřadu práce ČR mluvila Hanka Blažková, vedoucí kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR v Litvínově.

Co se příčí dobrým mravům, je nezákonné

Alois Dvořák připravil pro ženy přednášku o změnách v novém občanském zákoníku, především o změnách, které se bezprostředně týkají podnikatelek a firem. Doporučil literaturu, která veškeré změny vysvětluje. Upozornil, že společnosti s ručením omezením musí do konce června přizpůsobit své dokumenty a doručit je do sbírky listin. Pokud tak neučiní, rejstříkový soud je k tomu vyzve a stanový lhůtu, do kdy tak musí učit. Při nesplnění této povinnosti může soud v krajním případě společnost zrušit. Zároveň ale ženy uklidnil, že rejstříkové soudy nemají takovou kapacitu, aby je k dodání listin vyzývaly hned v červenci. „V klidu na změnách svých listin pracujte," poradil ženám Alois Dvořák. Ten dále upozornil, že v novém občanském zákoníku se nezměnily záruky pro podnikatele. „Pokud si nesjednáte záruku sami přímo ve smlouvě, tak ji nemáte," upozornil Alois Dvořák. Dále upozornil, že už akceptovaná objednávka je vlastně smlouvou, a že spotřebitel je v obchodním vztahu vždy slabší stranou. A to, co se v obchodním vztahu příčí dobrým mravům, je vždy nezákonné. Během přednášky o občanském zákoníku přišla řeč také na změny týkající se dědictví. „Do konce loňského roku dědic ručil za dluhy zemřelého pouze do výše dědického podílu. Nově ručí za všechny dluhy bez ohledu na výši dědictví. Do třiceti dnů se ale může dědic proti dědictví vymezit," připomněl Alois Dvořák.

Ženy berou za stejnou práci o 22% nižší platy než muži

WomenNet v Litvínově. Hostem byl starosta Meziboří Petr Červenka. Foto: Eva MaříkováWomenNet Litvínov navštívila také Lenka Šťastná, prezidentka Business and Professional Women Praha Asociace úspěšných žen. Představila smysl a fungování asociace a vyjádřila své překvapení nad vysokou úrovní litvínovského dámského klubu. „Čekala jsem pár žen, které si spolu budou povídat. Připraven byl ale velmi zajímavý program, řízená diskuse a setkání, ze kterého si mohou ženy odnést mnoho zajímavého pro své podnikání," pochválila organizátorku Květuši Hellmichovou Lenka Šťastná. Ta přítomným ženám krátce představila BPW Asociaci úspěšných žen a řeč byla také o možné spolupráci do budoucna. „Business and Professional Women je mezinárodní federace žen s pobočkami ve více jak 95 zemích celého světa. Má poradní status u OSN Hospodářská a sociální rada a participativní postavení s Radou Evropy. Jejími členy jsou vlivné ženy ve vedoucích pozicích, podnikatelky, živnostníci a manažerky. BPW Praha II je samostatným klubem BPW International v ČR, jehož hlavním cílem je rozvíjet profesní potenciál žen podnikatelek a manažerek na všech úrovních a podporovat jejich ekonomickou nezávislost. Učíme ženy být úspěšné. Naplňujeme jejich potenciál. Podporujeme etablování žen. Pomáháme ženám v kariéře. Vytváříme nové příležitosti. Motivujeme se a podporujeme se navzájem, sdílíme své zkušenosti, předáváme znalosti, využíváme dovednosti. Tvoříme sítě, seznamujeme se, komunikujeme," představila asociaci Lenka Šťastná, která ji také v roce 2006 v ČR založila. Asociace úspěšných žen v ČR bojuje za rovné platy pro ženy a muže. „Ženy u nás pobírají za stejnou práci o 22% nižší plat, než muž," zdůraznila Lenka Šťastná. Na závěr svého vstupu pozvala členky WomenNetu na konferenci úspěšných žen, která se pravidelně koná každý rok v Praze. „Letos 50 žen mentorek dávalo rady 1500 účastnic konference. V příštím roce plánuju dosáhnout účasti 2000 žen," uzavřela Lenka Šťastná.

Jídlo a kultura stolování je rodinné štěstí

O dobrém jídle, tradičních potravinách, gastronomickém dědictví a hlavně umění dobře a pomalu stolovat přednášela viceprezidentka Slow food Prague Blanka Turrturo. „Filozofie Slow Food je respektování jídla jako hodnoty, jako kulinářské tradice, tedy jeho přípravy, ale i jeho původu. Je to návrat k původním chutím a vůním, k pokrmům, které poznáme poslepu, ke stolování v rodinném či přátelském kruhu, k sezonní kuchyni s čerstvými surovinami. Filozofie Slow Food je kvalitní a chutné jídlo jako součást naší kultury," zahájila své vystoupení Blanka Turrturo. Hnutí Slow Food založil v roce 1986 italský novinář Carlo Petrini, jako odezvu na otevření nové pobočky nadnárodního fastfoodového řetězce. „Cílem hnutí se stalo vytvořit paralelu ke globální subkultuře fast food a průmyslové velkovýrobě potravin. Stále méně lidí a méně často vaří doma kvalitní tradiční pokrmy z lokálních potravin. Máme totiž stále méně času. Jídlo a pomalé stolování v rodině přitom podporuje rodinné štěstí. Klademe si za cíl naučit vážit si kultury stolu, chránit a vychutnávat místní produkty, které by mohly být odsouzeny k zániku na úkor mezinárodní standardizace potravinářských výrobků a rychle se rozvíjející "kultury" Fast Food. Členové hnutí prosazují místní produkty, domácí odrůdy plodin a upozorňují na dávno zapomenuté recepty," vysvětlila poslání organizace Blanka Turrturo. Celosvětové hnutí Slow Food a pražská sekce Slow Food Prague jsou patrony mezinárodního projektu – Jídelna snů „Dream Canteen". „Projekt se zaměřuje na zlepšení stravování dětí v předškolních a školských zařízeních. Jeho výsledky dokazují, že jídlo ve školních jídelnách může být gastronomickou lahůdkou, být dostatečně vyvážené a splňovat zásady Slow Food s preferencí čerstvých, regionálních a sezonních surovin, a to vše v rámci stanovených cenových normativů. Učí děti, respektu k jídlu jako k hodnotě. Program oslovuje provozovatele, vedoucí jídelen a vedení škol. Formou aktivní spolupráce motivuje personál chutně a efektivně vařit z domácích a sezonních potravin a kooperovat s místními producenty zeleniny, mléka a mléčných výrobků, pekaři či výrobci masa a uzenin," představila projekt Jídelna snů viceprezidentka organizace.

WomenNet chce pomáhat ženám se zaměstnaností

Během posledního setkání seznámila vedoucí kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR Hana Blažková se změnami ve struktuře Úřadu práce. Litvínovské pracoviště opět spadá pod Úřad práce Most. Také bylo personálně posíleno tak, aby zprostředkovatelky a dávkařky nebyly přetížené a měly čas a prostor věnovat se klientům. Květuše Hellmichová představila ženám projekt na posílení zaměstnanosti v regionu Hendicap nám nevadí. „Zatím byla podána žádost o dotaci na tento projekt z OP LZZZ. WomenNet v případě, že projekt uspěje, bude partnerem. Projekt by měl přinést nová pracovní místa pro nezaměstnané s handicapem, a to nejen zdravotním. Pro nás, pro Women Net, budou cílovou skupinou ženy, pro které je handicapem při hledání práce péče o závislou osobu v rodině," představila projekt Květuše Hellmichová.

Autorka je redaktorkou týdeníku Homér

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 30. červen 2016

  Litvínov - Kriminalisté mostecké policie pátrají po neznámém muži, který ve čtvrtek v podvečer přepadl v Litvínově mladou ženu. K loupežnému přepadení došlo v Alešově ulici. Lupič naštěstí ženu nezranil. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že místo činu nyní policisté obehnali páskou a pachatele hledají i policejní psovodi. Jestli lupič stačil ženu okrást mluvčí policie ale neupřesnila.

 • 29. červen 2016

  Litvínov - Pokud to litvínovští zastupitelé schválí, přispěje tamní radnici jedním milionem korun na obnovu přístrojové techniky a dovybavení šestinedělí v Nemocnici Most.

 • 29. červen 2016

  Litvínov - Konflikt v početné romské rodině v Litvínově řešili strážníci i policisté. Z rodiny bylo totiž odebráno roční dítě, což vyvolalo velké emoce u všech členů početného klanu. Rodinní příslušníci se mezi sebou začali nejprve slovně dohadovat, vyčítali si vzniklou situaci a nakonec se začali i fyzicky napadat.

Sport

 • 30. červen 2016

  Janov - Triola Cup - seriál automobilových závodů do vrchu - se dostává do druhé poloviny letošního ročníku, jede se opět pod záštitou hejtmana ÚK Oldřicha Bubeníčka. Tentokrát je závod jednodenní. Jede se na krásné trati na novém asfaltu Janov - Křižatky, která je velmi podobná trati v Monte Carlu. Část závodu vám v sobotu přineseme v premiérovém živém přenosu v 360° na našem webu. To znamená, že ve videu se budete moci rozhlížet v reálném čase závodních jízd!

 • 29. červen 2016

  Most - Město Most se hodlá postarat o všechny dětské a mládežnické fotbalisty ve městě Most. Tedy i o fotbalisty Fotbalové akademie Josefa Masopusta (FAJM). Nyní mostečtí zastupitelé tuto vůli zhmotnili do snahy převést práva a povinnosti z FK Baník Most 1909 (FKBM) a FAJM na Mostecký fotbalový klub, který je v majetku města. Podle mluvčí města Aleny Sedláčkové na zajištění tohoto převodu zastupitelé schválili Mosteckému fotbalovému klubu účelově vázanou dotaci ve výši zhruba 4,8 milionu korun. 

 • 28. červen 2016

  Most – Jarní část sezóny zakončili stolní hokejisté v domácím prostředí regionálními soutěžemi. Nejlépe z nich byl obsazen Pohár 15.ZŠ Most, při němž se představilo na pět desítek účastníků. Celkovým vítězem se stal Milan Dunka ze ZŠ Janov, hned za ním skončila vítězka kategorie žen a dívek Valentina Grimmová reprezentující oddíl Real Draci 18.ZŠ Most. Turnaj v billiard-hockeyi šprtci byl také součástí Sportovního dne Gymnázia Most. Vítězství si odnesl favorizovaný Ondřej Černý (BHC StarColor Most „B"). Radost pořádající škole udělal Martin Potůček, celkově druhý a Michaela Stehlíková, která byla nejlepší v hodnocení žen.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 30. červen 2016

  Bílina – V dnešním tipu na výlet po okolí vás zavedeme k Bílině, kde se nachází skalnatý vrch Bořeň (německy Borschen). Od města je vzdušnou čarou vzdálen dva kilometry. Vrchol se nachází ve výšce 539 m. n. m. a tvoří výraznou dominantu jak města Bíliny, tak i celého Českého středohoří. Od severozápadu připomíná Bořeň siluetu ležícího lva. Údolí řeky Bíliny, která pod vrchem Bořeň protéká, převyšuje o 340 m. Na Bořeň vedou hned dvě turistické cesty.

 • 29. červen 2016

  Mladá Boleslav – Podívejte se na historii jedné z nejstarších automobilových značek na světě. V našich 360° fotografiích vás necháme nahlédnout do muzea Škody v Mladé Boleslavi. Pokud se ocitnete někde poblíž a jste fanouškem této automobilky, určitě vás budou expozice bavit.

 • 24. červen 2016

  Chomutov - Naprosto jedinečné stroje můžete obdivovat až do neděle 26. června a poté 26. až 28. srpna 2016 v železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově. Všichni fandové historie, cestování a železnic, pospěšte si, jinak nepřístupný sklad je otevřený doslova jen pár hodin v roce.

 • 24. červen 2016

  Ústecký kraj - Chcete si vyrazit na romantický výlet se spoustou zajímavých zastávek? Představujeme vám turistické linky Dopravy Ústeckého kraje. Po kolejích i po vodě vás zavedou na ta nejhezčí místa našeho regionu.

 • 21. červen 2016

  Mníšek – Nedaleko Mníšku v Krušných horách nad Janovem na Mostecku najdete rozhlednu Jeřabina. Nabízí úžasné výhledy na svahy Krušných hor, louky na jejich vrcholech, větrné elektrárny i města v nížině.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.